Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Nesil Bilinçlendirme Kampı - Gizli Tehlikeler & Tehditler > Güncel Haber Merkezi > Ekonomi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
kanunu, petrol, tasarısı, yasalaştırıldı

Petrol Kanunu Tasarısı yasalaştırıldı

Eski 01-18-2007   #1
mate

TBMM Genel Kurulu'nda AB'ye uyumu da öngören ve ülke petrol kaynaklarının hızlı, sürekli ve etkili bir şekilde aranmasını hedefleyen yasa tasarısı kanunlaştı

Yeni yasaya göre Türkiye 18 petrol bölgesi yerine 'kara ve deniz' olmak üzere 2 petrol bölgesine ayrılacak Yasayla bir petrol bölgesinde en fazla 8 adet olan ruhsat sayısı sınırlanması da kaldırılıyor Şirketler arasındaki ayrıcalıkları kaldırmak suretiyle şirketlere gerek teknik, gerekse mali güçleri oranında ruhsat alma imkanı sağlanmış oluyor Halen yüzde 125 oranında alınan 'devlet hissesi', denizlerdeki arama ve üretim ile küçük sahalardaki üretimi teşvik etmek amacıyla üretim miktarlarına, su derinliğine, petrol üretim yöntemine ve üretilen petrolün kalitesine göre, yüzde 1 ila yüzde 125 arasında değişen oranlar uygulanacak Aynı kanun ile, arama yatırımları için ek ve yeni bir teşvik oluşturmak amacıyla arama ruhsatlarından devlet hakkı alınmayacak Yalnız işletme ruhsatlarından devlet hakkı alınacak

Yasada, bugünkü uygulamada sadece yurtdışından ithal edilen malzeme ve ekipman için geçerli olan gümrük ve vergi muafiyetlerine ilave olarak, yurtiçinden temin edilen malzeme ve ekipmanın da her türlü vergi, resim ve harçtan muaf olması öngörülüyor

Kurumlar Vergisi'nde petrol hakkı sahipleri için en fazla yüzde 55 oranında bir tavan belirlenmiş iken, yasada bu tavanın en fazla yüzde 40 olması öngörülüyor Petrol faaliyetlerine ilişkin olarak yapılan sözleşmeler, damga vergisinden muaf tutuluyor Petrol aramalarına tanınan katma değer vergisi (KDV) muafiyeti, üretim faaliyetlerine de tanınıyor Mevcut yasada yer almayan, petrol faaliyetlerinde kullanılan kara, hava ve deniz taşıtlarına özel tüketim vergisi (ÖTV) muafiyeti getiriliyor Yabancı yatırımcıların petrol işlemleri için yapmış oldukları yatırımlara tekabül eden sermayelerinin tamamını, üretimden elde ettikleri gelirlerden harice transfer edinceye kadar, her türlü vergiden istisna tutmaları kolaylığı sağlanıyor

İşletme ruhsatlarındaki azami 40 yıl süre sınırlaması kaldırılarak ruhsatta üretim yapıldığı sürece şirketin ruhsatı elinde bulundurma imkanı da yasayla yeni getirilen düzenlemeler arasında yer alıyor

17012007

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com