Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Biyografiler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
atatürke, dair, hatıralar

Cevap : Atatürk'e Dair Hatıralar...

Eski 06-24-2012   #1
Hüzün

Cevap : Atatürk'e Dair Hatıralar...

Merhaba

Acaba bu anının tamamı yazılmadı mı? Yarım kalmış gibi geldi bana!?

Birde alıntı kaynağını yazar mısınız ?

Alıntı Yaparak Cevapla

Atatürk'e Dair Hatıralar...

Eski 08-06-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

Atatürk'e Dair Hatıralar...

ATATÜRK’E DAİR HATIRALAR

Atatürk, çoğu zaman sıkıcı protokol kaidelerinden şikayet eder, bir nebze olsun, kurtulmak için çareler arardı Günün birinde, Dolmabahçe Sarayımdan kaçıp peşinde muhafızları, yaverleri olmadan şehirde dolaşmış ve bu arada Topkapı Müzesini de gezmiş

Fakat, Ata’nın Saraydan kimseye görünmeden çıkması bazı hadiselere, denizin dibini dalgıçlarla aranmasına, Karaköy’den Taksime kadar olan mıntıkada bütün nakil vasıtalarının durdurulup tetkik edilmesine sebep olmuşSonradan çok hoş bir şekilde neticelenen bu hadisenin canlı şahitlerinden biri halen Cumhurbaşkanlığında vazife görmektedir

Hüseyin Arı, 36 yıldır, gelip geçen Cumhurbaşkanlarına hizmet etmiş, genç bir delikanlı iken girdiği Cumhurbaşkanlığı dairesinde bugüne kadar nice hadiselere tanıklık etmiş Bir hayli ve çok enteresan olaylar geçmiş başından

Hüseyin Arı Atatürk’ün Dolmabahçe Sarayından sabahın erken saatinde kaçarak şehirde dolaşmasını ve bu yüzden kendisisinin kısa bir müddet için tevkif edilişini şöyle anlatıyor:

-O sabah çok erken saatlerde zil çaldı Kapıya getirilen gazeteleri aldım Muayede salonundan geçip Mustafa Kemal’in yatak odasına girdim Ata, her zaman burada yatağında gazeteleri okurdu Birkaç saniye sonra Atatürk, sırtında deve tüyü renginde ropdöşambrı olduğu halde geldi Gazeteleri ortadaki masanın üzerine bıraktım (Bana kahvaltı getirsinler! )dedi peşinden ilave etti: (kabul salonuna getirsinler! ) Emri alınca, derhal Sofracıbaşı İbrahim’e koştum Yatağından kaldırdım Söyledim ve oradan ayrılıp yatağıma girdim

Ne kadar zaman geçti bilmiyorum, nöbetçi yaverin çağırdığını söylediler, koştum Sofracı İbrahim ayakta duruyor, elindeki tepsinin içi de dolu Hepsi telaşla beni bekliyorlarmış Derhal bana, Ata’yı nerede gördüğümü sordular Onlar aramış, bulamamışlar Kendilerine gereken izahatı verdim Beraberce yeniden aradık

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com