Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Halkla İlişkiler / Turizm ve İnsan Kaynakları / Ulaştırma

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
alanya, gidiyor

Alanya Nereye Gidiyor

Eski 10-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Alanya Nereye Gidiyor

ALANYA NEREYE GİDİYOR?

Alanya, ülkemizin en eski turizm merkezlerinden biri Öyle olduğu için de alınan kararlar deneme-yanılma yöntemine göre alınmış ve uygulanmış Bundan dolayı da Alanya, pek çok hatayı ve sorunu barındıran bir turizm destinasyonu

Önceleri tarım turizme tercih edildi; muz bahçeleri ve seralar bir daha geri gelmemek üzere yok edildiler Yerlerine konaklama tesisleri ve ikinci konutlar inşa edildi Şimdilerde bunların yanlış karar ve uygulamaların sonucu olduğunu söylüyoruz, ancak 1980’lerdeki ortamın turizm sektöründe rasyonel kararların alınmasına hiç de uygun olmadığını da unutmamak lazım Anımsayın; turizm ülkesi olacaktık, diğer sektörlere ne gerek vardı diyen ne kadar çok insan vardı (Hoş bunları söyleyenler bugün başka konularda benzer şeyleri söylüyorlar ya!) Açın 1980’lerin gazetelerini, okuyun sonra da kafanızı duvarlara vurun! Ada ülkelerinde bile uygulansa sonucu hüsran olacak kararlar, neredeyse Türkiye’ye zorla kabul edilecekti 1990 yılında, Birinci Körfez Krizi ile birlikte turizmin öyle risksiz bir sektör olmadığı unutulmamacasına öğrenildi

Alanya, 1980’li yılların yanlış kararlarının kurbanı olmuş turizm merkezlerinden yalnızca bir tanesi Ama sorunları belki de en büyük ve çözümü zor olanı 1980’lerde alınan kararlar ve uygulamalarda ne rant kavgaları ve ne arsa spekülasyonları oldu, ne çok plansız programsız tesisler inşa edildi

Sonuç ne oldu? Nüfusu neredeyse 250 bini geçen koskoca bir kent Şimdilerde Alanya il yapılmasını umutla bekliyor Her yer konut, her yer beton yığını Çözün bakalım bu sorunu, çözebilirseniz!

Birkaç yıl önce Alanya Ticaret Odası, 1980’lerde yapılması gereken bir çalışmayı başlatmıştı Oda, Yıldız Teknik Üniversitesi’ne rekabet edilebilirlik açısından hangi sektörlerin geliştirilmesi gerektiğine ilişkin bir araştırma yaptırıyordu Bu çalışmanın sonucunun ne olduğunu bilemiyorum Ancak, geç de olsa doğru bir girişimdi

Konuyu son haftalarda tartışılan turistlerin mayo giyilmesine getirmek istiyorum Bu tartışma, zaten çıkmaz bir sokağa girmiş Alanya turizminin ve dolayısıyla Alanya’nın sorunlarını daha da artırabilecek bir gelişmedir Bu kadarcık mı etkisi olur? Maalesef hayır Bazı meslek örgütleri sonuçları Alanya ile sınırlı tutma gayreti içerisindeler Sorunu Alanya ile sınırlı tutma gayreti, bu tartışmanın Türkiye turizmini etkilemesinin önüne geçemez

Öyle anlaşılıyor ki, konu “bir talihsiz tartışma” olma boyutlarını çoktan aşmış, Avrupa’daki turizm pazarlarına ve rakip ülkelere ulaşmış Ortaçağ’da yaşamıyoruz ya, bu iletişim çağında daha ne olacaktı?

Turizmden ekmek yiyen insanların ayaklarına kurşun çıkmaları, ülkemizde olağandır da, bir o kadar da, beyin fonksiyonlarının yanlı çalışmasının küçük bir işaretidir

Ne diyelim; Allah verdiği aklı kullanabilmeyi kullarına ihsan eylesin!

Nazmi Kozak

Alıntı Yaparak Cevapla

Alanya Nereye Gidiyor

Eski 10-21-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

Alanya Nereye Gidiyor

ALANYA'NIN İL HAYALİNE ERDOĞAN'DAN RET

Fethiye'yi il yapmayı düşünmediklerini söyleyen Başbakan Erdoğan, "Alanya, Finike, Fethiye 'Bizi şehir yapın' diyor Manisa'da Turgutlu 'Bizi şehir yapın' diyor O zaman Türkiye'de şehir bolluğunu getireceği bedelin ne olacağının hesabını iyi yapın, ona göre konuşun" dedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, aralarında huzurevi, hastane ek hizmet binaları, sulama barajları, yangın kuleleri, yeni derslikler ve okulların bulunduğu 33 tesisin toplu açılışını gerçekleştirmek için Muğla’nın Fethiye İlçesi’ne geldi Başbakan Erdoğan’ın gezisine Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Çevre ve Orman Bakanı eşlik etti Fethiye'de konuşan Erdoğan'ın konuşması, dinleyicilerin il olma talepleriyle kesildi

Plaka şeklinde yazılmış "82 RTE 01" yazısını görünce gülümseyen Başbakan Erdoğan, "Haa, dur şimdi" dedi ve Fethiye’yi il yapmayı düşünmediklerini açıkladı Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu: "Değerli kardeşlerim, ne dedim ben size, ne aldatan olacağız, ne aldanan Bizden önce bir çok iktidarlar geldi Bir ilçe bakıyorsunuz ki şehir olabilmesi için hiçbir altyapısı yok, tutmuşlar il yapmışlar Birbirinden kopuk Ben diyorum ki mesele bir ilçenin il olması değil Kaymakam yerine valinin gelmesi değil Emniyet müdürü şimd ide var, devlet adına kaymakam da var Şimdi mesele nedir? Mesele buraya hizmetin dört dörtlük gelmesidir Mesele burasının en modern şehir anlayışıyla donanımıdır Bu yapılıyorsa mesele bitmiştir Alanya, Finike, Fethiye ’Bizi şehir yapın’ diyor Manisa’da Turgutlu ’Bizi şehir yapın’ diyor O zaman Türkiye’de şehir bolluğunu getireceği bedelin ne olacağının hesabını iyi yapın, ona göre konuşun Biz iyi yapıyoruz merak etmeyin Biz sizi hizmetten mahrum etmedik, etmeyeceğiz"

Bilindiği gibi eski Kültür ve Turizm Bakanı Atila Koç, turizmin iyi yönetilebilmesi için, öncelikle il merkezlerine oldukça uzak olan ve Türkiye'nin en önemli turizm yatak kapasitesine sahip olan Alanya ve Fethiye'nin il olması gerektiğini söylemişti

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com