Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
engellenir, oluştu, ozon, tabakası

Ozon Tabakası Nedir - Ozon Tabakası Nasıl Oluştu - Ozon Tabakası Nasıl Engellenir

Eski 12-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Ozon Tabakası Nedir - Ozon Tabakası Nasıl Oluştu - Ozon Tabakası Nasıl Engellenir

Ozon tabakası nasıl oluştu?

Yaşam ortaya çıkmadan önce, karbon dioksit, nitrojen ve diğer ağır gazlar, Dünya’nın manto tabakası ve yer kabuğu tarafından ortama bırakılıyordu Bu gazlar dünyanın yerçekimi kuvveti sayesinde tutuldu ve zaman içinde bir atmosfer meydana geldiYerçekimi, metan (CH4), karbon dioksit (CO2), amonyak (NH3), hidrojen (H2), azot (N2), ve su buharının (H2O) bu şekilde atmosferde birikmesine neden oldu Zaman içinde Dünya, su buharının yoğunlaşıp sıvı hale gelmesine olanak sağlayacak kadar soğudu Bu durum beraberinde yağmurları ve kuvvetli kasırgaları getirdi Sürekli yağan yağmur denizlerin oluşmasını sağladı Şiddetli kasırgalar sırasında oluşan elektrik dünyanın yüzeyini etkiledi

Bu sırada atmosferde serbest halde hiç oksijen yoktu çünkü oksijen hidrojenle birleşip suyu, yer kabuğundaki başka elementlerle de birleşip demir oksitleri, silikatları, karbon dioksiti ve karbon monoksiti oluşturuyordu Yaklaşık 2 milyar yıldan fazla bir süre boyunca oksijenin tamamı başka elementlere bağlanmış halde bulunuyordu

İlk canlılar, atmosferde serbest oksijen bulunmadığı için anaerobik yani oksijensiz solunum yapan canlılardı (Canlıların ortaya çıkışlarıyla ilgili daha ayrıntılı bilgi edinmek isterseniz “Dünya üzerinde yaşam nasıl başladı?” sorusunun cevabına göz atabilirsiniz) Anaerobik solunumda sonra fotosentez evrimi gerçekleşti, yani fotosentez yapabilen canlılar ortaya çıktı Bu canlılar su ve karbon dioksiti kullanarak glikoz ve oksijen üretmeye başladılar Serbest oksijen böylece atmosferin stratosfer adı verilen tabakasında birikmeye başladı Morötesi ışınlar, bu tabakadaki oksijen moleküllerine (O2) çarparak bu moleküllerin iki oksijen atomuna (O + O) bölünmesi sebep oldu Bu oksijen atomları da oksijen molekülleriyle birleşerek ozonu oluşturdular (O + O2 › O3) Ozon tabakası bu şekilde oluştu Ayrıca bu tepkimeler günümüzde de aynı şekilde oluşmakta Ozon tabakasının üstünde yeterince oksijen bulunmadığı için tabakanın kalınlığı sınırlı Daha alt tabakalara da morötesi ışınlar ulaşamıyor

Ben şunu öğrenmek istiyorum ozon tabakası delinirse ölür müyüz ve neden?

Her yıl, güney yarımkürenin bahar aylarında, Antarktika Kıtası üzerinde ozon tabakasının derişimi önemli ölçüde azalıyor Ozon tabakasındaki “delik” işte bu incelmeye verilen ad Ozon tabakasındaki incelme, genelde küresel ısınmayla karıştırılıyor; gerçekte bu farklı bir konu Ancak, insan etkinliklerinin çevre üzerindeki olumsuz etkisinin önemli bir göstergesi Ozon tabakasındaki incelmenin en önemli sonucu, yeryüzüne ulaşan ve canlılar için tehlikeli olan morötesi ışınımın artması

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com