Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
amacı, kredi, kurumunun, yurtkur, yurtlar, yüksek, öğrenim

Yüksek Öğrenim Kredi Ve Yurtlar Kurumu'nun (Yurtkur) Amacı,

Eski 07-31-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Yüksek Öğrenim Kredi Ve Yurtlar Kurumu'nun (Yurtkur) Amacı,

yükseköğrenim gören öğrencilere kredi vermek, yurtlar yaptırmak ve yurt işletmesini sağlamak suretiyle öğrencilerin yüksek öğrenimlerini, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmaktır
YURTKUR'UN HİZMETLERİKredi Hizmetleri

YURTKUR, yükseköğrenim gören TC vatandaşı öğrencilerine öğrenim ve katkı (harç) kredisi vermektediröğrenim Kredisi

öğrenim Kredisi, yükseköğrenim öğrencilerine devam ettikleri öğretim kurumunun normal öğrenim süresince verilen, zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmayan borç paradırKatkı (Harç) Kredisi

Yükseköğretim kurumları, öğrencilerine yönelik sosyal, kültürel, sportif faaliyetleri ile beslenmelerine katkıda bulunmak için her yıl Bakanlar Kurulunca tesbit edilen miktarlarda katkı payı (harç) almaktadır

Ayrıca, Bakanlar Kurulu Kararına İstinaden 1996-1997 öğretim yılından bu yana üniversitelere yeni kayıt yaptıracak olanlardan katkı kredisi almak için müracaat eden öğrenciler, kurumca verilen Katkı Kredisine Müracaat Etmiştir belgesi ile öğretim kurumlarına kayıt esnasında, katkı payı ödemeksizin kayıt yaptırabilmektedirler

Katkı (harç) kredisi, katkı payına karşılık olarak öğrenci adına borç kaydedilip yükseköğretim kurumlarına ödenen paradıröğrenim Kredisinden Yararlanabilecek Olanlar

Yükseköğretim kurumlarından herhangi birinde öğrenim gören (ikinci öğretim ve özel yüksek öğretim kurumları dahil) önlisans, lisans, yükseklisans (master, doktora), açık öğretim öğrencileriöğrenim Kredisinden Yararlanamayacak Olanlar

Burslu öğrenciler, yetim maaşı ve nafaka alanlar dışında, asgari ücret düzeyinde aylık alanlarla, sürekli bir iş de ücret karşılığı çalışan öğrenciler, bir yükseköğretim kurumundan mezun olan öğrenciler (yükseklisans öğrencileri hariç), ön lisanstan lisans öğrenimine geçmek için intibak eğitimi yapan öğrenciler (intibak programı süresince), kredi isteğinde bulunduğu tarihte kayıtlı olduğu öğretim kurumunda, bir öğretim yılından fazla başarısız olan öğrenciler, kurumdan daha önce kredi almış olan öğrenciler (yükseklisans öğrencileri hariç), anarşi ve ***** olaylarına karıştıkları tespit edilen öğrenciler, gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrenciler, yabancı uyruklu öğrencilerKatkı (Harç) Kredisinden Yararlanabilecek Olanlar

önlisans, lisans ve açık öğretim öğrencileri ile iki yıllık okullardan mezun olup dört yıllık okulların üçüncü sınıfına intibakı yapılanlar (intibak programı süresi hariç)Katkı (Harç) Kredisinden Yararlanamayacak Olanlar

İkinci öğretim, özel yükseköğretim öğrencileri ile yükseklisans öğrencileri, herhangi bir yükseköğretim kurumundan mezun olanlar, daha önce kurumdan katkı (harç) kredisi almış olanlar, yabancı uyruklular, bir yıldan fazla sınıfta kalmış olanlar, en az asgari ücret düzeyinde gelir karşılığı sürekli çalışanlar, ek süre okuyanlaröğrenim ve/veya Katkı (Harç) Kredisi Tahsisi Yapıldığının öğrenilmesi

öğrenim ve/veya katkı (harç) kredisine müracaat eden öğrencilerin durumları değerlendirildikten sonra tahsis yapılan öğrencilerin isim listesi, devam ettikleri öğretim kurumlarında ilan edilecektir

Yükseköğretim kurumlarında yapılan ilanlarda, öğrencilerin beyanlarına dayalı olarak istenilen belgeler ve yaptırılması gereken senet miktarları duyurulacaktır Tahsis listesi öğrencilerin müracaat formundaki beyanlarına göre yapılan değerlendirmeler sonucu, beyanlarını belgelendirmek ve istenilen miktarda senet yaptırmak kaydıyla öğrenim ve/veya katkı kredisi almaya hak kazanacakların listesidirNot: Açık öğretim Fakültesi öğrencilerinin adreslerine duyuru yapılacaktıröğrenim ve Katkı (Harç) Kredisi Tahsisi Yapılacak öğrencilerden İstenecek Belgeler

Tahsis yapılan öğrencilerin tamamından, başarı durumu belgesi (kurumca, kılavuz içerisinde verilen matbu belge öğretim kurumuna tanzim ve tasdik ettirilecektir), vukuatlı nüfus kayıt örneği (öğrencinin kayıtlı bulunduğu nüfus müdürlüğünden alacağı aile nüfus kaydını gösterir belge), taahhüt senedi (kurumca matbu olarak düzenlenen taahhüt senetleri öğretim kurumlarına gönderilecektir) öğretim kurumlarından temin edilecek 2 nüsha taahhüt senedi, tahsis listelerinde bildirilen miktarda noterde tanzim ve tasdik ettirilecektira) 18 yaşından küçük olanlar taahhüt senetlerine velileri ile birlikte imza atacaklar ve muvaffakatname düzenleyeceklerdir

b) 18 yaşından büyük olanlar kendileri imza edeceklerdir öğrenciler, tahsis listesinde istenilen belgeleri tasdikli olarak temin ettirdikten sonra kılavuz içerisinde bulunan zarfa koyup YURTKUR tarafından bildirilen adrese posta ile gönderecek veya elden teslim edeceklerdirMüracaat Formundaki Beyana Göre İstenecek Belgeler

Yetiştirme veya Vakıf Yurdu belgesi, şehit çocuğu belgesi, okuyan kardeş belgesi, maaş/ücret belgesi, vergi levhası belgesi, meslek belgesi, emeklilik belgesi, isteğe bağlı sigortalılık belgesi, çiftçilik belgesiöğrenim ve/veya Katkı (Harç) Kredisi Almaya Hak Kazanıldığının öğrenilmesi

Tahsis listesinde istenilen belgelerin beyanlara uygunluğu ile taahhüt senedini incelenecek, bir eksiklik veya yanlışlık görülmediği takdirde öğrenim ve/veya katkı kredisi ödemesi yapılacaktır öğrenim ve/veya katkı kredisi almaya hak kazanan öğrencilerin listeleri devam etmekte oldukları öğretim kurumlarında ilan edilecektir

öğrenim Kredisi almaya hak kazanan öğrenciler listesinde, öğrencinin adı, soyadı, öğrenim kredi numarası ve hesabının bulunduğu banka şubesine bildirilmektedir

öğrenim kredi numarası ile ilgili banka şubesine müracaat eden öğrenciye ilk ödeme yapılacak, ayrıca bundan sonraki ödemelerde kullanılmak üzere adına düzenlenmiş öğrenim Kredi Kartı verilecektir Bundan sonraki ödemeler de öğrenim kredi kartı ibraz edilmek suretiyle aynı banka şubesinden yapılacaktır ödemeler, yılda dört

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com