Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Matematik / Geometri

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bilgi or, çapraz, düşümlerin, düşümsel, geometride, hakkında, olan, oran, tanımlanmasında, temel, önemi

çapraz Oran Hakkında Bilgi/ Çapraz Oran,iz Düşümsel Geometride,iz Düşümlerin Tanımlanmasında Temel önemi Olan Oran.

Eski 05-06-2014   #1
Şengül Şirin

çapraz Oran Hakkında Bilgi/ Çapraz Oran,iz Düşümsel Geometride,iz Düşümlerin Tanımlanmasında Temel önemi Olan Oran.

ÇAPRAZ ORAN

Çapraz oran,iz düşümsel geometride,iz düşümlerin tanımlanmasında temel önemi olan oranBir merkez noktasına göre,bir doğrunun bir başka doğru üzerine izdüşümünde,birinci doğru üzerindeki uzunluklara ilişkin ( AC/AD) / ( BC/BD) oranı ,öteki doğru üzerinde buna karşılık gelen orana eşittir

İzdüşümler ,uzunluk ve açı gibi ölçülü büyüklükler arasındaki ilişkilerin çoğunu değişikliğe uğrattığından ,izdüşüm altında değişmeyen nitelikleri bulmayı amaçlayan izdüşümsel geometride bu oranın önemi büyüktürÇapraz oran ,19yüzyılın başlarında izdüşümsel geometri teoremlerinin ortaya konmasında yaygın biçimde kullanıldı,ama bu kavram,izdüşümsel geometricilerin tümüyle kurtulmayı amaçladıkları Eukleidesçi uzunluk kavramına bağlı olarak tanımlandığından,tatmin edici bir kavram sayılmıyordu1847'de Alman matematikçi Karl GCvon Staudt,çapraz oranı,uzunluğa bağımlı olmadan tanımlayarak bu ayrımı gerçekleştirmiş oldu1873'te Alman matematikçi Felix Klein,Eukleidesçi geometrinin uzunluk ve açı büyüklükleri gibi temel kavramlarını von Staudt'un soyut çapraz oranı cinsinden tanımlayarak ,bu kez temelde izdüşümsel geometri bulunka üzere,iki geometriyi yeniden bir araya getirdi

Kaynak;AnaBritannica cilt 9 sayfa 12 frmsinsinet için yazılmıştır

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »
Konu Araçları Bu Konuda Ara
Bu Konuda Ara:

Gelişmiş Arama
Görünüm Modları

forumsinsi.com