Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
günlük, yazıları, örnekleri

Günlük Yazıları Örnekleri

Eski 12-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Tarihi günlük örnekleri - günlük örneği - günlük yazıları

CEMAL SÜREYA?DAN

543 Gün

Milliyet
Sanat?a uğradım Fethi Naci Eleştiri Günlüğü?nü yollamış

TV?de, sekiz otuz haberlerinde, birden, Edip Cansever?in ölüm haberi verildi Bu haber inanılmaz ölçüde sarstı beni Rastlanmadık bir biçimde ve yüksek sesle ağlamaya başladım Oğlum fazla kaygılanmış, gelip avutucu şeyler söyledi Turgut?ta bunca sarsılmamıştım Üst üste gelişte bir şey var belki Otuz yıllık arkadaşımdı Yalnız sanat serüvenimizi değil, haya serüvenimiz de iç içe durumlar yaşamıştır

544 Gün

Sabah altıda evden çıktım Bomboş sokakları dolaştım durdum Başımda bir uğultu Tuhaf da bir heyecan Rıhtımda yürüdüm 1 Haziran 1986?

(Günler)

FERİT EDGÜ?DEN

Degerndorf, aralık, 58

Duygusuz Yola çıktığımdan beri duygusuz, her şeyin önünde ve her yerde Her şey yabancı; her şey ilgimin dışında Az önce balkona çıkıp ap ak çevreye bakarken yeniden anladım bunu Kar burada her şeyi örttü Olduğum yerden hiçbir şey görünmüyor; ne bir ağaç, ne bir ev, hiçbir şey Her yer ap-ak Gözyorucu bir aklık (boşluk?)

(?)

Yazmayı denemiyorum bile Bu boşlukta yazmak? Niçin? Kimin için? Nasıl? Ordan oraya bocalıyordum Şimdi biraz duruldum Yazmak diye bir sorunum yok Giderek belki okumak diye bile Yanımda getirdiğim kitapların hemen hiçbirine el sürmüyorum Bir çukur oluşuyor çevremde, bu çukura gün geçtikçe daha bir gömüldüğümü duyuyorum

Acı çekme isteği Kendini yeniden bulma

(Bir Günlüğün Günlüğü-kitaplaşmamıştır)

TURGUT UYAR?DAN

30011956

Az konuşur olmayı, suskun olmayı erdem saymıyorum artık Kendini kaçırmak, kendini gizlemek gibi geliyor bana

27021956

İzinliyim Boşum İlgisiz dolaşıyorum sokaklarda Bu boşluk, bu kayıtsızlık ürküntü veriyor bana Doğaya uygun, yapmacıksız bir yaşama özlüyorum Kurtuluşumuz şiirden falan gelmeyecek, yaşamamızdan gelecek gelecekse

311956

Nigâr Hanım?ın şiirlerini okudum Elbette ilkel şiirler birçoğu Ama birden düşünüyorum ?Gücenme, aslı harâbım senin firâkında? dizesi, bir bakıma, bir şiir geleneğinin yenilenmesi döneminde, yeni bir duygu, yeni bir söyleyiş sayılamaz mı?

Geçmiş ozanları, duygularının, söyleyişlerinin cılızlığı yüzünden küçümsemek doğru mu? Duygular yeni, biçimler, duyarlanma yeni Bugün bu şiirleri, dolayısıyla bu duyguları, ancak eski şiirler öyle yazıldığı için daha iyi anlıyoruz Öyleyse, iyi kötü bütün geçmiş ozanlara selam

CEMİL MERİÇ?TEN

2621963

Ağaç her gün meyve vermez Konuşmayan ağaçlar da vardır Ne dallarında çiçekler gülümser baharları, ne çiçeklerinde arılar dolaşır Konuşmayan ağaçlar da var?

Zindanda söylenen şarkıyı kim dinler? Zindanda söylenen şarkı ölüm kokar, zincir kokar, küf kokar Ölüm açacak kapısını bir sabah o zindanın, ardına kadar

Kuşlar gibi geçiyor günler önünden, cıvıldamıyorlar Günler tren, günler mavi ufuklarda eriyen birer ümit Kanatlarından yakalayamıyorsun kuşları Tren sessiz gidiyor rüya ülkelerine

NECİP FAZIL?DAN

Cuma, 9 Ocak

Bugün hava yağmurlu ve puslu? Saat 2?ye 5 var? Bu âna kadar defterimi açamadım Halim bir tuhaf?

Bugün anladım ki, beni delikten çağırdıkları, meydancı gelip ?Bir isteğin var mı?? diye sorduğu, berberin tıraşa geldiği, hasılı insanlarla temas ettiğim an, üstüme acayip bir uyuşukluk, sinsi bir donukluk, anlatılmaz bir garipseme hissi çöküyor Hayret! Bir aylık yalnızlığın tesirine bakın! Hayırdır inşallah; nereye gidiyorum?

Perşembe, 15 Ocak

Şiir kitabımı bitirdim; ve güya rahat bir nefes aldım Hava suratlı?

Saat üç buçuk? Gaz sobam trampet çalıyor Yevmiyemin 40?ıncı gününe rastlayacak olan 20 Ocak Salı gününün iple çekiyorum

Cuma, 16 Ocak

Allah? Başka tek kelime söyleyemeyecek haldeyim

(Kırk Günlük Hapishane Yevmiyesi-Cinnet Mustatili)

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com