Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Yazılar & Hikayeler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
eğer, ihmal, imtihan, mevlam

Mevlam İhmal Değil,İmtihan Eder!

Eski 08-06-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Mevlam İhmal Değil,İmtihan Eder!

Mevlam ihmal değil,imtihan eder!

Dervisin biri eski Istanbul sokaklarinda :
‘-Sen dogru ol kem belasini bulurSen dogru ol kem belasini bulur’Diye diye dolasiyormus

Padisahin biri tebdil-i kiyafet çarsida gezerken dervisin sözlerini duymus,ilgisini çekmis ve dervise :
-Hergün sarayima gel seninle muhabbet ederiz ‘demis
Dervisimiz ertesi gün ……

Sarayin kapisina gitmis padisahin karsisina çikarilmis sohbet muhabbet zaman geçmis saraydan ayrilirken
padisah dervisin cebine bir altin konulmasini emretmis
Sarayin disinda dervisimizi takip eden sahte dervis kilikli biri yanina yanasmis ,
-Ya arkadas ,Padisah seni neden saraya davet etti ?Derdi neymis?’falan filan bir yigin sorgu suale tutmus
Her gün bir altin aldigini da ögrenince’Onun yaptigi isi ben de yaparim’ diye düsünmüs
Sormus,
-Ya kardes, hergün ben de seninle gelsem rahatsiz olmazsin degil mi?’ demis belki Padisah bana da bir altin
verir çoluk çocugum nasiplenir

Iyi dervisimiz:
-Padisahim kabul ederse neden olmasin sende gelirsin tabii ‘demis
Gel zaman git zaman padisah her muhabbet sonrasi bir ona bir öbürüne birer altin verdirir olmuuus

Sahte dervis bir sabah gerçek dervisimizi çorba içmeye davet etmisGarsona da gizlice arkadasinin
çorbasina bol sarmisak koymasini tembihlemisGerçek dervisin
-Padisah’imla muhabbet ederken kötü kokarim ‘sözlerine sözüm ona çare de üretmis

-agzina mendil tutarsin kardesim ‘demisO gün aynen böyle olmus bizim dervis agzini mendille örterek
padisahla söylesisini sürdürmüsBu arada sahte dervis firsat buldugunda Padisahin kulagina egilip,
- efendim arkadasim agzini mendille neden kapatiyordu biliyormusunuz ,agziniz kokuyormus o kokuyu duymamak için’ demis

Padisah çok sinirlenmis çagirin o dervisi demis gerçek dervisimize sarayin firincisina verilmek üzere bir pusula vermis
ve ,
-Al bunu firinciya götür’ demisokuma yazmasi yok tabii tam kapidan çikip firinciya gidecekken sahte dervis :
-Istersen ver o pusulayi ben götüreyim firinciya , belki Padisah ekmek lütfetmistir çocuklara götürürüm senin
ekmege ihtiyacin mi olur?’ demis

Onunda okumasi yok,pusula böylece sahte dervisin elinden firinciya ulasmisfirinci kagitta yazilan ‘bunu sana getireni
kizgin firina at’ emrini hemen yerine getirip sahte dervisi küt ,alev alev yanan kizgin firina yollamis

Ertesi gün gerçek dervis yine saraya gelmisPadisah sasirmis:
- Hayrola sen dün firinciya gitmedinmi ?’diye sormus
Dervis de olanlari birbir anlatmisPadisah dervisin kulagina egilmis:

-SEN DOGRU OL ,KEM BELASINI BULUR ‘demis

GÜNAHLARA KEFARETTIR GÖNÜLDEKI KEDER
NIYETLER HALIS OLUNCA AMELLER OLMAZ HEDER
BIRAZ DAHA SABREYLE NELER GÖRECEKSIN NELER
MEVLAM IHMAL DEGIL IMTIHAN EDER
Alinti

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com