Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Genel Kültür & Serbest Forum > Bunları Biliyor Musunuz ?

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
arşiv, biliyor, bunları, mini, musunuz

Cevap : Bunları Biliyor Musunuz ? (Mini Arşiv)

Eski 02-21-2009   #31
KRDNZ

Merc-i Dabık Savaşı öncesi Büyük Hünkar Yavuz Sultan Selim'in ordusunun önünde askerleriyle beraber göğüs göğüse çarpışmak için atını ileri doğru mahmuzlaması üzerine, sadrazam Sinan Paşa'nın padişahın ellerine sarılıp: "Şevketlü hünkarım, olmaya ki heyecana gelir, kendinizi ateşe atarsınız, yüreğimiz dilhun olur" diye gitmemesi için yalvardığınıAlem-i İslam'ın birliğini sağlama adına hayatı at sırtında geçmiş olan bu büyük dava adamının bunun üzerine: "Biz cennetmekan Fatih Sultan Mehmet Han,ın torunuyuz, çadır içinden savaş idare etmeyüz" diye haykırdığını

Garbın âfâkını sarmışsa çelik zırhlı duvar
Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var
Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imânı boğar,
'Medeniyyet!' dediğin tek dişi kalmış canavar?

Ey ŞaiR! Bana Yağmurdan bahsetme, yağdır
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 02-21-2009   #32
KRDNZ

Osmanlı ordusunun, İslam'ı tek bir bayrak altında toplamak gayesiyle Mısır seferine giderken Gebze yakınlarındaki bağlık-bahçelik bir arazide mola verdiğinde Yavuz Sultan - Selim'in bütün askerlerin heybelerini arattığını ve hiçbirinde meyve cinsinden birşey çıkmaması üzerine ellerini Ulu Dergah kaldırıp : ''Allahım, sonsuz şükürler olsun Bana haram yemeyen bir ordu lutfettin Eğer askerimin içinde tek bir kişi sahibinden izinsiz bir meyve yeseydi ve ben bunu haber alsaydım Mısır seferinden vazgeçerdim'' diyerek Rabbine sonsuz hamd ü senalarda bulunduğunu
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 02-21-2009   #33
KRDNZ

Osmanlı içtimai yapısı üzerine uzman olan Erlanyen Üniversitesi profesörlerinden Hutterrohta : ''Osmanlı Devleti, geniş topraklarını ve üzerindeki çeşitli kavimleri, Topkapı Sarayı'ndan mükemmel bir şekilde idare ediyordu O saray da batıdaki en mütevazi bir derebeyinin sarayı kadar bile büyük değildi Bu nasıl oluyordu?'' diye sorulduğunda, Profesör Hutterroht'un:''Sırrını çözebilmiş değilim 16 asırda Filistin'in sosyal yapısı üzerinde çalışırken öyle kayıtlar gördüm ki hayretler içinde kaldım Osmanlı, üç yıl sonra bir köyden geçecek askeri birliğin öyle yemeğinden sonra yiyeceği üzümün nereden geleceğini planlamıştı Herhalde Osmanlı, devlet olarak insanlığın en muhteşem harikasıdır'' diye cevap verdiğini
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 02-21-2009   #34
KRDNZ

1967 Mısır-İsrail savaşında, Mısır askerlerinin, düşmanlarını beklerken İsrail ordusunun bir anda Süveyş'in öbür yakasını geçerek dünyayı şaşırtığını… Mose Dayan'ın bu muazzam başarıyı daha sonra bir basın toplantısında : ''İsrail in bu başarılı stratejisi, Yavuz Sultan Selim in yıllar önce Mısır'ı fethederken uyguladığı harp planının bir kopyasıdır'' diye açıkladığını
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 02-22-2009   #35
KRDNZ

Özdemiroğlu Osman Paşa, Gürcistan seferinde parasız kalmış, askerlerin aylığını verememişti İstanbul'dan para gelinceye kadar kendi mührü ile köseleden para bastı ve askerlere dağıttı Paşanın itibarı o kadar büyüktü ki, bu kösele paralar altın yerine geçti ve İstanbul'dan para geldiğinde altın ile değiştirildi
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 02-23-2009   #36
GöKKuŞaĞı

İbnü'n-Nefîs, 1210 yılında Dİmeşk (Şam) yakınındaki Kareşiye'de doğduğu için Kareşî, Dımeşk'te okuyup şöhretini orada kazandığı için de Dımeşkî nisbesiyle anılan, meşhur İslâm hekimi ve ilim adamı ve "Kalp, ancak ve ancak kendi bünyesi içinden geçen damarlar vasıtasıyla beslenir" diyerek küçük kan dolaşımını keşfeden tıp âlimi olduğunu

GaLiBa Bu GeCe YaĞMuRDa GöKKuŞaĞı MiSali
GüLeRKeN aĞLaMaNıN ZaMaNı
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 02-23-2009   #37
Şengül Şirin

Hayatımız boyunca karşılaştığımız, isteğimize göre veya isteğimiz dışında gerçekleşen ilginç olaylar ve kafamızda takılan soruların cevapları Yağmurda koşunca mı yoksa yürüyünce mi daha çok ıslanırız?
İnsanlar yıllardır bu sorunun cevabını tartışıyorlar ve değişik görüşler ileri sürüyorlar Harvard'lı matematikçi David Bell ise bu sorunun cevabını 33 yıl önce buldu
BBC Focus dergisinde yayınlanan habere göre, Harvard'lı matematikçi David Bell'in 1976 yılında bu cevabı çözdü Eğer yağmur dikey olarak düşüyorsa ya da rüzgâr yüzünüze doğru esiyorsa koşabilirsiniz � aynı mesafe boyunca daha az ıslanırsınız Eğer rüzgâr arkandan esiyorsa, yine koşabilirsin, rüzgârın hızı nedeniyle çok daha az ıslanırsınız
The Mathematical Gazette'de yayınlanan Bell'in hesaplamaları sadece basit cebir gerektiriyor ve bu soru halen tartışılıyor Belki pratik koşullarda ne kadar hızlı koştuğunuz konusunda çok fazla fark oluşturmuyordur Dünya rekoru ayağında koşuyorsan onun formülü sadece yüzde 10 daha az ıslanacağını gösteriyor
Sivrisinek ısırınca neden kaşınırız?
Özellikle yaz aylarında kulağımızda vızıldayan sivrisineklerin ısırığının neden kaşınmaya yol açtığını biliyor musunuz?
Sivrisinek ısırdığı zaman, antikoagülan (kan pıhtılaşmasını engelleyen) enzimleri içeren tükürük enjekte ediyor Isırıldığınız ilk sefer, bir şey olmuyor, ancak bağışıklık sisteminiz sonra bu yabancı proteinlere engel olmak için antikorlar yapmaya başlıyor Bir süre için, bu bağışıklık reaksiyonu kaşıntıya ve şişmiş kabarcığa neden oluyor Eğer uzun süre sivrisinek tarafından ısırılmazsanız vücudun bu tepkisi uzun yıllar boyunca kayboluyor, ancak ısırıldığınız ilk seferde bu tepki yeniden harekete geçiyor
Muz olgunlaşınca kabukları neden incelir?
Ham bir muzun kabuğu suyla doludur Kabuk dıştan içe oldukça su geçirmez olmasına rağmen muz olgunlaşırken su da ozmos(geçişme) sayesinde azar azar kabuktan meyvenin içine doğru kaybolur Bu tüm kabuğu incelterek ve daha yumuşak yaparak kabukların canlılığını yitirmesine ve dağılmasına yol açar Bu muhtemelen olgunlaştığı zaman meyveyi yenmesi için hazır hale getiren uyum sürecidir
İştahımız her zaman ihtiyacımız olan besinlere mi hitap ediyor?
İştah vücuttaki besin dengesizliğini dengeliyor, ancak bunu destekleyen iyi bir kanıt bulunmuyor Örneğin, çikolata magnezyum içeriyor ve düşük magnezyum seviyesi kadınlarda adet öncesi belirtileri kötüleştirdiği görülüyor Ancak, bu şekilde yeterli magnezyum almak için 20 bar çikolata yemek gerekiyor Çikolata aynı zamanda kafein, theobromine, serotonin ve triptofan gibi birçok keyif verici bileşen içeriyor Süt ürünleri de aynı zamanda bunları içeriyor, henüz biz süt ürünlerini çikolata kadar arzulamıyoruz Bazı toplumlarda, hamile kadınlar kil, toprak yiyebiliyor, fakat bu beslenme kuralından çok kültürel gibi görünüyor Gerçekte ise geofagi diye isimlendirilen toprak yeme alışkanlığı şifadan çok kötü beslenmeye yol açıyor
Keşfedilmemiş kaç tür canlı var?
Şimdiye kadar yaklaşık 2 milyon tür tespit edildi ve sınıflandırıldı Her yıl bulunan 15 bin yeni tür ile birlikte bunların birçoğu memeliler, kuşlar ve böceklerden oluşuyor Toplam sayı için bugün 5 ile 100 milyon arasında türün bulunup sınıflandırılmayı beklediği tahmin ediliyor Bunlardan birçoğu mantar ve bakteridir Aynı zamanda fiilen aynı görünen birçok böcek var, fakat genetik olarak birbirine benzemedikleri için farklı türler gibi varsayılıyorlar Bunları sınıflandırmak çok yavaş bir süreç ve sınıflandırmayı bitirdiğinde bunu bilmek neredeyse imkânsız Yeni memeli türler çok sık bulunmuyor Son olarak 2000 yılında Peru'da ağaç sıçanı türü bulunmuştu
Göz kırpması bir anlık ama!
Gözlerimizi kırpmamız sonucunda ömrümüzün 5 yılı gözlerimiz kapalı geçiyor

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 02-23-2009   #38
Şengül Şirin

Hitler'in hiç bombalamadığı İngiliz kentinin sırrı ortaya çıktı Adolf Hitler'in İkinci Dünya Savaşı yıllarında İngiltere'nin Blackpool adlı sahil kentini çok beğendiği ve savaştan sonra burada ''hoş vakit geçirme'' planları yaptığı için, bu kenti hava saldırılarında hedeflerin dışında tuttuğu öne sürüldü Ortaya çıkarılan bir arşiv belgesine göre Hitler, askerlerinin kente girerek Golden Mile adlı bölgesinden merkeze yürümelerini ve Nazi bayrağını Blackpool Kulesi'nin tepesine diktiklerini hayal etti
Belgeye göre, Führer'in işgal planları Lancashire bölgesinde yer alan bu kenti kendisi için karargah ve bir ''huzur adası'' haline getirmeyi içeriyordu
York merkezli bir yayınevinin sahibi olan Michael Cole tarafından Almanya'daki bir askeri üste ortaya çıkarılan belgelerin Kraliyet Hava kuvvetlerine ait bir fabrikanın da bulunduğu bölgenin, Hitler'in hangi düşüncesi sebebiyle hava saldırılarından zarar görmeden kurtulduğunu açıkça ortaya koyduğu belirtiliyor

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 02-24-2009   #39
KRDNZ

17 yüzyılda Ruslarla yaptığı savaşı kaybederek Osmanlı Devleti'ne sığınan İsveç Kralı 12 Charles(Demirbaş Şarl)' ın, Türklerden gördüğü alicenaplık karşısında Poltava'da esir oluyordum Bu benim için bir ölümdü Kurtuldum Buğ nehri önünde tehlike daha kuvvetli olarak belirdi Önümde su, ardımda düşman, tepemde ateşler püsküren güneş Su beni boğmak, düşman beni parçalamak, güneş beni eritmek istiyordu, yine kurtuldum Fakat bugün esirim Türklerin esiriyim Demirin, ateşin ve suyun yapamadığını onlar yaptılar, beni esir ettiler Ayağımda zincir yok, zindanda da değilim Hürüm ve istediğimi yapıyorum Lakin yine esirim asaletin nezaketin esiriyim Türkler beni işte bu elmas bağa sardılar Bu kadar şefkatli , bu kadar yüksek kalpli, bu kadar asil ve bu kadar nazik milletin arasında hür bir esir olarak yaşamak bilseniz ne kadar tatlı" diyerek şükranlarını ifade ettiğini
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 02-25-2009   #40
KRDNZ

1976 yılında Suudi Arabistan’ın Cidde şehrinde, deniz suyunu tatlı suya çeviren bir tesisin açılışından sonra meslektaşları ile sohbete girişen dönemin Türkiye Büyükelçisi Necdet Özmen'in bir ara söze: ''Bu Suudi Arabistan'ın ilk tuzdan arıtma tesisidir'' diye başlaması üzerine, Fransız Büyükelçisinin hayretler içinde kalarak:''No Sör Bu Suudi Arabistan'ın ilk tuzdan arıtma tesisi değildir İlki Osmanlılar'ın 1800lü yılların sonunda yaptığıdır'' diyerek ecdadımızın eşsiz mirasından habersiz yaşayan elçimizi mahcup ettiğini
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 02-25-2009   #41
Şengül Şirin

Cahillik işte
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 02-27-2009   #42
KRDNZ

Teb'asını ''Emanetullah'' olarak gören Osmanlı Devleti'nde, akıl hastalarına bimarhanelerde son derece şefkatle muamele edilip ceviz karyolalarda, ipekli çamaşır ve çarşaflarda yatırılıp musiki ile tedavi edildiğiniAynı dönemde Avrupa'da ise, akıl hastalarının ruhuna şeytan girmiş denilerek diri diri yakıldığını İstanbul'daki bimarhaneleri giren Mongeri Pere'nin: ''Burası Avrupa'nın asırlar sonra tahayyül edeceği bir hayal müessesidir dediğini ve Osmanlı'nın uyguladığı bu musiki ile tedavi metodunun ABD'de ancak 1956 yılında uygulamaya geçebildiğini
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 02-27-2009   #43
KRDNZ

Balkanlar'dan Orta Doğu'ya kadar büyük bir coğrafyanın 1 Cihan Savaşından sonra elimizden çıkmasına rağmen, o topraklarda yaşayan halkın hala büyük bir hasretle ''Osmanlı, Osmanlı '' diye sayıkladığını … Budapeşte'den gelen bir yazarımıza bir Boşnak,ın' ''Madem ki İstanbul'a gidiyorsun Allah aşkına o şehrin toprağını benim için öp Allah benim canımı İstanbul'u görmeden alması!'' dediğini Trablusgarp'daki ihtiyar Cezayirlilerin , boyunlarına muska diye Osmanlı parası taktıklarını
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 03-11-2009   #44
KRDNZ

Ortaçağ Avrupa'sında her 10 idam mahkumundan birisi cellatlara aitti Cellatlar istedikleri parayı vermeleri karşılığında mahkumu serbest bırakma hakkına sahipti
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 03-11-2009   #45
KRDNZ

Kaşıkçı Elması, Kumkapı'da deniz kenarındaki bir çöplükte bulunmuş; bulan şahıs elmas olduğunun farkına varmadığından iki tahta kaşığa değiştirdiği için bu adı almıştır
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com