Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
çekirdeğinin, görevleri, hücre, nelerdir

Hücre Çekirdeğinin Görevleri Nelerdir

Eski 10-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Hücre Çekirdeğinin Görevleri Nedir

Hücre Çekirdeğinin Görevleri

Hücre Çekirdeği Görevleri

Hücre çekirdeğinin temel görevi gen eksprasyonunu kontrol etmek ve hücre bölünme sürecinde DNA kopyalanmasını yönlendirmektir Bu şekilde hücrenin yaşamının devamlılığını sağlayabilmesini hücre çekirdeği sağlamaktadır Kalıtsal özellikler hücre çekirdeğinde yönetilen DNA ile diğer hücrelere aktarılmaktadır

DNA ve RNA çekirdek yapısında bulunan kromozomlar da burada sentezlenmektedirler

Çekirdek hücre içinde bir nevi beyin görevi üstlenmektedir Hücre içinde sentezlenecek tüm proteinlerden o sorumludur ve onun yapısında bulunan genetik şifreler tarafından sürece yön verilir

Canlıların büyümesi ile ilgili soruya gelelim;

Canlı organizmalar metabolizma adını verdiğimiz çeşitli kimyasal reaksiyonlar soncu yaşamını sürdürür ve büyümeye devam ederler Canlılar çeşitli kaynaklardan çeşitli maddeleri alırlar ve bunları çeşitli tepkimeler sonucunda enerjiye çevirirler Bu enerji canlı yapının büyümesi ve sürekliliğinin sağlanması için kullanılır

Metabolizma dediğimiz şey genellikle iki kategori altında incelenir; anabolizma ve katabolizma Katabolizmada büyük moleküller daha basit ve küçük yapılara parçalanır Anabolizmada ise enerji kullanılarak nükleik asitler ve proteinler gibi çekirdek bileşenleri oluşturulur

Eğer büyüme olayına daha geniş bir açıdana bakacak olursak büyüme için ilk basamaklardan biri beslenme aşamasıdır Bir canlı bir şekilde beslenmelidir ki büyüme için gerekli olacak enerjiyi üretebilsin Yukarıda bahsettiğim metobolizmik süreçler bu şekilde devamlılığı sürdürebilecektir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com