Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Kültür-Sanat > Makaleler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
mutluluğun, sırrını, toplanın, veriyorum

Toplanın, Mutluluğun Sırrını Veriyorum!

Eski 02-08-2008   #1
RaHaTSiZ
Icon4

Toplanın, Mutluluğun Sırrını Veriyorum!

Bir kere şu ortaya çıktı:
Para, mutluluk getirmiyor kardeşim!
Modern dünya, sadece 'daha zenginlerin', 'daha az zenginlerden' biraz daha mesut olduğunu, bu saadetin de 'üstünlük' hissinden kaynaklandığını ve uzun
sürmediğini keşfetti!
Psikologlar 'mutluluk' konusuna takmış durumdalar
Temel ihtiyaçları karşılandığı sürece, daha fazla para ekstra bir mutluluk getirmiyor
Peki kim, niye mutlu oluyor?
Time dergisinin son sayısı, birçok bilim adamının bu konuda yaptığı araştırmalardan çıkan ilginç sonuçları konu alıyor
Mutluluk, bizim sandığımız etkenlerden çoğuyla hiç bağlantılı değil!
Para?
Hiç alakası yok!
Eğitim?
Hiç etkisi yok!
Zekâ?
Aynı şekilde! Gençlik?
Bilakis!
Yaşlıların hayattan gençlere göre daha çok zevk aldıkları ve depresyona daha az meyilli oldukları kanıtlanmış!
Evlilik?
Araştırmalara göre, evli insanlar bekârlara göre biraz daha mutlu olsa da, bunun sebebi zaten mutlu olmaya meyilli insanların evlilikleri daha kolay yürütmesiyle ilgili olabilir!
Güneşli havalar?
Hayır!
Amerika'nın bol yağmurlu bölgelerinde yaşayanların Kaliforniyalılara göre daha depresif olmadığı kanıtlanmış!

ARKADAŞLAR EN İYİ İLAÇ
O zaman insanları mutlu eden ne?
Bulgulara göre dini inanç insanların mutluluğunu artıran önemli bir etkenmiş
İnanan insanlar zorluklara karşı daha kolay göğüs geriyor ve daha iyimser oluyorlarmış
Arkadaşlar, mutsuzluğa karşı müthiş bir ilaçmış!
Ahbapları, dostları, aileleri ve çevreleriyle daha yakın ve sık ilişki kuran insanlar karamsarlıktan uzak kalmak için en etkili formülü bulmuşlar
Bu arada, mutlu olmak için bir grup psikoloğun kullandığı 'gün inşa etme' metodundan bahsetmek lazım
Denekler bir gün önce dakika dakika ne yaptıklarını hatırlayıp, bu aktivitenin onların açısından mutluluk düzeyini birden yediye kadar işaretliyorlar
Bu test 900 Teksaslı kadında uygulanıyor
Sonuçlar ilginç
Bu hanımlar için en çok mutluluk veren ilk beş aktivite, seks, arkadaşlarla sosyalleşme, evde yatıp gevşeme, dua etme ve yemek yeme!
Bunları spor yapma ve televizyon seyretme takip ediyor!
Tuhaf ama 'çocuklarla ilgilenmek' listenin en altlarında, ev işinin bir sıra üstünde yer alıyor!
Çoğu insanın hayatında mutluluğunun kaynağı olarak gördüğü çocukların, günlük hayatın mutsuzluk sebeplerinden biri olması ilginç!
Demek ki, mutlu ettiğini sandığınız her şey mutlu etmiyor!
Ancak, günlük hayatta insanı sinirlendiren, geren, mutsuz eden ufak tefek olaylar, hayatın genelinde mutluluk kaynağı olabilirmiş!
Sürekli şikayet ettiğiniz stresli işiniz, hayatınızın en önemli rengi olabilir örneğin Psikologların bu konuyla ilgili edindiği farklı bir bulgu da:
"Sonların gücü"!
Sözgelimi, sizi çok mutlu eden bir ilişki, son bir haftasında berbat kavgalar ve gözyaşı dolu bir ayrılıkla sonlanıyorsa, bütün hayatınız
boyunca o ilişkiyi kötü hatırlıyorsunuz!
Bu konu, kolonoskopi yaptıran bir grup insan üzerinde test edilmiş
Biliyorsunuz kolonoskopi, bağırsaklarla ilgili rahatsız edici, biraz acılı bir muayene metodu
Bir grup hastaya standard kolonoskopi yapılmış
Diğer grupta ise kolonoskopi aleti, muayeneden sonra 60 saniye hareketsiz bırakılmış
Hastalara acı veren bölüm aletin hareketleri olduğu için, uygulama 60 saniye daha uzun sürdüğü halde, muayenenin sonu 60 saniyelik acısız
bir zaman dilimiyle bittiği için, ikinci gruptaki hastalar, uygulamayı, ilk gruba göre daha az rahatsız edici bulmuşlar!
Peki, herkes mutlu olabilir mi?
1996'da yapılan bir araştırmaya göre, bir insanın hayatından memnun olması, yüzde 50 oranında genetik yapısına bağlı!
Genler neşeli, rahat bir kişilik yapısını, stresle başa çıkma kapasitesini, depresyon ve endişeye meyili yönlendiriyor!
Eğer bir insan genetik olarak mutluluğa meyilliyse, başına berbat şeyler de gelse,hatta kaza sonucu bir uzvunu bile kaybetse, zaman içinde, eski
mutluluk seviyesine ya da ona yakın bir noktaya dönebiliyor!

ÇALIŞ, ŞÜKRET SENİN DE OLSUN
Bütün psikologların üzerinde fikir birliğine vardıkları üç mutluluk formülü var: Şükretmek, iyilik yapmak ve yaptığın işi sevip daha çok konsantre olmak!
Şükretmek, hayattan duyduğun memnuniyeti ifade etmek, hatta bunu düzenli olarak yazmak ve söylemek, sadece insanın keyfini yerine getirmekle kalmıyor
Kalifornia Üniversitesi'nin araştırmasına göre fiziksel sağlığı düzeltiyor, enerji seviyelerini yükseltiyor, acı ve yorgunluğu azaltıyor!
İyilik yapmak, sözgelimi düzenli olarak bir huzurevini ziyaret etmek,bir komşuya yardım etmek, babaanneye mektup yazmak, mutluluk derecesini ani ve dramatik biçimde artırıyor! Ne para, ne aşk, ne güneş, ne gençlik
Yaptığınız işi sevip, o işe bütün konsantrasyonunuzu ve enerjinizi severek vermek de, mutluluğun formüllerinden biri
Marangoz olsanız da, doktor olsanız da böyle
O kadar araştırma, kolonoskopide ekstra 60 saniyeye katlanan denekler(!), yazışmalar, toplantılar, istatistikler
Psikologlar yine bize ana okulunda öğretilenlerle kutsal kitaplarda
yazılanları bulmuşlar:
Mutlu olmak için çalış, iyilik yap, şükret!

Gülse Birsel

Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap : Toplanın, Mutluluğun Sırrını Veriyorum!

Eski 02-08-2008   #2
gülgüzeli

Cevap : Toplanın, Mutluluğun Sırrını Veriyorum!

• Ah bi üniveristeyi kazansam çok mutlu olucam
  • Ah şu okul bitsin iyi bir işe gireyim çok mutlu olucam
  • Ah şu çocukla bi evlensem çok mutlu olucam
  • Ah şu araba benim olsa ne mutlu olurdum
  • Ah bir çocuğum olsa çok mutlu olucam
  • Ah bizim oğlan askerliğini bi bitirse çok mutlu olucam
  • Ah bizim kız bir evlense çok mutlu olucam
Ne oldu? Hayat bitti Mutluluğu yanlış yerde arıyorsunuz Peki nerede arayacağız?

insan mutlaka bir şeyin kuludur Çünkü yaratılışı bu şekildedir Makamının, kocasının, sevgilisinin, paranın mutlaka bir şeyin kuludur Biraz önce saydıklarımız insan bedenlerinden nefs bedenin istekleridir Nefs bunları ister ve bunları bulunca mutlu olacağını sanır Hep daha fazlasını ister elde ettikçe bakar ki hala mutlu değil daha fazlasını ister ve bu denklem sonsuza kadar uzar Asla mutlu olmaz

51/ ZARİYAT-56 :Biz insanları ve cinleri başka bir şey için değil bize kul olsunlar diye yarattık

Arkadaşlar Sonuç olarak mutluluk ile kulluk arasında direk bir bağlantı bulunmaktadır Mutluluk, neyin ne kadar kulu olduğumuzla ilgilidir Peki ne yapacağız hemen ibadetlere mi başlayacağız HAYIR Herşey bir dilekle başlar Önce "Ölmeden önce yani yaşarken Allah'a ulaşmayı dileyeceğiz" Kalpten sıcacık bir dilek "Ben uyanmak istiyorum, ben Hak'ka ulaşmak istiyorum, Ben Ruhumu ölmeden önce Allah'a ulaştırmak istiyorum" hepsi bu

Biliyorum çok fazla oldu ama kusura bakma rahatsız az kaldı bitiyo:)

Kim üzebilir beni benden başka
Kim doldurabilir içimdeki boşluğu ben istemessem
Kim mutlu edebilir beni ben hazır değilsem
Kim yıkar yıpratır beni ben izin vermessem
Kim sever beni ben kendimi sevmessem
Herşey bende başlar bende biter!

Paylaşım için teşekkürler Rahatsız emeğine sağlık çok güzel bi konuydu tebrikler

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com