Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Bilgisayar,Teknoloji & İnternet Dünyası > Program Anlatımları [Resim & Video]

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
aim, bilgisayar, ders, destekli, kullanılan, study, yazılımı, öğretimde

Bilgisayar Destekli öğretimde Kullanılan Ders Yazılımı - The Aim of the Study

Eski 07-01-2010   #1
Şengül Şirin

Bilgisayar Destekli öğretimde Kullanılan Ders Yazılımı - The Aim of the Study

bilgisayar destekli öğretimde kullanılan ders yazılımı - The aim of the study

BİLGİSAYAR DESTEKLİ ÖĞRETİMDE BİR DERS YAZILIMIDEĞERLENDİRMESİ - EVALUATION OF COURSE SOFTWARE IN COMPUTER BASED INSTRUCTION

Bu araştırmanın amacı; bilgisayar destekli öğretimde kullanılan ders yazılımlarından ELİTCLASS yazılımının yazılım değerlendirmede dikkate alınması gereken ölçütlere göre eğitsel nitelikte bir ders yazılımı olup olmadığını değerlendirmektir Araştırmanın örneklemini Antalya Özel Mahmut Celal Ünal Lisesi’nde görev yapan 30 öğretmen oluşturmaktadır
Araştırmada bilgisayar destekli eğitim uygulamalarında kullanılacak olan eğitim yazılımlarının sahip olması gereken özellikler ortaya konmuş, bu özelliklere uygun olan hazır bir ölçek belirlenmiş ve öğretmenlere uygulanarak araştırmanın verileri elde edilmiştir Elde edilen verilerin çözümlenmesi sonucunda yazılımın mükemmel olmadığı birçok boyut açısından yetersiz (ders akış şeması, anlamlılık, rehberlik sağlama, öğretmenin sitiliyle tutarlılık, öğrencinin sitiliyle tutarlılık, konunun bütünlüğü,
kültürel ve sosyal uygunluk vb) olduğu belirlenmiştir

The aim of the study is to evaluate if ELİT CLASS, course software used in computer basedinstruction, has an educational function according to the necessary scales for assessment of course software The sample of the study was composed by 30 teachers who attend Antalya Mahmut Celal Ünal High school In this research, it is also determined to educational software specifications used to computer based instruction materials After used these specifications, it is selected evaluation scale then applied teachers and obtained research data It was founded many conclusion from interpreted data from this research such as lack of course flowchart, meaningfulness, provide coaching, style of consistency both teachers and students, entirety topic ,cultural and social convenience etc

devamı KAYNAK
Cem GÜZELLER
Akdeniz Ü Eğitim Fakültesi, Bilgisayar ve ÖğrtTekn Eğt Bölümü, Antalya
Özgen KORKMAZ
Ahi Evran Ü Eğitim Fakültesi, Bilgisayar ve ÖğrtTekn Eğt Bölümü, Kırşehir

akademik

Cevap : Bilgisayar Destekli öğretimde Kullanılan Ders Yazılımı - The Aim of the Study

Eski 07-01-2010   #2
Şengül Şirin

Cevap : Bilgisayar Destekli öğretimde Kullanılan Ders Yazılımı - The Aim of the Study

Giriş:

Çağımız bilgi çağıdır Dünyamızın sürekli gelişmesi, bilim ve teknolojideki
yenilikler bilginin nitelik ve nicelik açısından sürekli gelişmesine neden olmuştur İlkel çağlarda insanlar sadece yaşamlarını devam ettirebilecek düzeyde bilgiye ihtiyaç duyarken, günümüzde insanın ihtiyaç duyduğu bilgi tahmin edilemeyecek kadar çoktur
Bu da bilginin aşırı ve hızlı bir biçimde artmasına neden olmaktadır

Geçmişte geleneksel ve tarıma dayalı yaşayan toplumlar, günümüzde sanayi ve bilgiye dayalı hale gelmiştir ve toplumların gelişmişlik düzeyleri demir-çelik üretimi ile ölçülürken, günümüzde bilgi toplumlarında bu ölçüt bilgisayar olmuştur Bilgi toplumunda iş kollarının paylaşımı %15 hizmet sektörü, %5-10 sanayi sektörü, %5-10 tarım sektörü,%65-67 bilgi sektörü şeklinde sıralanmıştır

Bilgi teknolojisi Wellington (3) tarafından “Bilginin üretilmesi, toplanması,
işlenmesi, yeniden elde edilmesi, yayılması ve korunması” olarak tanımlanmakta ve telefon, kablolu yayınlar, uydu aracılığı ile yayın, video diskler, bilgisayarlar ve yazılısözlü her türlü iletişimi içermektedir Bilgi teknolojisinin kullanımı ile; bilginin işlenme hızı, kullanılabilirliği artmış, bilginin kullanım alanları çeşitlenmiş ve bilgi etkin bir şekilde işlenerek bilgiye dönüştürülecek veri miktarı artmıştır Toplumlardaki,hareketlilik, hızlı değişme, bilimselliğin ve teknolojinin önemini daha da artırmaktadır Bilgi toplumlarında insanın bilgiyi üreten ve tüketen olmak üzere temelde iki rolü vardır Üreten olarak, bilgi insandan onun etrafındaki çevreye doğru akarken, tüketen olarak ise bilgi çevreden insana doğru akar (2) Bilgi toplumunda insan, bilgiye ulaşma yollarını, bilgiyi sınıflayabilmeyi, üretebilmeyi, paylaşabilmeyi, değişen ortamlara uyum sağlayabilmeyi öğrenmek zorundadır Bilgi teknolojilerini rahatlıkla ve verimli bir biçimde kullanabilen, girişimci, üretken, yenilikçi, bireysel sorumluluk sahibi, kendini gerçekleştirmiş, sürekli kendini yenileyen insanlar başarılı olacaktır

Günümüzün eğitim sistemleri öğrenci merkezli bir eğitimi savunmaktadır Bu eğitim sisteminde öğretmen rehber durumundadır Öğrenciler pek çok kaynaktan bilgiye ulaşabilir, öğretmen bu durumda öğrencilere bilgiye ulaşma yolarını göstermekle görevlidir Günümüzde bilgisayarlar bilgiye ulaşmada, paylaşmada ve bilgiyi depolamada en önemli araçları oluşturmaktadır Bu nedenle bilgisayarın eğitim ortamında kullanılması daha etkili bir öğretimin gerçekleşmesine neden olabilir

Bilgisayarlar eğitim alanında; eğitim araştırmalarında, rehberlik ve psikolojik
danışma hizmetlerinde, ölçme ve değerlendirmede, eğitim hizmetlerinin yönetiminde ve öğretim alanında öğretme-öğrenme süreçlerinde kullanılmaktadır (5, 6, 7, 8, 9)
Bilgisayarın son yıllarda hızlı bir şekilde gelişimi eğitim sistemimizi de etkileyerek sistemde bir takım değişikliklerin yapılması mecburiyetini doğurmuştur Eğitimde yeni teknolojileri kullanmak geleneksel yönteme göre daha fazla duyu organına hitap etmeyi beraberinde getirir Bu da öğrenci ilgisini arttırdığı gibi öğretimi kolaylaştırıp, zevkli hale getirerek öğrenmenin hızlanmasını sağlar (10) Ayrıca eğitimde bilgisayarların kullanılmasının; öğrenci sayısının ve eğitime olan talebin hızla artması, bilgi miktarının çoğalması, içeriğin karmaşık hale gelmesi, bireysel farklılıklar, yeteneklerin giderek daha fazla önem kazanması, öğretmen yetersizliği gibi nedenlerden dolayı önemli bir gereklilik olduğu düşünülebilir Öte yandan bilgisayarların eğitim ortamında kullanımı ile ilgili birçok eğitimci tarafından yapılan araştırmaların sonuçları, eğitimde bilgisayar kullanımının okullarda öğrenme çevresini zenginleştirdiği ve eğitimin niteliğinde de önemli değişiklikler oluşturabileceğini ortaya koymaktadır

Bilgisayarla çalışan öğrencilerin hemen hemen hepsinde büyük ve uzun dönemli bir ilgi gözlenmekte, öğrencilerin bilgisayarla çalışmaktan hoşlandıkları, zevk duydukları,yüksek güdülenme ile güç ve yorucu problemleri çözdükleri, çabuk öğrendikleri görülmektedir (11) Ayrıca çoklu ortam ile desteklenmiş eğitim programları ile hem etkili ve eğlenceli bir eğitim yaşantısı oluşturabilir, hem de öğrenim süresini normal yollara oranla önemli ölçülerde kısaltabilir, başarı oranını da arttırabilir

Bilgisayarla öğretim, psikologlar tarafından geliştirilmiş yeni öğretme-öğrenme ilkelerinin eğitimciler tarafından programlı öğretim yöntemleriyle, elektronik araçlarla uygulanması esasına dayanmakta (13) ve öğretim sürecinde değişik uygulama biçimleribulunmaktadır

Bir eğitim aracı olarak bilgisayarların eğitim açısından üstün yönleri şunlardır

1 Etkileşimli bir araçtır, öğrenci bilgisayar karşısında denetim yetkisini kullanmayı öğrenir
2 Büyük bir esnekliğe sahiptir, etkin bir pekiştiricidir, sabrı sonsuzdur
3 Yazı tahtası, ders kitabı kadar geneldir Yazı, çizim, grafik, sayı, renk, ses vb
çok çeşitli bildirim simgesini durgun yada hareketli olarak kullanabilir ve çeşitli kaynaklardan yararlanabilir
4 Uygun biçimde hazırlanmış her çeşit programı kullanabilir
5 Ders yazılımlarında çok değişik sürprizlere yer verilerek eğitimi zevkli ve ilgi çekici hale getirebilir
6 Bireysel öğretimde ve grup öğretiminde kullanılabilir
7 Programlı öğretimin dayandığı ilkelerin uygulanmasına hizmet edebilir
8 Öğrencinin sorulara verdiği cevapları kaydeden istenildiği an sonuçları
bildirebilen eşsiz bir sınav aracıdır ve soruda üretebilir
Bilgisayarların eğitim alanında öğretim sürecinde kullanılma biçimleri şu başlıklaraltında gruplandırılabilir (14):
• Bilgisayar Yönetimli Öğretim (Computer-Managed Instruction)
• Bilgisayara Dayalı Öğretim (Computer-Based Instruction)
• Bilgisayar Destekli Öğretim (Computer-Assisted Instruction)

Bilgisayar Yönetimli Öğretim:

Bilgisayarın, öğretimi planlama sınavları hazırlama, öğrencilere not verme ve değerlendirme gibi öğretimde doğrudan değil,ancak öğretimi ilgilendiren etkinliklerde kullanılmasıdır (10)
Bu terim, hem bilgisayar destekli öğretimdeki faaliyetleri hem de bilgisayarla düzenlenmiş öğretimdeki faaliyetleri içine alan ve bilgisayarın öğretimde kullanılmasını ifade eden genel bir terimdir

Bilgisayarın öğretimde öğretmene yardımcı olarak kullanılmasıdır Burada bilgisayar, mevcut dersler için belirlenmiş amaçların gerçekleştirilmesinde kullanılır Ancak bu kullanımda derslerle ilgili özel hazırlanmış bilgisayar programlarının olması gerekir

devamı KAYNAK
Cem GÜZELLER
Akdeniz Ü Eğitim Fakültesi, Bilgisayar ve ÖğrtTekn Eğt Bölümü, Antalya
Özgen KORKMAZ
Ahi Evran Ü Eğitim Fakültesi, Bilgisayar ve ÖğrtTekn Eğt Bölümü, Kırşehir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com