Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
cümlesi, isim

İsim Cümlesi Nedir?

Eski 10-28-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

İsim Cümlesi Nedir?

İsim Cümlesi Nedir?

Yüklemi ek-fiille çekimlenmiş bir isim veya isim grubu olan cümleler yükleminin türüne göre isim cümlesidir

İsim cümleleri genellikle özne ve yüklemden oluşur İsim cümlelerinin olumsuzunu yapmak için değil ve yok kelimeleri kullanılır

Ağzı var dili yok

“Ormanlar koynunda bir serin dere

Dikenler içinde sarı gül vardır

(Rıza Tevfik Bölükbaşı)

“Sen Türkiye gibi aydınlık ve güzelsin

Benim doğduğum köyler de güzeldi

(Cahit Külebi)

“Ölmek değildir ömrümüzün en feci işi

Müşkül budur ölmeden evvel ölür kişi”

(Yahya Kemal)

Cesurun bakışı korkağın kılıcından keskindir

Alıntı Yaparak Cevapla

İsim Cümlesi Nedir?

Eski 10-28-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

İsim Cümlesi Nedir?

Nedir Ad Cümlesi

Ad Cümlesi Ne Demektir

Yüklemi ad, ad soylu sözcük ya da sözcük öbeği olan bağımsız bir yargı bildiren sözcük dizisine ad cümlesi denir

Örnek:

Ne güzel komşumuzdun sen Fahriye abla komşu ?i?di?n

Bu yaptıklarım Senin içindir

Ad cümlelerinin yargı bildirişi ekeylemle gerçekleşir Yüklemi oluşturan ad ve soylu sözcükler ekeylemle çekimlenerek yüklem niteliğini kazanırlar:

?Çok çok hastaydı? Kimileyin de ek eylemin -dir biçimi gelir:

?Tiyatro, söz ve eylem sanatıdır? Örneklerden de anlaşıldığı gibi ad cümleleri, öznenin ne olduğunu ya da bir durumu bildirirler

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com