Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Ödev Yardım Talebi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
darius, hystaspesin, oğlu

Darius (İö. 550-486)-Hystaspes'in Oğlu

Eski 07-01-2009   #1
Şengül Şirin

Darius (İö. 550-486)-Hystaspes'in Oğlu

Darius (İö 550-486)-Hystaspes'in Oğlu

Darius, aynı adı taşıyan üç Pers kralı içinde en ünlüsüdür İÖ 522486 arasında hüküm sürdü Tarihte Büyük Darius olarak anılır Darius bir eyalet valisi olan Hystaspes'in oğluydu Pers soylularının yardımıyla tahta geçti Başarılarının tarihçesine ilişkin temel kaynak, Bisütun kayasındaki yazıttır

Darius ülke çapında egemenliğini kurmak için çok sayıda ayaklanmayı bastırmak zorunda kaldı Krallığı sırasında ülke içinde düzeni sağlayan Darius yeni yerler alarak gücünü artırdı Ticareti geliştirmek amacıyla yeni yollar yaptırdı; bir posta örgütü kurdu; vergi sistemini yeniden düzenledi 521'de Sus'u başkent yaparak kentin surlarını sağlamlaştırdı Burada yeni binalar ve bir saray yaptırdıktan başka, Persepolis'te de kendine büyük bir saray yaptırdı

Ülke sınırlarım güvence altına almak amacıyla Trakya ve Makedonya'yı ülkesine kattı Limni ve İmroz adalarını aldı Darius Tuna Irmağı'nı aşarak Avrupa'daki İskit topraklarına girdiyse de başarılı olamadı İÖ 499'da, Atina ve Eretria'nın Pers yönetimine karşı gelişen İyon ayaklanmasını desteklemesi üzerine, Atina ve Eretria'ya bir sefer düzenledi

Ama Pers donanması fırtınaya yakalanarak batınca seferden vazgeçildi Darius İÖ 490'da Atina'yla yaptığı Maraton Savaşı'nda yenilgiye uğradı; üçüncü seferin hazırlıkları tamamlanamadan öldü {bak Maraton Savaşi)

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com