Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
içerik, jeopolitik, türkiyenin, yeri, önemi

Türkiyenin Jeopolitik Yeri Ve Önemi - Türkiyenin Jeopolitik Yeri Ve Önemi İçerik

Eski 12-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Türkiyenin Jeopolitik Yeri Ve Önemi - Türkiyenin Jeopolitik Yeri Ve Önemi İçerik

TÜRKİYENİN JEOPOLİTİK YERİ VE ÖNEMİ

Jeopolitik ; yabancı kökenli bir kelimedir Coğrafi şartların özellikle coğrafi konumun siyasetteki rolünü ortaya koyar

Türkiye'nin dünya üzerindeki yeri jeopolitik açıdan büyük önem taşırÜlkemiz eski dünya denilen Asya , Avrupa ve Afrika kıtalarının tam ortasına yakın bir yerdedirBugün Türkiye, bu konum özelliği dolayısıyla idare şekilleri, kültürleri ve ekonomik yapıları itibariyle çok farklı ülkelerin arasında bulunmaktadırÇok eski tarihlerden itibaren doğu ile batı arasında bir köprü durumundadır

Son yüzyılda Orta Doğu ile Batı Avrupa arasında ekonomik ve ticari yakınlık artmıştırOrta doğu'nun petrolüne karşılık mamül madde ve çok çeşitli gıda maddelerinin ticareti kara yolu ile ülkemiz üzerinden yapılmaktadırAyrıca Karadeniz'e kıyısı bulunan ülkelerin Orta Doğu ve Batı ile olan deniz ticareti boğazlar yolu ile yapılmaktadır

Türkiye farklı siyasi yönetimlere sahip ülkelerin arasında yer alır ve bu ülkelerle ortak sınırlara sahip bir ülke durumundadır Bununda dünyada başka örneği yokturBu durum ülkemizin önemini her konuda arttırır

Türkiye IIDünya Savaşı'ndan sonra kurulan ''NATO'' nun üyesidirBu topluluk Avrupa ile Kuzey Amerika ülkelerininortak savunma için kurduğu bir toplulukturTürkiye Nato2ya 1952 yılında katılmıştırÜlkemiz batı ülkeleriyle sıkı bir işbirliği içindedir

Türkiye müslüman bir ülke olduğundan islam devletleriyle de bağlarını geliştirmek ve bu ülkelerle işbirliği içinde bulunmak için 1969 yılında İslam Konferansı Teşkilatı'na üye olmuşturAyrıca Karadeniz Ekonomik İşbiliği Teşkilatının da kurucularındandır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com