Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Genel Kültür & Serbest Forum > Serbest Forum

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
astırdı, menderesi, tanrı, uludur

'Tanrı Uludur' Mu Menderes'i Astırdı?

Eski 05-27-2009   #1
VANDETTA

'Tanrı Uludur' Mu Menderes'i Astırdı?

Türkçe Ezan http://habervaktimcom/videoizlephp?id=525

TANSEL ÇÖLAŞAN'IN EZANA HAKARET SÖZLERİ:Habervaktim Videogaleri

27 Mayıs 1960 darbesiyle 10 yıllık iktidarı sona eren Demokrat Parti Genel Başkanı ve Başbakan Adnan Menderes'i 'Arapça ezan' mı astırdı?

1932 yılından başlayarak tam 18 yıl aslından koparılarak, köy, kasaba ve şehirlerde imamların başında birer hafiye tutularak okutulan Türkçe ezan, 1950 yılında Demokrat Parti'nin başa gelmesiyle orijinal hali olan Arapça'ya dönmüştü

Millete verdiği vaadini yerine getirerek ezanı yeniden orijinal halinde okutturan Başbakan Menderes, belki de ‘Arapça ezanı geri getirerek' idamının da fermanını imzaladı Zira, orijinal haline geri getirilen ezanı, Anadolu'daki halk büyük bir sevinç ve coşkuyla karşılarken, Osmanlı'yı yıkan ‘darbeci' ve ‘mason' güdümlü İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin uzantıları, Menderes'e diş bilemişlerdi

İşte, darbecilerin 1950'den 1960 kadar tam 10 yıl bekledikleri an 27 Mayıs'la geldi ve Başbakan Menderes tutuklanarak Yassıadaya götürüldü 17 Eylül 1961'de idam edilen Menderes, ‘masonik' İttihat ve Terakki zihniyetinin temsilcileri tarafından ağır bir cezaya çarptırıldı Menderes, 10 yıllık iktidarı boyunca gerçekleştirdiği en önemli icraat olan ‘Arapça ezana geri dönüş' bir anlamda, idam fermanının imzalanması oldu

Darbeyi gerçekleştiren komitenin başında olan Orgeneral Cemal Gürsel'in o dönemde söylediği sözler, Menderes'in de ne için asıldığına ilişkin önemli ip uçları veriyor Gürsel, çarşaf ve Türkçe Kuran hakkında: “Çarşaf, Türk kadını için bir yüz karasıdır Türk kadınının güzel yüzünü saklaması için bir alın karası bulunduğunu sanmıyorum Dünya önüne temiz yüzü ile çıkmak onun hakkıdır Türk halkının Kuran-ı kendi dilinde bilmesi önemlidir” Gürsel'in ‘Türk halkının Kuran-ı kendi dilinde bilmesi önemlidir' sözleri, düşünüldüğünde çok mantıklı gelse de, arkasında yatan anlam, İslam'ın tamamen Türkçeleştirilerek ‘güdük' bir hale sokulmasıdır

Habervaktim, aslından kopartılarak Türkçeleştirilen ve bu yüzden semantik bütünlüğünü kaybeden ezanın Türkçesini sizler için hazırladı Siz dinleyin ve karar verin

Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap : 'Tanrı Uludur' Mu Menderes'i Astırdı?

Eski 05-27-2009   #2
KRDNZ

Cevap : 'Tanrı Uludur' Mu Menderes'i Astırdı?

Allah razı olsun mekanı cennet olsun Ezanın türkçe okunduğunu düşünmek dahi istemiyorum Camiileri kiliseleştiren zihniyet ezanı susturamayınca Adnan Menderes'i mi susturmmuş bilmiyorum ama eğer öyle olmuşsa kaybeden yine kendileri olmuştur diye düşünüyorum

Garbın âfâkını sarmışsa çelik zırhlı duvar
Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var
Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imânı boğar,
'Medeniyyet!' dediğin tek dişi kalmış canavar?

Ey ŞaiR! Bana Yağmurdan bahsetme, yağdır
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com