Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Ülke & Şehirler > Türkiye > Karadeniz Bölgesi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bartin, tarim

Bartin - Tarim

Eski 08-10-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Bartin - Tarim

TARIM

İlin toplam yüzölçümü 214300 ha olup bunun 74408 ha (%35) alanında tarım yapılmaktadır 98578 ha’lık alan orman (% 46) , 15000 ha’lık alan çayır-mera (% 7) ve 26314 ha’lık (% 12) alan ise yerleşim ve diğer alanlardırBartın İlinde sulamaya elverişli I, II, III Sınıf tarım arazileri toplam 21820 ha’dır 8011 hektar alan sulanmaktadır Genel olarak polikültür tarımın yapıldığı Bartın’da gerek bitkisel üretim ve gerekse de hayvansal üretim noktasında ürün çeşitliliği vardır

Bartın'ın ılıman iklimi tarım için çok uygundur Ancak tarım arazilerinin küçük parçalar halinde çok dağınık ve yer yer engebeli olması makineli tarım yapılmasını zorlaştırmakta, bu da tarımın yeterince gelişmesini engellemektedir Yörede hakim ekonomik sektör olan kömür, tarımdan gelir elde etme düşüncesini arka plana itmiştir Makineli tarımın yapılamayışı verimi düşürmekte ve maliyeti artırmaktadır

Bartın’da bitkisel üretim anlamında en çok yem bitkileri ve hububat üretimi yapılmakta olup, bunu meyve ve sebze üretimi takip etmektedirTarım arazilerinin dağılımında en fazla pay hububata ayrılmıştır Hububat ekim alanlarında ise en yüksek payı % 48,2 ile buğday (28890 ton) almaktadır Bunu % 44,2 ile mısır (31322 ton) ise takip etmektedirSebze üretimi daha çok öz tüketime yönelik yapılmaktadır Son yıllarda örtü altı yetiştiriciliğin yaygınlaşması ile ticari anlamda yapılan üretim artmakta olup, en fazla yetiştiriciliği yapılan sebze türleri domates (6322 ton), biber (1502 ton) ve kara lahanadır (2056 ton)

Taban ve yamaç topraklardan oluşan küçük tarım alanları karakter ve iklim bakımından bahçe tarımına çok uygun olduğundan son dönemde Tarım İl Müdürlüğü, İl Özel İdaresi, İl ve İlçe SYD Vakıflarının destek ve işbirliği ile yürütülen seracılık hızla gelişmektedir Bartın Meslek Yüksekokulu'nda Seracılık bölümünün de açılmış olması dikkate alındığında seracılık Bartın tarımı için çok önemli bir potansiyel oluşturmaktadır

İlde büyükbaş hayvan varlığı sayısı 71082, küçükbaş hayvan sayısı 11330 adettir Yem bitkileri üretimindeki artışa paralel olacak şekilde ilin kültür ırkı hayvan varlığında bununla birlikte et ve süt üretiminde artış sağlanmıştır İl genelinde süt veren inekler dikkate alındığında, verimleri yıllık olarak ortalama 860 kg/baştır

Kovan varlığı 21699 adet olan ve bitki örtüsündeki ormangülünün varlığı nedeniyle üretimi yapılan bal acımsı bir tadda karakter kazanmakta yöreye özgü aroması ile diğer ballara nazaran değerli kılmaktadır

İlde açık su balıkçılığı yanında iç su balıkçılığı da yapılmakta olup 21450 kg’ lık alabalık üretimi yapılmaktadır İlde su ürünleri geliştirme projesi kapsamında olan 10 adet iç su kültür balıkçılığı işletmesi mevcut olup bunlardan beş adeti faal durumdadır Bartın’da 158 adet gemi, 306 adet de gerçek kişi su ürünleri avcılık ruhsatına sahiptirSon yıllarda Özel İdare ve SYD Vakıfları desteği ile süt inekçiliği ve koyunculuğun geliştirilmesine yönelik çalışılmalar artırılmıştır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com