Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Genel Kültür & Serbest Forum > Serbest Forum

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bakin, çok, dikkat, hayati, konu, lütfen, yapanlar, yoga, önemli

Yoga Yapanlar Dikkat Çok Önemli Hayati Bir Konu Lütfen Bakin.

Eski 07-22-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

BEN CAHİLİYE DÖNEMİMDE ARKADAŞLARIN TAVSİYESİYLE TRANSANDANTAL MEDİTASYON MERKEZİNE GİTMİŞTİM (İZMİR)

UZATMAYAYIM TAM ANLAMIYLA DİNİ TÖREN YAPTIRIYORLAR TAZE MEYVE ÇİÇEK MİÇEK VE YOGİSTİK İLAHİLER OKUYORLAR DAHA SONRA MANTRANI VERİYORLAR AUM YADA OM ALLAH’ A SIĞINIRIM EUZU BİLLAH ARAŞTIRDIM ŞU ANLAMLARA BAKIN

ÖNEMLİ ALINTILAR

Om YA AUM DİYE TABİR EDİLEN

SİZLERE ANLAMI OLMADIĞI YA DA OLUMLU ANLAMLARI OLDUĞU SÖYLENEN ŞİRK SÖZ MANTRA OLARAK KULLANILIYOR BAKINIZ VİKİPEDİ ANSİKLOPEDİSİ (TARAFSIZ ANSİKLOPEDİ)

Om

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Git ve: kullan, ara

Om

Om, Hinduizm'de ve çoğu Hindistan'a özgü bazı başka inanç sistamlerinde tinsel ya da mistik etkisi olduğuna inanılan sözcüklerin (mantra) en kutsalı sayılan hece Sanskrit dilinde birlikte o sesini veren a ve u ünlüleriyle m sesinden oluşur Bu üç ses yeryüzü, gökyüzü ve gök katlarından oluşan üç dünyayı; Brahma, Vişnu ve Şiva'dan oluşan üç büyük Hindu tanrısını; Rig, Yacur ve Sama adlı üç kutsal veda metnini simgeler Böylece Om hecesi gizemli biçimde bütün evrenin özünü temsil eder Hindu ayinlerinde dua, ilahi ve meditasyonların başında ve sonunda söylenir Belli bir kurala bağlı olmaksızın Budacı ve Caynacı ayinlerinde de kullanılır Om hecesinin yazılı biçimi, 6 yydan sonraki yazma ve yazıt metinlerinin başını belirtmek için kullanılmıştır

Om hecesi, felsefi veda metinleri olan Upanishadların birçoğunda ele alınır; bunlardan Mandukya tümüyle bir heceye ayrılmıştır Yoga uygulamalarında da kullanılan Om sözlü meditasyon teknikleriyle ilişkilidir Puranalarda (Eski Bilge) ise mezhepçi amaçlarla kullanılır; Şivacıların Om'u linga'nın (Şiva'nın simgesi erkeklik organı) simgesi olarak yorumlamasına karşılık, Vişnucular bu üç sesi Tanrı Vişnu, karısı Şri ve ibadet edenden oluşan üçleme biçiminde tanımlar

"http://trwikipediaorg/wiki/Om"'dan alındı

BİRÇOK ANSİKLOPEDİDE AYNI BİLİGİLERİ BULABİLİRSİNİZ

ARAŞTIRMA ALINTILARIM VE MAKALELER

Çok masum ve iyi niyetli görünüyorlar değil mi? Ben de başlangıçta öyle zannetmiştim Ama daha durun, bakın neler anlatacağım bu konuda… Yoga ve meditasyon yaptıranlar, bunun bir dinle alakası olmadığını, sadece bir yaşam felsefesi olduğunu iddia ediyorlar Çünkü gelen Müslümanların çoğu biraz da olsun huzursuzluk ve şüphe içindeler Acaba inancıma ters bir şey mi yapıyorum diye… Bu satırları yazarken ne kadar üzgün ve duygusal olduğumu tahmin edemezsiniz Çünkü onlar benim Müslüman kardeşlerim ve sırf manevi açlıklarını nasıl doyuracaklarını bilemedikleri için, inanılmaz tuzaklara düşmüşler Biraz uyanık değilsen kandırılmaman mümkün değil, son derece etkili yöntemleri var Yine Kabalizm adı altında bir öğreti de yayılıyor ve onun iddiası da bir dini öğreti olmadığı Kendilerine gelen Müslümanları bu şekilde rahatlatıyorlar Yani korkmayın, dininize aykırı bir şey yapmıyorsunuz, gibi bir uyarı Oysa biri Budizm, Brahmanizm vs kökeninden gelen öğretidir, diğeri Musevi mistizmi diye bilinen bir öğretidir (Musevi mistizmi dense de Tevrat'a değil, firavun devrindeki Amon rahiplerine ve sihire dayanır) İnsanları bu kadar saf mı sanıyorlar acaba? Yoksa gerçekten zannetmiyorlar da insanlar saf mı?

BİR FORUMDAN

Cevap: Yoga mı namaz mı?

Bu konuda sadece şunu söyleyebilirimyaşanmış bir örnekle başlamak istiyorumÜniversteden bir arkadaşım vardıPek inançlı değildiNeyse Bi ara hiç görünmedi Sonra okula tekrar gelmeye başladı ve Yoga yapmaya başladığını ve huzur bulduğunu dile getirdiBen cahil de bugüne kadar hiç duymamıştım biraz anlattı saçma geldiGeçenlerde yine gördüm haline çok üzüldümResmen beyni sulanmış Naaptığının farkında değil Allah yardımcısı olsunKıssadan hisse namaz tabi ki daha huzur verici ve sağlam bi yöntem

Gürbüz Battal

YOGA VE MEDİTASYON

Bu aralar bazı TV programlarında özellikle bazı doktorlar tarafından stresli hastalara ve doğum yapacak bayanlara Yoga yapmaları öneriliyor

Yoga önerileri dikkatimi çekince Yoga ve Meditasyon ile ilgili araştırma yapmaya karar verdim Çok ilginç bilgi ve önerilerle karşılaştım

Yoganın yararlarının sayılamayacak kadar çok olduğundan tutun da “Müslüman’ım ama yoga yapıyorum Bir Müslüman yoga ve meditasyon yapabilir mi?” konusuna kadar çok değişik görüşlerin işlendiği çok sayıda bilgiye ulaştım

Özellikle “Yoga nedir? Müslüman yoga yapar mı?” sorularına cevap aramaya çalışacağım

TV’lerdeki yönlendirmeler bilinçsizce iyi niyetle mi yapılıyor ya da bilerek bir yönlendirme mi söz konusudur bunu okuyucularıma bırakıyorum

Budizm, Allah'ın varlığını inkâr eden, putperest bir anlayış üzerine kurulmuş sadece insanın bazı ahlaki yönlerden gelişimini ve dünyaya ait ızdıraplardan kurtulmasını temel alan ateist bir felsefedir Reenkarnasyon (Ölümden sonra ruhun bir bedenden diğer bir bedene geçmesi) inancı üzerine kurulmuştur

Yoga, Hindu dininde bir ibadet biçimidir Budizm ve Hinduizm’in en önemli ibadeti yoga ve meditasyondur

Budizm’in kurallarına göre insan mükemmel olmak için mutlaka yoga yapmalıdır Yoga, dinin en esaslı biçimde yaşanmasını emreden kurallardır

Meditasyon, yoganın temel taşlarından biridir ve meditasyonda mantralar söylenir

Mantrayı, meditasyonda konsantre olabilmek için kişinin doğum tarihine göre kişiye verilen ve kimseye söylenmemesi istenen Sanskritçe heceler, kelimeler ya da cümleler olarak tanımlayanlar olduğu gibi Müslümanların “La ilahe illallah” , “Elhamdülillah”, “Suphanallah”,” Allahüekber” şeklinde söylediği kelime-i Tevhit ya da tespih sözlerinin Budizm’e karşı gelen “Kurtuluş ancak Budizm’dedir” “Ben sadece Budaya inanırım” anlamına gelen cümle ve sözler olduğunu söyleyen araştırmacılar da var

Kısaca meditasyonda mantra, bir anahtar gibi kullanılır

Meditasyonun sufizmdeki karşılığı “zikir”dir

Yoga merkezleri, stres giderme merkezleri gibi gözüküyorsa da birer ticaret merkezidir

Yoga’da Samadhi’ye ulaşmak için 8 basamak var Bunlar: Yama, Niyama, Asana, Pranayama, Pratyahara, Dharana, Dhyana, Samadhi Samadhi’ye varınca Y O G A tamamlanmış olur ( Samadhi, Hindistan dinlerinde en yüksek mistik durum Mükemmellik )

Bizdeki yogada müşteriye hoş gelecek şeyler yaptırılır Bir işin ticareti yapılıyorsa ya da bir şeyler aşılanmak isteniyorsa bundan daha doğal bir şey olamaz

Yoga Hindistan’da alınmış, batıda ambalajlanmış ve tüm dünyaya sunulmuştur

Batı’da meditasyon genellikle günlük yaşamın bir parçası olarak ele alınmakta ve günde bir ya da iki kez, yaklaşık yarımşar saatlik süreyle yapılmaktadır Batılılar, meditasyonu genellikle şifa, streslerden kurtulma, rahatlama, yaratıcılık, başarı, psişik güçlerini geliştirme, ilişki, kendine güven duyma gibi amaçlarla yaparlar Bunda Avrupa’nın inanç sisteminin etkisi de etkilidir

Prof Dr Ali İhsan YİTİK’e göre Hint menşeli inanışlar, yoga gibi insanın rahatlaması amacıyla yapılan şeyler aslında çok da masum amaçlar taşımıyor Bu tür şeylerin yaygınlaşmasının bir sebebi de dinimizi emekli dini haline getirmemizdir Bu yüzden bu tür faaliyetler gençler için daha tatminkâr hale gelmiştir

Kalın sağlıcakla

Yoga din değilse ne?

Yoga bugünkü Hint dillerine temellik yapan Sanskritçede ‘boyunduruk’ etme anlamındaki ‘yug’ kelimesinden türemiş ve bedenin, duyguların ve zihnin tam kontrolü anlamına geliyor Bu, bir taraftan vücudun, zihnin ve ruhun uyumu ve bütünleşmesi, diğer taraftan da kişisel ruhun “Evrensel Ruh”la(!) birleşmesi demek N V Raghuram’ın Türkiye’deki yogacıların sitesinde yayınlanan makalesinde “Yoga yaparsam Hindu olur muyum?” sorusu sorularak cevap olarak, “Yoga din değildir” deniyor; ama bakın devamında “din” nasıl bir müessese olarak görülüyor:

“Yoga’nın bir dine ait olduğunu düşünmek, büyükbabanın yeni doğmuş torununa benzediğini söylemek gibidir Din çoğu zaman bizi sınırlarken yoga bizi genişletir Bizi köle haline getirmekten ya da dünyanın içinde boğulmaktan, ya da ben-merkezci olmaktan korur Yaşam yolunda, kişi içsel tanrısal yönünü tezahür ederek büyüyebilir

Yine aynı makalede, “Yoga ile âşina olmayanlarımız onu genellikle Hindu dininin bir uzantısı olarak görür ve bilmeden pagan bir ritüelin bir parçası olmaktan çekindiği için yogadan uzak durur Ancak, Yoga bir din değildir! Çünkü yoga, bilinen tüm dinlerden daha önce başlamış bir felsefedir!” deniyor

Türkiye’ye sık sık gelen tanınmış gurulardan Shri Mataji’nin çalışmaları durumu en iyi şekilde özetliyor: Harbiye Askerî Müzesi’nin fuar salonunda düzenlenen yoga ayini sırasında katılımcıların Shri Mataji’ye taptıkları için ayaklarını bile öptükleri, ayaklarını yıkadığı suyu içtikleri medyaya yansımıştı (Milliyet, 23042002) Shri Mataji’nin büyük bir fotoğrafı ile tütsü, Hint müziği ve mumlar, Sahaja yoganın öğretildiği mekanlardan eksik edilmiyor Eğitime katılanlara önce “aydınlama meditasyonu” yapılıyor, yani herkesin omuriliğinde olduğu varsayılan ‘kundalini enerjisi’ başın üzerine yükseltilip bağlanıyor! Ondan içlerindeki ‘saf çocuğu’ uyandırması isteniyor Ancak, tüm bunlar, yapılırken Shri Mataji’nin fotoğrafının önünde mum yakarak ona doğru dönük olmak, onunla kalben transa geçmek şart! (06,12,2004, Sabah)

ŞEYTAN BAZI ŞEYLERİ İÇİNDEKİ İLGİNÇLİKLERİ KULLANARAK AYRICA İNSANIN ÖZGÜN OLMA HİSLERİYLE PROFESYÖNEL BİR ŞEKİLDE OYNAYARAK BU TİP AKIMLARI ŞİRİN OLARAK GÖSTERMEKTEDİR AYRICA İŞİN İÇİNDE SİDALARIN (İLERİ DERCE YOGİSTLERİN ADI) ŞEYTANİ CİNLERLE TAM BÜTÜNLEŞMESİ SAĞLANDIKTAN SONRA ONLARDA KERAMETİN TERSİ OLAN İSTİDRAÇ DENİLEN VE KİŞİYE HİÇBİR ERDEM KATMADIĞI HALDE ŞEYTANIN ŞİRİN GÖSTERDİĞİ HAVADA KISA SÜRE DURMA NUMARALARI İNSANLARI KENDİNE ÇEKMİŞTİR OYSA İSLAMİ AHLAKI YAŞAYAN İNSANLARDA BASTI MEKAN (IŞINLANMA) BİLE VARDIR ABDÜLKADİRİ GEYLANİ , CÜNEYDİ BAĞDADİ, BİŞRİ HAFİ VE BİRÇOK EVLİYA VE ALİM AMA BUNLARI AÇIĞA VURMAK BAZI İMAMLARIN TABİRİYLE İÇ ÇAMAŞIRINI GÖSTERMEK KADAR KUSURDUR VE AYIPTIR İMAMI AZAM KALP GÖZÜNÜN AÇILMASINDAN SONRA ALLAH’A BAZI SIRLARI GÖSTERMEMMESİ İÇİN DUA ETMİŞTİR BUGÜN SATANİSTLERİNDE GÖRDÜĞÜ BAZI İLGİNÇ ŞEYTANİ HOKKABAZLIKLAR VARDIR VE BU ONLARI ŞEYTANA TAPMAYA İTMİŞTİR YAZIK

KERAMET ARAMAYALIM ZATEN HERŞEY MUCİZE YARATILIŞIYLA KARŞIMIZDA DURUYOR VE ŞU KOCA KAİNAT KİTABI İNSAFLI İNSANLARI KENDİNİ OKUYUP YARATANIN MÜHRÜNÜ GÖREREK SECDE ETMELERİNİ İSTİYOR

LÜTFEN ALLAH’INI SEVEN 3 GÖZ, KERAMET VS GİBİ ŞEYLER ARAMASIN BUNLAR İSTENMEZ VE BUNUN İÇİN İBADET YAPILMAZ ZATEN ALLAH RIZASINA ERDİĞİNDE BUNLAR İSTEMEDEN VERİLİR ANCAK BUNLAR GÖRÜLDÜĞÜNDE ALLAH KORKUSU ARTMAZSA İSTİDRACA DÖNER (KAFİRLERİN ACAİB HALLERİ) Kİ MELEKLER UZAKLAŞIP YERİNE ŞEYTANİ CİNLER GELİR

BEN SADECE TEBLİĞ YAPMAK İSTEDİM HAYAT İMTAHANININ NE KADAR ZOR OLDUĞUNU İSTEK VE ARZULARIMIZIN BİZİ SONSUZ CEHENNEME YUVARLAYABİLECEĞİNİ FARKLI OLMA SÜPERMEN OLMA FİLOZOF OLMA HERKESİ ŞAŞIRTICI YETNEKLERE KAVUŞMA GİBİ ARZULARLA İMTİHAN EDİLEN İNSAN DİNİNİ İBADETLERİNİ YAŞAYARAK RABBİNİN VERDİĞİ HUZURLA BUNLARDAN KURTULABİLİR O ZAMAN ŞU MEALDEKİ HADİSİ ANLAR Kİ “"Eğer Allah indinde dünya, sivrisineğin kanadı kadar bir değer taşısaydı, kâfir?e ondan bir yudum su içirmezdi"

BÜTÜN BU YAZILARI 2 SAAT EMEK VEREREK HAZIRLADIM İNŞALLAH OKUYANLARA FAYDASI OLUR BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİİM İTTEBİU MEN LA YESELÜKÜMECREN VEHÜM MÜHTEDUUN (YASİN SÜRESİNDEN)

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-22-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

LÜTFEN ALLAH’INI SEVEN 3 GÖZ, KERAMET VS GİBİ ŞEYLER ARAMASIN BUNLAR İSTENMEZ VE BUNUN İÇİN İBADET YAPILMAZ ZATEN ALLAH RIZASINA ERDİĞİNDE BUNLAR İSTEMEDEN VERİLİR ANCAK BUNLAR GÖRÜLDÜĞÜNDE ALLAH KORKUSU ARTMAZSA İSTİDRACA DÖNER (KAFİRLERİN ACAİB HALLERİ) Kİ MELEKLER UZAKLAŞIP YERİNE ŞEYTANİ CİNLER GELİR

Su dedigine gercekten katiliyorum Yuce Rabbimiz her turlu yardimi ve aydinlatmayi vericekse , ve bizim hayrimiz icinse zaten veriyor Verilen yetenek de agir bir sorumlulukturYuce rabbimiz bu yetenegi verirken , dahi sizi her turlu siniyor , acisini cekiyorsunuz Sevdigi kuluna en buyuk imtihani yapar Kerametin en buyugunu zaten bize verdigi nefesle yuce Rabbimiz saglamistir

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-22-2012   #3
Prof. Dr. Sinsi

Çok güzel bir paylaşım olmuş arkadaşım Allah (CC) Razı Olsun

"Shri Mataji’nin büyük bir fotoğrafı ile tütsü, Hint müziği ve mumlar, Sahaja yoganın öğretildiği mekanlardan eksik edilmiyor Eğitime katılanlara önce “aydınlama meditasyonu” yapılıyor, yani herkesin omuriliğinde olduğu varsayılan ‘kundalini enerjisi’ başın üzerine yükseltilip bağlanıyor! Ondan içlerindeki ‘saf çocuğu’ uyandırması isteniyor Ancak, tüm bunlar, yapılırken Shri Mataji’nin fotoğrafının önünde mum yakarak ona doğru dönük olmak, onunla kalben transa geçmek şart! (06,12,2004, Sabah)"

Tasavvuf'da Rabıta'ya bilip-bilmeden saldıranlar Yoga denen saçmalığın bu anlamsız
ritüeline neden bişeyler demezler, doğru görürler, özenirler, peşinde koşarlar, hatta en büyük savunucusu olup İslamiyete dil uzatırlar anlayamıyorum

Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap : Yoga Yapanlar Dikkat Çok Önemli Hayati Bir Konu Lütfen Bakin.

Eski 04-27-2015   #4
Kayıtsız
icon110

Cevap : Yoga Yapanlar Dikkat Çok Önemli Hayati Bir Konu Lütfen Bakin.

Bu hafta Sahaja Yoganın Ordu şubesine gitmeyi planlıyordum Allah razı olsun iyiki yazmışsın
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com