Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bilim, buldu, kurguyu

Bilim Kurguyu Kim Buldu

Eski 10-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Bilim Kurguyu Kim Buldu

Bilim Kurguyu kim buldu

Teknolojik ve bilimsel delillerin hayal gücü ile birleştirilerek yazılmış hikaye ve roman gibi edebiyat eserleri veya çevrilen filmlerin türüne bilim kurgu denir Kısaca, muhtemel geleceğin tahmin edilmesi ve teknolojinin abartılarak hayal gücü sınırlarının zorlanması olarak tanımlanabilir

Bilimkurgu denilince akla hayaller gelir Bilim kurgu her şeyden önce hayal gücüne dayanır Yani hayalle gerçek karşı karşıyadır Fakat bu hayaller hiçbir zaman teknolojik ve fiziki gerçeklere ters düşmez

Bilim kurgu bir ölçüde de muhtemel geleceğin tahminidir Bu tabiri ilk defa Amerikalı elektrik mühendisi Hugo Gernsback, bilim magazinlerindeki hikayelerini isimlendirmek için kullanmıştır Bu tür hikayeler yeni teknik ve ilmi buluşlara ilginin artmasına ve sadece bunları ihtiva eden dergilerin çıkmasına sebep olmuştur İlki 1920’lerde yayınlanan Garnsback’ın Hayret Verici Hikayeler sergisidir Edebiyat tarihinin ilk kurgubilim yazarlarından olan Jules Vern, 19 yüzyılda ilk romanlarını yayınladığı zaman herkes ona gülmüş, çıldırdığına hükmetmiş, Ay’a gitmenin, günlerce su yüzüne çıkmadan yüzebilen denizaltının, gökte uçabilen çelik uçakların ve roketlerin boş hayallerden ibaret olduğunu söylemişlerdir Fakat bütün bunlar yirminci yüzyılda birer birer gerçekleşmekte gecikmemiştir Yirminci yüzyılın başlarında yayınlanmaya başlayan ilk uzay çizgi roman kahramanı Flash Gordon’ın maceraları da yavaş yavaş kitap sayfalarından çıkarak gerçek olma yolundadır

Günümüzde Bilim kurgu kendi sahasında büyük bir ilerleme göstermiştir Artık çoktan gerçekleşmiş bulunan Ay’a seyahatleri ve hatta Merih uçuşlarını bile geride bırakan Bilim kurgu , galaksimiz Samanyolu’nun bilinmeyen köşelerine gitmekte, kitapların sahifelerinde, ekran ve perdelerde bizi, yıldızların arasında dolaştırmakta, Andromeda gibi diğer galaksilere ve uzayın uçsuz bucaksız derinliklerine uzanmaktadır Öte yandan yakın bir gelecekte pekçok işi insanların elinden alacak olan robotların dünyasını anlatmakta, insan zekasına meydan okuyacak olan bilgisayarların tehdidine işaret etmekte, muhtemel bir nükleer savaş sonrası dünyanın dehşet verici hayat şartlarını çizmektedir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com