Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Ekonomi / İktisat / İşletme

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
dikkatevlenmeden, dullar, kızlar, mutlaka, tezel, yapınali, yetim

Yetim Kızlar ve Dullar Dikkat!-Evlenmeden önce Bunu Mutlaka Yapın-Ali Tezel

Eski 10-03-2013   #1
Şengül Şirin

Yetim Kızlar ve Dullar Dikkat!-Evlenmeden önce Bunu Mutlaka Yapın-Ali Tezel

Yetim kızlar ve dullar dikkat!-Evlenmeden önce bunu mutlaka yapın-Ali Tezel

Çeyiz parası almak istiyorsanız
Yetim kızlar, dullar, evlenmeden önce aylığa başlayın

Sosyal Güvenlik Kurumu, yetim aylığı alan kızlar evlenirse kendilerine 24 aylık maaşları kadar çeyiz parası öder ama bu paranın alınması için yetim aylığı alıyorken evlenmek gerekir
Üç sene önce babamı kaybettim, babam SSK emeklisiydi Babam vefat ettikten bir ay sonra evlendim Bu arada nasılsa evleneceğim diye yetim maaşına başvurmadım Daha sonra sizi bir TV haberinde izledim ve çeyiz parası alınabildiğini öğrendim Bugün SGK’ya gittim, daha önce hiç yetim aylığı almadığım için verilemeyeceğini söylediler Fakat bir internet sitesinde yetim aylığı almanın şart olmadığı, bunu hak etmiş olmanın yeterli olduğu yazıyordu Sonuç olarak sormak istediğim, ben SGK’dan çeyiz parası talep edebilir miyim? Seda Güral
Seda Hanım, siz ve sizin gibi birçok yetim kız, aslında SGK’dan 24 aylık maaş tutarında yetim aylığını çeyiz parası adı altında alma hakkı varken maalesef alamıyorlar SGK’dan çeyiz parası almanın tek şartı, yetim aylığı alıyorken evlenmektir

ÇALIŞAN KIZLAR, EVLENMEDEN ÖNCE İŞTEN ÇIKIN

Özellikle ana veya babasını kaybetmiş ama SSK’lı, Bağ-Kur’lu ana-babalarından aslında yetim aylığı alma hakları varken çalıştıkları (adlarına prim ödendiği) için yetim aylığı alamıyorlar Bu kızlara tavsiyem şu: İşten çıkın (hatta evleneceğiniz için çıkacağınızdan kıdemi bile alabilirsiniz-dava gerekebilir), yetim aylığı talebinizi SGK’ya yapın ve yetim aylığı alırken evlenin ki çeyiz parası alabilesiniz

EVLENECEKSENİZ ‘AYLIĞA GEREK YOK’ DEMEYİN

Özellikle sizin gibi aslında çalışmadığı için vefat etmiş ana-babasından yetim aylığı alma hakkı varken “Ne gereği var, nasılsa yakında evleneceğim” diyenler de bunu yapmasın Önce SGK’ya başvurup yetim aylığı almaya başlasınlar, sonra resmi nikâh yapsınlar

SSK VE BAĞ-KUR’DA 24 AY, SANDIKTA 12 AY

Çeyiz parası, 5510 sayılı kanuna göre SSK veya Bağ-Kur’dan yetim aylığı alan kızlar için 24 aylık maaşları tutarında olup, ana-babası Emekli Sandığı’na tabi olanlar için ise 12 aylık maaş tutarındadır Ayrıca TC Emekli Sandığı sadece yetim kızlara çeyiz parası vermez, dul aylığı alan erkek veya kadın ile kızı-oğlu üzerinden aylık alan anaya ve yetim aylığı alan kızlara da çeyiz parası öder (Bkz 5434/madde 90)

“Madde 90 – Evlenmeleri sebebiyle dul ve yetim aylığı kesilen eş ve kız çocuklarla anaya bir defaya mahsus olmak üzere almakta oldukları dul veya yetim aylıklarının oniki aylık tutarı evlenme ikramiyesi olarak ödenir…”

48 YAŞINDA EMEKLİ OLACAKSINIZ

10091966 doğumluyum 01101983 tarihli SSK girişim var ve toplam 40 gün SSK günüm gözüküyor 31121983 tarihinde SSK çıkışım var10091984 tarihli Bağ-Kur girişim var ve halen devam ediyorum Bağ-Kur’da toplam 10415 günüm var Muhasebecim daha önce 47 yaşım dolunca emeklilik hakkı kazandığımı söylemişti 10 Eylül 2013 tarihinde 47 yaşım doldu Fakat bu sefer muhasebecim, Bağ-Kur’un ilk işe giriş tarihi olarak 10091984 tarihini baz aldığını, yani 18 yaşım dolduğu gün olan tarihi ilk işe giriş tarihi olarak kabul ettiğini söyleyerek emeklilik yaşımın 48 olduğunu belirtti Sizden ricam, kaç yaşımda emekli olacağımı hesaplamanız Altan ŞAHİN
Altan Bey ne ilginç, aynı gün doğmuşuz Verdiğiniz bilgilere göre 48 yaşında (10092014 günü) emekli olacaksınız Zira Bağ-Kur başlangıcınızdan önceki 40 günlük SSK, sadece Bağ-Kur başlangıcınızı 40 gün geriye götürebilirdi (ama zaten Bağ-Kur 18 yaşından önce diye geriye de götürmeyecek) ve götürseydi de yine 48′de emekli olacaktınız Eğer siz SSK’dan emekli olacak olsaydınız 47 yaşında olurdunuz

Ali TEZEL / GAZETE HABERTÜRK

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com