Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Nesil Bilinçlendirme Kampı - Gizli Tehlikeler & Tehditler > Güncel Haber Merkezi > Dünya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
baş, iran’da, kadınlar, kaldırıyor

İran’da Kadınlar Baş Kaldırıyor

Eski 03-09-2009   #1
Şengül Şirin

İran’da Kadınlar Baş Kaldırıyor

İran’da kadınlar baş kaldırıyor
Devrimin ilk yılarında eve kapatılan İranlı kadınlar, artık toplum yaşamındaki yerlerini almaya, kadın hakları konusunda seslerini yükseltemeye başlıyorlar
Geçen ay İslam Devrimi’nin 30 yıldönümünü kutlayan İran’da, son yıllarda görülen sosyal değişimler, beraberinde cinsel devrimi de getirmeye başladı 14 Şubat’ı kutladılar! Geçtiğimiz ay İran’da devrim kutlamaları kadar ilgi çeken bir başka etkinlik de, batıya özgü olan Sevgililer Günü oldu 14 Şubat’ta ülkede çiçek, çikolata, kartpostal, balon ve mücevher satışları gözle görülür bir artış gösterdi İranlı çiftler gazete ve internet siteleri aracılığıyla sevdiklerine on binlerce aşk mesajı yolladı Değişim rüzgarları! Siyasi gözlemciler, Sevgililer Günü’nün İran’da arasıda bu kadar popüler olmasının, ülkenin son 30 yılında devrimle birlikte yaşanan sosyo-kültürel değişimin büyük etkisinin olduğunu belirtiliyorlar Son yıllarda eğitim düzeyi ile birlikte kadınların evlilik yaşının yükseldiği, çalışan kadın sayısının arttığı, ayrıca sinema ve medya aracılığıyla batı kültüründen etkilenen başlayan İranlı kadınların, en az batılı hemcinsleri kadar evlilikte aşkın büyük yeri olduğunu düşünmeye başladığı, özellikle kadın hakları konusunun artık her yerde yüksek sesle sorgulandığı belirtiliyor Mollalar zorlanacak! Siyasi uzmanlar, günümüzde İran’da görülen bu sosyal değişimin, yakın gelecekte kadın hakları konusunda molla rejimini köşeye sıkıştırabileceği ifade ediliyor

Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap : İran’da Kkadınlar Baş Kaldırıyor

Eski 03-11-2009   #2
dejavu2009

İran'da neden böyle bir değişim var?

Bu değişim onların mantık değerlerinin çok eski yıllara dayandığını söyleyebilir miyiz?

Baskı ne için var orda?

Sahi ya o kadınları niçin baskı altında tutuyorlar?

Bu değişim iyi bir şey mi?

Eğer iyi bir şeyse "ŞERİAT" nedir?

İLGİNÇ BİR DİZİ;

http://www,dizimag,com/stephen-hawki...eady-dizi.html
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 03-11-2009   #3
VANDETTA

İnsanoğlunun tüm sorulardan önce kendisine sorması gerekn bir soru vardır oda insanoğlunun bu dünyada ki varoluş amacıdır,biz neden varedildik,gezip eğlenelim,günümüzü gün edelim diye mi,yoksa galu bela da verdiğimiz sözü tutup tutmayacağımız hakkında imtihan edilebilmek için mi?

İran'da kadınların başkaldırı olarak belirttikleri erkekler içinde geçerlidir,aynı kurallara erkeklerde riayet etmek zorundadır,ama bunu hep kadına baskı yapıldığı yönünde değerlendiriyorlar,bununda izahı İslamiyeti baskıcı olarak tanıtma çabaları olsa gerek
Şeriat,Kuran-ı Kerim şeriatı,insanların hayatta uyması gereken kurallardır,fani bir kalem tarafından değil yaratıcı tarafından belirlenmiş kurallardır bu yüzden şeriat denince zihinlerimize işledikleri 'öcü' zihnimizde belirip sönmemeli,şeriat gelecek olsa itiraz etmem,ama gelsin diyede bir gayretim de olmaz,şeriat hakiki manada tatbik edildiğinde insanoğlunu hizaya sokup ebedi saadete kavuşturur,yani yiğidi öldürelim ama hakkını yemiyelim

Birde hep canilik olarak belirttikleri cezalar vardır şeriatta,misal zina yapanın halkın gözleri önünde taşlanarak infaz edilmesi,bu manzarayı gören kaç kişi zinaya yaklaşabilir,yada hırsızlık yaparsa elinin kesileceğini bilen kaç kişi buna yeltenebilir,çok çok 10 sene yatar çıkarım düşüncesiyle birini öldürmeyi gözüne kestiren yakalandığında kendi canının da alınacağını bilse bu kadar rahat davranabilirmi,sanırım ki hayır,açıkcası böyle düşündüğüm için İran daki suçlu sayısının Türkiye'ye göre ne denli az yada çok olduğunu hep merak etmişimdir

Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap : İran’da Kadınlar Baş Kaldırıyor

Eski 03-12-2009   #4
dejavu2009

Verdiğin yanıt için teşekkür ederim, Vandetta

Ama şeriatın baskıcı olmadığını savunuyorsun

"75 yaşındaki kadın evine ekmek getiren iki erkeği evine buyur ettiği için ayrıca 4 ay hapis yatacak"
Kendisi suriye asıllı yani Anadolu topraklarından gelme "MİSAFİRPERVER" bir insan
Bu kadının suçu ne?

İranda yaşayanların durumu çok farklı değil

Birde cezalarlardan ve suçlardan bahsediyorsun Ceza hukuku diye bir şey var kanunlar değiştirilebilir tabiki milletvekilleri isterlerse işlerine gelirse

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 03-12-2009   #5
VANDETTA

Alıntı:
dejavu2009 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Verdiğin yanıt için teşekkür ederim, Vandetta

Ama şeriatın baskıcı olmadığını savunuyorsun

"75 yaşındaki kadın evine ekmek getiren iki erkeği evine buyur ettiği için ayrıca 4 ay hapis yatacak"
Kendisi suriye asıllı yani Anadolu topraklarından gelme "MİSAFİRPERVER" bir insan
Bu kadının suçu ne?

İranda yaşayanların durumu çok farklı değil

Birde cezalarlardan ve suçlardan bahsediyorsun Ceza hukuku diye bir şey var kanunlar değiştirilebilir tabiki milletvekilleri isterlerse işlerine gelirse
Evet şeriat baskıcı değildir,bu yüzden insanoğlunun dünyada varolma amacını sordum,bunu doğru olarak cevaplarsanız,şeriat tarafından belirlenen kuralların otoriterliğinin,insanların yanlış yola sapmaması için alınmış önlemler olduğunu da anlarsınız,bunu en iyi Osmanlı uyguladı bu yüzden 'ahlak' altın çağını yaşadı,dolayısıyla insanlık

Cezalar hakkında pek bir bilgim yok açıkcası,ama eşi evde olmadığı zamanlarda 1 derecede akrabası haricinde birini evine kabul etmesinin doğru olmadığını biliyorum,cezasını ise bilmiyorum

Şeriatın kuralları katı gibi duruyor ancak adildir,bahsettiğiniz değiştirme işlemi ise insanların koyduğu yasalar iin geçerli olabilir

Sanırım şunu birkez daha belirtmem gerekiyor,şeriat özlemcilerinden biri kesinlikle değilim,sadece menemen olayında olduğu gibi,esrarkeşler üzerinden şeriat kötü birşeymiş gibi empoze ediliyor,bu yüzden cevap veriyorum,bırakalım içerisinde bulunduğumuz düzen yürüsün ama şeriatı karalayarak değil

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 03-12-2009   #6
JOKER

çok güldüm yaa vandetta sana geçmişin bana şeriatı savunuyorsun kuranı kerimin indirildiği zamanki şartlarla şimdikiler aynımı arkadaşım?
sende bu sitedekileremi tebliğ ediyon şimdi :D
hiçbir şekilde savunamam şeriatı bu ülke atatürkün kurduğu çağdaş bir cumhuriyettir bunun dışında bir yönetimi savunmak vatan hayinliğinden başka bişi değil bence iranamı özeniyon sende?
kadınların hiç hakkı yok evde hapisler bumu adalet toplumda en alt seviyedeler bumu savunduğun şeyler bişiler konuşuyon ama düşünmeden başkalarının zamanında sana empoze ettiği şeyleri fırsatını buldukça burda yansıtıyon tekkedemi yetiştin bilmiyorum ama dikkat ediyom sürekli bir atatürk düşmanlığı şeriat özentisi var sende bu ülke laik bir cumhuriyettir neden bunu hazmedemiyorsunuz içinize sindiremiyorsunuz bende bunu anlamıyom? bir takım güçlerin ülkemiz üzerinde oynadığı oyunlara alet oluyorsunuz haberiniz yok iran islam devrimi olmadan önce humeyni sürgündeydi ordan video kasetler yolluyordu irana buşekilde dergiler videolar ses kayıtları derken örgütlenip islam inkilabını yaptılar peki iranda islam devrimi olması demeoktatik bir yönetimin olmaması kimin işine gelir bir düşün? şuandada fehtullah gülen amerikada ordan kasetler gönderiyo birsürü okulu var bir çok ülkede bu paralar nerden geliyo okullar için değirmenin suyu nerden geliyo kimin adamı bu adam amacı ne bu soruları sormak lazım sorgulamak lazım bize her söyleneni sorgulamadan kabul etmemeliyiz kafamıza yatmalı şimdiki iktidarla beraber senin gibilerin sesi daha çok çıkıyor şerri bir yönetim istekleri falan filan fikirlere saygım vardır ama bu cumhuriyet rejimi için laiklik için tehdit oluşturan görüşlere saygı duyamam kusura bakma dindarsan gereğini yap ama bana şeriatı savunma sakın komik duruma düşersin gerçekten savunduğun şeyi düşün biraz önce sonra konuşalım

Why so serious?

JOKER
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 03-12-2009   #7
VANDETTA

Alıntı:
Obstinate tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
çok güldüm yaa vandetta sana geçmişin bana şeriatı savunuyorsun kuranı kerimin indirildiği zamanki şartlarla şimdikiler aynımı arkadaşım?
sende bu sitedekileremi tebliğ ediyon şimdi :D
hiçbir şekilde savunamam şeriatı bu ülke atatürkün kurduğu çağdaş bir cumhuriyettir bunun dışında bir yönetimi savunmak vatan hayinliğinden başka bişi değil bence iranamı özeniyon sende?
kadınların hiç hakkı yok evde hapisler bumu adalet toplumda en alt seviyedeler bumu savunduğun şeyler bişiler konuşuyon ama düşünmeden başkalarının zamanında sana empoze ettiği şeyleri fırsatını buldukça burda yansıtıyon tekkedemi yetiştin bilmiyorum ama dikkat ediyom sürekli bir atatürk düşmanlığı şeriat özentisi var sende bu ülke laik bir cumhuriyettir neden bunu hazmedemiyorsunuz içinize sindiremiyorsunuz bende bunu anlamıyom? bir takım güçlerin ülkemiz üzerinde oynadığı oyunlara alet oluyorsunuz haberiniz yok iran islam devrimi olmadan önce humeyni sürgündeydi ordan video kasetler yolluyordu irana buşekilde dergiler videolar ses kayıtları derken örgütlenip islam inkilabını yaptılar peki iranda islam devrimi olması demeoktatik bir yönetimin olmaması kimin işine gelir bir düşün? şuandada fehtullah gülen amerikada ordan kasetler gönderiyo birsürü okulu var bir çok ülkede bu paralar nerden geliyo okullar için değirmenin suyu nerden geliyo kimin adamı bu adam amacı ne bu soruları sormak lazım sorgulamak lazım bize her söyleneni sorgulamadan kabul etmemeliyiz kafamıza yatmalı şimdiki iktidarla beraber senin gibilerin sesi daha çok çıkıyor şerri bir yönetim istekleri falan filan fikirlere saygım vardır ama bu cumhuriyet rejimi için laiklik için tehdit oluşturan görüşlere saygı duyamam kusura bakma dindarsan gereğini yap ama bana şeriatı savunma sakın komik duruma düşersin gerçekten savunduğun şeyi düşün biraz önce sonra konuşalım
Hala aynı Obstinate:frown:

Sanırım sizde Hıristiyanlar yada Yahudiler gibi dini inanışların zaman ve mekana göre değişmesi gerektiğini düşünenlerdensiniz,oysa bu imkansız,zira şeriat=Kuran-ı Kerim'dir Kuran-ı Kerim ise bizzat Allah'ü Teala tarafından güvence altına alınıp asla değiştirilemiyeceği belirtilmiştir

Tebliğden kastınız dini hakiki manada tebliğ etmeyenlerin sözleri değilse,sorunuza evet diyebilirim

Yine aynı takıyye,bu ülkede dini olduğu gibi belirten herkes neden Atatürk ve Cumhuriyet düşmanı ilan ediliyor burasını anlamak gerçekten güç,yoksa cumhuriyet ve Atatürk din düşmanıdırda bizim mi haberimiz yok?

Kadını cinsel obje yada canlı canlı gömülmekten İslam dini kurtarmıştır,dindar bir aileden geldiğim,hatta 1 sene arapça eğitimi aldığım doğrudur,bugün o günlerden geriye sadece sözler kaldı,dinini yaşayan biri değilim,beni sadece olayların çarpıtılması rahatız edip duruyorArtık diin denilince bu Atatürk düşmanlığı yada şeriat sözleri bayatladı,biraz yeni şeyler türetinde kelime dağarcığımız artsın,tekrar tekrar oluyor ama şimdi dikkatinizi çeker heralde yukarıdaki mesajımdan
ctrl+c ve ctrl+v kısa yoluyla bir alıntı yapalım;Sanırım şunu birkez daha belirtmem gerekiyor,şeriat özlemcilerinden biri kesinlikle değilim,sadece menemen olayında olduğu gibi,esrarkeşler üzerinden şeriat kötü birşeymiş gibi empoze ediliyor,bu yüzden cevap veriyorum,bırakalım içerisinde bulunduğumuz düzen yürüsün ama şeriatı karalayarak değil

Burada İran'ı savunduğuma dair bir alıntı yapabilirmisiniz?Hala varsayım ve aşırı önyargılarla birlikte birşeyler yazıyorsunuz,Fethullah Gülen hakkında olumsuz mesajlarım reel hayatta olduğu gibi bu forumda da oldu,nasıl oluyorda bu kıstası yapabiliryorsunuz?Hele bu iktidar döneminde sesimin çok çıktığı ise çok komik daha doğrusu trajikomik,güldürdünüz saolun

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 03-13-2009   #8
JOKER

neyse arkadaşım bu konular uzaarr gider forum ortamında gereksiz gerilim yapmayalım sen öylesin bende böle :D birbirimizi değiştiremeyiz hayata bakışlarımız farklı buda çok normal

sana hayatında başarılar dilerim

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 03-13-2009   #9
dejavu2009

Alıntı:
VANDETTA tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Evet şeriat baskıcı değildir,bu yüzden insanoğlunun dünyada varolma amacını sordum,bunu doğru olarak cevaplarsanız,şeriat tarafından belirlenen kuralların otoriterliğinin,insanların yanlış yola sapmaması için alınmış önlemler olduğunu da anlarsınız,bunu en iyi Osmanlı uyguladı bu yüzden 'ahlak' altın çağını yaşadı,dolayısıyla insanlık

Cezalar hakkında pek bir bilgim yok açıkcası,ama eşi evde olmadığı zamanlarda 1 derecede akrabası haricinde birini evine kabul etmesinin doğru olmadığını biliyorum,cezasını ise bilmiyorum

Şeriatın kuralları katı gibi duruyor ancak adildir,bahsettiğiniz değiştirme işlemi ise insanların koyduğu yasalar iin geçerli olabilir

Sanırım şunu birkez daha belirtmem gerekiyor,şeriat özlemcilerinden biri kesinlikle değilim,sadece menemen olayında olduğu gibi,esrarkeşler üzerinden şeriat kötü birşeymiş gibi empoze ediliyor,bu yüzden cevap veriyorum,bırakalım içerisinde bulunduğumuz düzen yürüsün ama şeriatı karalayarak değil

Sevgili Vandetta,
Şeriat baskıcı değil peki baskı yapan kim? Neden baskı yapıyor? Niçin baskı yapılır?
" İnsanlar yanlış yapmasın diye mi? "
Eğer cevap bu diyorsan
Kısmen bu dediklerin doğrudur o zaman
Neden mi? İnsanlar hür olmak isterler Bu özgürlük bazen çok kötü sonuçlar doğurabiliyor Bunun önlenmesi gerekiyor Nasıl mı?
Kanunlar ve Eğitim ile
Eğer şeriat baskıcı değilse insanlar mı baskı kuruyor nedensiz
Nedensiz çünkü şieriat baskıcı değil diyorsun Ya da insanlar aşırı özgürlük yanlısı mı acaba?

İnsanın dünyada varolma amacını tam anlamıyla açıklayan nedir?
Yalnızca ölüm birşeyler anlatmaya çalışıyor insanlara sağır ve dilsiz bir biçimde; sağır ve dilsiz diyorum çünkü gidip bakma şansınız yok Artık önemli olanda insanların ölümü nasıl anladığıdır kendi kültür ve düşünceleriyle

Osmanlı İmparatorluğunun gerçek anlamda çok mükemmel bir düzen kurmuştu Ama içinde yaşayan insanların istekleri farklılaşınca düzen bir anda uçuverdi

İnsanlara istediğin olanağı sun, yine farklı olanı arayacaktır
Acaba insan doyumsuz mu? yoksa hayat mı adil?

Şeriat kanunlarına ihtiyacımız olmadığı kesindir Çünkü düşünebilen milletvekillerimiz;
suçları caydırıcı hale gitirebilecek kanunları çıkarabilirler! başlarını seçim sandıklarından çekerek yapabilirler değil mi?
daha akılcı çözümler vardır değil mi?
Allah'ın sonsuz ilmi vardır Biz sayısız çözüm bulabiliriz değil mi?

Çünkü; öldürülen genç bir evladın hesabını bir anneye nasıl verebilirsiniz? suçluyu kısa zamanda bırakarak mı yoksa af çıkararak mı (daha fazla suç işlesin diye?)

Ya da küçük kızlara tecavüz edenleri bir BÜYÜK olarak affetmek mi? (tecavüzcü benim büyük destekçim diyerek?)
O kızın hali ne olacak? büyüyecek mi? kim hesabını verecek bunların?

Ya da başka kötülükler yapanlar ?????

İyi ve doğru insanlar diğer insanlara zarar verilmesini istemezler
Kimse kötüyü yaşamasın dileğimiz bu

Şeriatı karalamak bir yana
İnsanlar düşünebilen varlıklardır
Muhakkak bir konu hakkında fikir belirtebilirler değil mi?
Eğer bir insan yanlış yapıyorsa ben kişi için "Bu yanlış yapıyor" derim
Başkaları bunu karalamak olarak algılarlarsa diyecek bir sözüm olmaz!!

75 yaşında ki bir teyze yerine kendini koyar mısın?
(Biraz empatiden bir zarar gelmez)

Eşi neden korkuyor? Kara kalpli mi? Yoksa onun yanlış yapmasından mı korkuyor?
Hangi yanlışı yapmasından korkuyor?
75 yaşındaki teyze o insanları evine hangi düşünceyle almış olabilir?
Kendini 20'lik genç kız mı sandı acaba?
(Bahsetmeye çalıştığım konu cinselliktir)
O eve giren kişiler cinselliği düşünerek mi içeri girdi?
Herkes bu konuda hem fikir olduğu için mi yaşlı teyze ceza aldı?
O eve giren kişiler başkası olduğu zamanda teyze ceza alacak mı?
O toplumdan başkaları içeri girince yaşlı teyze ceza alacak mı?
O toplum başka birşey düşünemiyor mu?
O toplum bir yere giderken cinselliği düşünmeden edemiyor mu?
Bu düşünce kokuşmuşluğun ifadesi değil mi?

????????

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com