Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Ülke & Şehirler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
gidilir, içilir, karpathos, tanıtım, yenir

Karpathos Tanıtım (Nasıl Gidilir Ne Yenir Ne İçilir)

Eski 11-04-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Karpathos Yunanistan'ın bir adasıdır Güney Ege'de, Rodos ve Girit adalarının arasında bulunmaktadır Türkçe'de Kerpe adası olarak bilinir

Önünüzde ufuk çizgisi, arkanızda bin metreyi geçen yükseklikteki dağlar ve yoğun çam kokusu eşliğinde Karpathos Adası'nda hayal gibi bir tatil geçirmek mümkün Yoga eğitmeni ve gezi kitapları yazarı Bora Ercan, Rodos ile Girit arasındaki Karpathos'a yaptığı macera dolu yolculuğu kaleme aldı

Yolculuğun bendeki anlamı her şeyden önce keşiftir İçimdeki merak duygusu beni kitaplardan atlaslara sürükler Uzak diyarlar, öte dünyalar, dağ köyleri, uzayan nehirler boyunca kayık evler, çöl ışığının yansımasıyla bakan kısık gözler, bir yasemin kokusu, çiçek açmış sardunyalar düşlerimi tetiklemem, yollara düşmem için yeterlidir Yunanlarla ve diğer ülkelerden gezginlerle, yaklaşık 40 kişi Girit'ten sabahın buğusuyla ayrıldık Rodos ile Girit arasında yer alan Karpathos Adası'nı, gemimiz yolcu ve yük indirip bindirmek için limana yanaştığında uzaktan da olsa görmüştüm böylece Dikkatimi ilk çeken, limandaki geleneksel giysiler içindeki kadınlar olmuştu Yaşlı bir kadının gemiden inen torununu içtenlikle kucaklaması beni de sarıp sarmalamıştı

İNCE UZUN BİR ADA
Odysseus Adaları adlı kitabımda anlattığım onlarca ada arasına sadece yukarıdakine benzer bir anekdotla girmişti Karpathos Bu adaya gelmeyi o zaman kafama koymuştum Bu sefer Rodos'tan gemiyle Karpathos'a geldim Limandaki birkaç dakikalık boşluk, limana yakın bir yer olan Amoopi'ye gelmemle kendini rüzgârlara bırakarak dağıldı gitti 'Rüzgârların adası' olarak bilinen Karpathos, 50 kilometre uzunluğunda, 10 kilometre genişliğinde ince uzun bir ada Türkiye ve Yunanistan ana karasından çok uzak Ada küçük olduğu için, sanayi de yok Sonuçta tertemiz bir hava ve deniz, adanın her yanını kaplamış O günden bu yana hep söylüyorum: Ömrümde bu kadar güzel bir denizde yüzmedim Karşımda ufuk çizgisi, arkamda yer yer bin metreyi geçen yükseklikteki dağlar, yoğun çam kokusu, doğanın ritmiyle kalbimin ritminin birbiriyle uyuşması çocukluktan kalan güzel bir anı gibi Ada, yaşam koşullarının zorluğu nedeniyle yıllar içinde özellikle ABD'ye göç vermiş Nüfusu kışın 5 bin civarında Bu sayı yaz turizminin hareketlenmesiyle artıyor elbette Yaşam koşullarının zorluğu sadece Yunanistan'ın 2 Dünya Savaşı'nda İtalyan ve Almanlar tarafından işgal edilmesi değil, hem coğrafi nedenler hem de yıllar yılı korsanların hedef tahtası olmasından kaynaklanıyor Bu nedenlerle İkarya Adası'nı andırır Karpathos İkarya'nın bir sürgün adası olduğu düşünüldüğünde belki onun kadar kötü değildir durum İşte bu nedenlerle olsa gerek Osmanlı, adayla hiç ilgilenmemiş Sadece vergi memurunu göndermiş, o da ne kadar vergi toplayabilirse Adanın Türkçe kaynaklardaki adı: Kerpe Adada kıyıda yerleşim, merkez konumundaki Pigadia dışında yok Son yıllarda turizm amaçlı kıyılardaki yapılaşma artsa da asıl yerleşimler denize hâkim olan yüksek yamaçlarda Menetes, Arkasa, Mesochori, Spoa and Olympus gibi tipik Akdeniz köyleri panaromik bir görüntüye sahip Apela ve Ahata ise adanın en güzel plajları Ahata'da bir tane restoran var, fakat Apela'da hiçbir şey yok Hiçbir şey olmamasının getirdiği bir güzellik Dokunulmamışlık, bozulmamışlık ne kadar da özlediğimiz bir şey bizim topraklarımızda İnsan kendi özgürlüğü ve kendi tutsaklığını yaratıyor Ekimde son kez denize girdiğim yerden mayısta yeniden denize girdim Kış uykusunda uyanır gibi Ne deniz ne de hava sıcaklığı değişmiş Ne sessizlik ne de renklerin canlılığı Her şey bıraktığım gibi Karpathos, rüzgârıyla yağmuruyla hep kendini yenilemiş Küçük uçak Akdeniz'de yükselirken yüksek dağlara dokunacakmış gibi uzatıyor ellerimi ve vedalaşıyorum Karpathos'la

Sanki dokunulmamış gibi

Karpathos'un kuzeyi ile güneyi arasında belirgin farklar var Güney daha düzlükken kuzey daha dik, güney çorakken kuzey ormanlık En önemlisi de adanın kuzeyinin insanları bu yalıtılmışlıktan dolayı farklı fiziksel ve kültürel özelliklere sahip Kuzeyde yer alan Olympus Köyü'nün hâlâ yolu yok Yüzyıllardır her şeyden uzak bir şekilde yaşamanın getirdiği etkiyle olsa gerek Olympuslular geleneklerine sıkı sıkıya bağlılar Tepelerde, keskin deniz manzarasıyla çoğunluğu beyaza boyanmış kutu kutu evler insanın gerçeklik algısını yerinden etmeye yetiyor Köydeki birkaç dükkânda gerçekten nitelikli el işleri bulmak mümkün Köyün kekik balının girişteki maragozdan alınması da oldukça nahif bir durum İç mekân düzenlemelerinde ağaç işçiliğinin gelişmiş olduğu belli oluyor Köyün özel yemeği ise kavrulmuş soğan ile sunulan tereyağlı ev yapımı makarna Oniki Adalar'da uzun süren İtalyan egemenliğinin mutfak kültürüne doğal bir etkisi olsa gerek bu Ada kültürünün esasen etkileşim içinde bulunduğu yer ise Girit Tarihsel ve kültürel olarak Rodos ya da diğer Oniki Adalar'dan kopuk bir ada Karpathos

Sunrise Hotel Karpathos

Otel tanıtımı:
Bu ideal mekan 2 yıldızlı ve toplam 30 konuk odası var
Otel şehir merkezinde bulunuyor (şehir merkezine uzaklığı 0,0 km)
Değerli eşyaları muhafaza etmek için resepsiyondaki kasadan ya da odadaki kasadan yararlanabilirsiniz İnternete, odanızdaki bir bağlantıyı kullanarak ya da WLAN üzerinden (otelin toplu kullanım alanlarında) erişebilirsiniz Otelde dört ayaklı dostlarınız da hoş karşılanıyor Sıcakkanlı resepsiyon ekibi 24 saat hizmetinizde ve isteklerinizi karşılamaya hazır
Odanızda TV ve telefon mevcut Odalarda klima vardır
Sizi akşamları otel barımızda ağırlıyoruz

Adres : 857 00 Dodecanese, Greece

Tel: +30 22450 22467

Fax: +30 22450 22089

Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap : Karpathos Tanıtım (Nasıl Gidilir Ne Yenir Ne İçilir)

Eski 07-08-2015   #2
Kayıtsız
Icon1861

Ben İstanbuldan Geleceğim ve Ulaşımı Nasıl Sağlayacağım Bilmiyorum Yardımcı Olurmusunuz?
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-08-2015   #3
nur-akbas@msn.com
Icon1861

Arkadaşlar İstanbul'dan Karpathos'a Nasıl Gelebilirim lütfen yardımcı olurmusunuz
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »
Konu Araçları Bu Konuda Ara
Bu Konuda Ara:

Gelişmiş Arama
Görünüm Modları

forumsinsi.com