Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Kişisel Gelişim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
aklım, stresim, yok

Aklım Var, Stresim Yok.

Eski 12-23-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Aklım Var, Stresim Yok.

Streslerimizin hayatımızdaki rolünü incelemeye kalkarsak ne kadar zarar gördüğümüze inanamazsınız Fiziksel olarak yaşadığımız bazı sorunlarımızın kaynağı bile stres Bu kadar hayatımızı kontrol altında tutan strese karşı bir şey yapılabilir mi? Tabii ki yapılabilir Peki stresle başa çıkma öğrenilebilir mi? Tabii ki öğrenilir Bu konuda bir sürü kitaplar var Ancak kitaplarda öğrenilenler bazen bizim yaşam biçimimize uymuyor Neden mi? Çünkü Amerikan toplumunun yaşam standartlarına göre hazırlanmış kitaplar olduğundan aynen uygulamak isterseniz üzülürsünüz Öğretilenleri kendi yaşam biçimimize göre uygulamalıyız
Mesela yabancı kaynaklı bir kitapta şöyle diyordu; “Eğer bugünlerde kendinizi mutsuz hissediyorsanız gardrobunuzu açın bütün giysilerinizi hemen çöpe atın ve kendinize yeni yeni giysiler alın Mutlaka kendinizi iyi hissedeceksiniz
Evet yenilikler hepimizi geçici bir süre için mutlu edebilir O günlük streslerimizden kurtarabilir Ama bizim ekonomik durumumuz böyle bir zevki kaldıramaz Biz Türkiye’de zaten yaşam mücadelesi veriyoruz Var olanlara sahip çıkarak yaşamaya çalışıyoruz Ayrıca bu tip motivasyon bence sivrisinekleri öldürmektir Bataklığı kurutmadan sineklerden kurtulunmaz
Hayatımızda çeşit çeşit stres var Hiç birimizinki birbirine benzemiyor
Ülkemizin ekonomik şartlarından dolayı gelecek ile ilgili kaygısı olanlar var
Ülkemizdeki sağlık koşullarından dolayı hastalanmaktan korkanlarımız var
Çocuklarını iyi yetiştirmek için çabalayan anne ve babaların kaygıları var
Çocuklarına iyi eğitim vermek isteyip de veremediği için çok üzülen aileler var
Çocuklarına çok iyi eğitim ve imkanlar verdikleri halde sevgi vermeyi unuttukları için olumsuzluklar yaşayan aileler var
Ekonomik özgürlüğünü kazanmak ve ayakları üzerinde durmak için mücadele eden kadınlarımız var
Ekonomik özgürlüğü olmadığı için kötü giden evliliklerini sürdürmek zorunda kalan kadınlarımız var
Türkiye’nin bir bölümü medeniyetin izinden giderken bir bölümü hala gelenekler ile boğuşuyor
Akşam bir davete giderken son zamanlarda bir kilo aldığı için elbisesinin fermuarının zor kapandığını görüp stres yaşayanlar var
Ne güzel aylardır dikkat ediyordum tırnaklarımı uzatıyordum Amacım hepsi aynı boyda olsundu Allah kahretsin bugün bir tanesi kırıldı Evet bunun için stres yaşayanlar var
Bu tırnağı kırıldığı için üzülen kadının kocasının da stresi çok Çünkü o da eşini mutlu etmek için didinip duruyor
Ekonomik durumdan dolayı bir türlü evlenemeyen sevgililer var
Para sorunu olmayıp tek derdinin sadece 2 tane sevgilisi olduğu için üzülenler var
Şu hafta sonu aile muhabbeti bitsin de hafta ortası sevgilime gitsem diye stres yaşayanlar var
Eşini ve çocuklarını daha iyi imkanlarda yaşatmak için mücadele eden erkeklerimiz var
Gördüğünüz gibi stresin kaynağı çok verimli İstediğiniz kadar üretebilirsiniz
Streslerimizin nedenleri biraz ekonomik durumumuzla biraz da kültürümüzle alakalı Hangi kaynaktan beslendiğimize bağlı Şimdi soruyorsunuz tabii ki…Peki bu streslerden kurtulmak için ne yapmalıyız?
Yukarıda ne kadar stres kaynağı varsa bir o kadar da çare var Yeter ki yapılması gerekeni bul ve yap Yaptım ama olmuyor Gerçekten elinden geleni yaptın mı? Başka yapacak bir şey yok mu? Bir daha düşün bakalım Eğer yoğun bir şekilde stres yaratan olayının üstene gider ve elinden geleni yaparsan o iş zaten biter Ama bitmedi diyorsun
İşte o zaman biraz hayata kendimizi teslim etmemiz gerekiyor Yapabileceğim her şeyi yaptım bundan sonrasında beklemek gerekiyor deyip biraz da hayattan keyif almak gerekiyor
Hayat kendi çizgisini çizer ve sen de onu yaşarsın Bunu acizlik olarak düşünmüyorum Sadece yapabilecekleri yaptım bundan sonrasını kabulleniyorum gibi bir düşünce Çünkü senin veya benim başıma gelen kötü olaylardan dolayı dünya durmuyor Robert Frost “ Hayatım boyunca öğrendiğim her şeyi üç kelimede özetleyebilirim; HAYAT DEVAM EDİYOR”diyor
Hani bir Çin atasözü var: TANRIM DEĞİŞTİREBİLECEĞİM ŞEYLER İÇİN BANA CESARET VER DEĞİŞTİREMİYECEKLERİMİ KABULLENMEK İÇİN SABIR VER İKİSİ ARASINDAKİ FARKI BİLMEK İÇİN DE AKIL VER
Eğer paramız varsa bir sürü şeyi satın alabiliriz Satın alamayacaklarımızın en başında akıl geliyor Aklım olsun ki stresle başa çıkabileyim Çok şükür aklım var ve stresim yok
Stressiz günler diliyorum
Sevgiler

Tülay Bilin

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com