Bisr-i Hafi

Eski 08-26-2009   #1
b@ron

Bisr-i Hafi

Bisr-i Hafi

Sekizinci ve dokuzuncu yüzyillarda Horasan'in Merv sehrinde ve Bagdât'ta yasamis olan büyük velîlerden Ismi, Bisr bin Hâris Abdurrahmân, künyesi Ebû Nasr'dir Yalinayak gezdigi için"Hafî" lakabiyla bilinir
Bisr-i Hâfî diye meshûr olmustur 767 (H150) senesinde Horasan'in Merv sehrinde dogdu 841 (H227) senesinde Bagdât'ta vefât etti Kabri orada olup ziyâret yeridir

mediaplayerseslianlatım

Cevap : Bisr-i Hafi

Eski 02-24-2010   #2
Şengül Şirin

Cevap : Bisr-i Hafi

Bişr-i Hafi Evliyânın büyüklerinden Genç Günah çukuruna düşmüş yuvarlanıyor yuvarlandıkça batıyor

Bir gün Gecesini içki masalarında sabahladığı bir gecenin günü Sarrhoş Evinin yolunu tutturmuş, gidiyor, gitmeye çalışıyor Yürüyor O da ne? Bir kağıt, üstünde Besmele yazılı bir kağıt İçi cız ediyor Eğiliyor Çamurların içinden Besmele yazılı kağıdı alıyor Hiç Allah'ın ismi yerde olur mu, çamurlar içinde olur mu, bin bir düşünce bin bir ah ediş Kağıdı öpüyor, çamurlarını siliyor, temizliyor, evine götürüyor, güzel kokulare sürüyor ve eveinin en güzel yerine asıyor

O gece âlim bir zât bir rüyâ görür Rüyâda,'' Git, Bişr'e söyle! İsmimi temizlediği gibi onu temizlerim İsmimi büyük tuttuğu gibi büyültürüm İsmimi güzel kokulu yaptığı gibi, onu güzel ederim İzzetime yemin ederim ki, onun ismini dünyada ve âhirette temiz ve güzel eylerim'' denildi
Bu rüyâ, üç defa tekrar etti Rüyâ gören kimse, sabah olunca, Bişr-i Hafi'yi arayıp meyhanede buldu Mühim haberim var diye içeriden çağırdı Bişr geldiğinde, gelen zâta dedi ki:
-Kimden haber vereceksin?
-Sana Allahü teâlâdan haber vereceğim Bunu duyan Bişr, ağlamaya başladı ve sordu:
-Bana kızıyor mu, şiddetli azap mı yapacak? Rüyâyı sonuna kadar dinleyince arkadaşlarına dönüp şöyle söyledi:
-Ey arkadaşlarım! Beni çağırdılar, bundan sonra bir daha beni buralarda göremiyeceksiniz
O zâtın yanında hemen tövbe etti Bu anda ayağında ayakkabı bulunmadığı için, hiç ayakkabı giymedi Sebebini soranlara,''Söz verdiğim zaman yalınayaktım, şimdi giymeğe hayâ ederim'' derdi

Ayakkabı giymediği için kendisine ''Hafi'' (yalınayak)denilmiştir

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »
Konu Araçları Bu Konuda Ara
Bu Konuda Ara:

Gelişmiş Arama
Görünüm Modları

forumsinsi.com