Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Sinema, Müzik & Online Videolar > Müzik Tutkunları

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
cepkin, hayko

Cevap : Hayko Cepkin

Eski 07-30-2008   #16
rock_alltime

Öfke Ve Sükünet İçimde Savaşıyor

Neden sakin olmam lazım diyorsun çok mu sıkıyorsun kendini?

- Evet biraz sıkıyorum Karşılaşacağım şeylere nasıl tepki vereceğimi bilemiyorum Öfkeyi seviyorum böyle durumlarda telkinde bulunuyorum, sakin olmam lazım, sakin olmam lazım

Nelerle karşılaşmaktan korkarsın?

- Bu projeyi hayata geçirdiğim zaman kendime bir tek ana kural koydum ortada bir yerde olmayacağım Ya yukarıda ya aşağıda olacağım ileride dinleyici kitlemin uçlarda olacağını düşünüyorum
ya çok sevecekler beni ya nefret edecekler

Düşüncelerinle ortaya koyduğun çalışma arasında bir çelişki var albümünde hep kendini frenleme söz konusu uçlara savrulmamaya çalışmışsın

- O savrulma duumu belirlediğim yoldan çıkmamak adına yapıldı korkular meselesine dönersekbenden nefret eden kesim tabi ki beni korkutuyor
ancak sevenlerimde içimi rahatlatıyor internette hakkımda yazılanlara bakıyorum yüzde doksan beşi olumlu ama bir tanesi kötü demişse onu unutamıyorum
kendimi kapatıyorum cevap vermiyorum yok sayıyorum
ama görmezden gelmek te psikolojik baskıdır aslında çelişki dediğin değişken olmamla alakalı biraz öfke ve sakinlik içimde savaşıyor

Ya Marilyn Manson?

- Onun gibi olmak isterdim ama müziğim ona benzemiyor

Şarkılarını hep aynı çizgide yorumlaman monotonluk yaratıyor dolayısıyla o tekdüzelik dinleyiciyi karanlığa çekiyor
sanırım Manson ile aranızda duygu anlamında böyle bir benzerlik var

- Özellikle yaptım belirli bir çizgide gidiyor evde dinlediğim müziklerde de o çizgi var
genel olarak korku filmlerinin müziklerini dinlerim o filmlerdeki atmosferde arada kalbinin atışı tak tak diye yukarı fırlar, sonra aynı çizgiye iner
o tavrı, o düz çizgiyi çok seviyorum

Zamanla ilgili bir sorunun mu var ? yarın ölecekmiş gibi davranıyorsun

- Çünkü yarın ölecekmiş gibi hissedip herşeyi yapmaya çalışıyorum

kendine eziyet mi ediyorsun?

- Biraz mazoist bir tavrım var üzülmeyi acıyı seviyorum yapmak istediğim tek şey var: acı çekmek çok güzeldir, tadına varın
o duygu sizi ruhen oyalasın ama bir hafta sonra bilin ki ayağa kalkacaksınız zamanla her şey biter

Zatan umutsuzluk ve acı yaşamda kuraldışı değildir bir filozofun dediği gibi kuraldır

- Ruhtur bence tadını alıp her yaşadığından bir şeyler çıkartabiliyorsan sana ruh katar biraz da zeka işidir bu

Aseksüelliğe gidiyor gibi bir his uyandırıyorsun bende

- (gülüyor) İyi teşhis çok rahat ederdim heralde Umay Umay ile de bunu konuşuyoruz cinsellik çok sevdiğim bir şey değil Estetik yok

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-30-2008   #17
rock_alltime

Hayko Cepkin, genç bir Ermeni müzisyen Ama bugün müzik yerine, Hakan değil de Hayko ismiyle bu ülkede yaşamaktan, 'Hepimiz Ermeniyiz'den konuştuk onunla

Hrant Dink'in cenazesinde 100 bin insanın elinde 'Hepimiz Ermeniyiz' pankartlarıyla yürümesi, ani görünen kökü saçaklı bu suikasta verilmiş bir sağduyu ifadesi olarak da görüldü, herkes meşrebince tartışırken 'can sıkıcı' da bulundu Hayko Cepkin yirmilerinin sonlarında, çok kendine has bir rock'ın peşinden giden Ermeni bir müzisyen 'Hepimiz Ermeniyiz'in onun ve cemaatinin tarafında nasıl göründüğü merakımızla ikinci albümü için çalıştığı stüdyoya gittik 'Ali topu tut'tan topik düzeyine, bu ülkede genç bir Ermeni olmanın haletiruhiyesini konuştuk

Hrant Dink'in cenazesine gittiniz mi?

Gitmedim, televizyondan takip ettim Gitmememin nedeni aslında, artık toplumsal olarak paranoyak bir hale gelmiş olmamız Basından biri görmüş olsa, bana iki kelam ettirse, bundan kendime paye çıkarıyor gibi görünebilirdim Ajite olabilir insanlar, gerçekten acıyı hissetsem bile, birilerinin aklına bunu kullandığım gelebilir

Bu sizin bildiğiniz bütün Ermenilerdeki ortak bir hissiyat mı?

Hayır Bu insanlığın ortak bir hissiyatı Biraz Tanrı'ya inanmak gibi Herkes bilmek zorunda değil benim ibadetimi Cenazede görünmemin de o kadar önemi yok yani

Haberi nasıl aldınız? İlk ne düşündünüz?

Evde çalışıyorduk Bir telefon geldi, televizyonu açtık Baktım ve "Offf" dedim zaten, "şimdi ortalık çok karışacak" Konu kapanmış, yatışmış gibi geliyordu, çok şaşırdım bir yandan da
Agos'u takip eder misiniz?

Zaman zaman alırım Bana haber desteği de çok olmuştur Cemaatimiz zaten gitgide küçülmüş durumda Çalışanların bir kısmı arkadaşım Onun ötesinde Hrant Dink çok aynı düşündüğüm bir adamdı Ben de onun gibiyim biraz, kendi cemaati tarafından da 'ayıp ediyorsun' muhabetti görmüş kişileriz

Topik yapan yaşlı Ermeni klişesi

Bu çok net ifade edilen bir tepki midir?

Tabii Ben bazı şeylerin doğru olmadığını düşünüyorum Kendi cemaatimizde de bir birlik beraberlik söz konusu değil Ben kilise korosundayken daha çok içlerinde bulunuyordum Kilise içinde daha yenilikçi şeyler yapmak istiyorduk Din objesi bence yavaş yavaş uzaklaşılan bir şey Dini bağnazlık bazında değil, öznel, kült bir kavram olarak ele almak lazım artık Körü körüne bağnazlık artık bilimselliği reddetmek gibi; tarihin bize sunduğu bir oyun olarak ele alınabilir Bu tarihleri ve kültürleri yaşanılabilir kılmak için, gençlerin ilgisini çekebilmek için bugüne eleştirebilirlikleriyle uyarlanması gerektiğini duşünüyorum

Koroya kendi isteğinizle mi girmiştiniz?

İsteksiz girdim, ama arkadaşlık, dostluk, derken müziğin tınısından çok etkilendim Dönemin en kalabalık korosuyduk biz 93'le 97 arası 60 kişi 14 yaşından 20 yaşına kadar bir sürü yağız genç Bir de yaşını almış amcalar, dedeler vardı, kalbi olanlar vardı, ayin sırasında fenalaştıkları oluyordu Biz taze kan olmuştuk Genelde aileden aldığı eğitimi pek sorgulamayan bir arkadaş kitlem vardı, kendi aramızda tartışırdık, ama aralarında en uçuk kaçığı bendim Zaten o yüzden de hem uzaklaştım, hem uzaklaştırıldım Yönetime girmek istedik, olmadı Kiliseden çok şey öğrendim, ama tamamını müzikal temelli görüyorum

Aileniz mi diğerlerinden farklıydı, siz mi akıl ermeye başladığı zaman çıkıntılığa başladınız?
Ailem dindardır, ama bağnaz değillerdir Evde fikirlerim ortaya çıkmaya başladıkça rölantiye aldılar beni, ellemediler Onlar biraz değişime uğradıysa, bunun sebebi de benim Bundan da mutluyum, süpersonik dindar bir ailemin olmasını istemezdim Şu an baktığımda koroda kendi dönemimden gençleri de göremiyorum
Çocukken ya da yakın zamanlarda Ermeni olduğunuzun yüze vurulduğu, 'başka bir şey' gibi hissettirildiğiniz bir an oldu mu?

Bazı devlet dairelerinde böyle problemler yaşayabildik; daha çok da ailem Ben küçüklükten tiyatro, müzik ortamlarına girdim, bu sektörlerde insanlar evrensel düşünür Bu kalıp içinden de çıkmak istemiyorum, çıkarsam üzülebileceğimi düşünüyorum Ermeni olmamın lafı bile geçmez o insanlarla Ama bak başka dinden bir belediye başkanı, devletin herhangi bir mercisinde böyle biri yok Bu, hak tanınmadığını gösterir Ben halklarda problem göremiyorum Her şey galeyan üzerine Medya da bunu pompalıyor Kimle konuşsan "Ermeniyim, Yahudiyim" diyene, "Önce insanlık mühim" der Politik aşamaya geldiğinde iş değişiyor Televizyonlarda bunlar yerine toplumsal terapi programları yayımlansın, bir sürü şey değişir

Senelerce belli devlet politikalarını içine sindirmiş, bu eğitim sisteminden, medya pompalarından geçmiş kitle aslında nüfusun çoğunluğu değil mi?
Azınlıkta olduklarını biliyorum, ama milletin sinir ucuna dokunmak, yoktan düşman belletmek de çok kolay

Tartıştığınız insanlar oldu mu?

Şu an dostum dediğim insanlarla, arkadaşlık sistemine geçene kadarki tanışma sürecinde çatışmalarımız olabiliyordu Zaman içinde iki taraf da değiştik, ortayı bulduk Bahsettiğim insanı, Hrant Dink olayından bir iki gün önce görmüştüm Bana "Dilini unutma, ailen yaşlanıyor, bunu çocuğuna ancak sen aktaracaksın" falan dedi Yıllar evvel bir sürü konuda çatıştığımız insanla bu noktaya geldik

Kalabalık bir masada birden soykırım mevzusu açılsa, rahatsız oluyor musunuz?

Yok, severim tartışmayı Çünkü bilgin ve beynin varsa, hayatta veremeyeceğin cevap yok Bunlar olmadan bir şeyleri iddia ediyorsan, bu zaten senin egosal problemindir Zaten konuşulan da hep kulaktan dolma şeylerle Bizim de aileden duyduğumuz, kulaktan dolma bilgilerimiz, Dede Korkut hikâyelerimiz var Ama ben didiklemek istemiyorum

Bu ülkedeki hayatınızı zorlaştırır diye mi?

Evet, düzeltmek ve onarmak gerekirken yıkmak mantıklı değil

Sizce 'sıradan bir Ermeni vatandaşı' Türkiye'de her daim huzursuz mudur içten içe?

Hiç değil Bir sürü arkadaşım var, hiçbirimiz rahatsız yaşamıyoruz Bir aidiyet sorunu varsa, bu bizden kaynaklı değil Biz buraya ait olduğumuzu zaten biliyoruz Hayko ismini herkesin bilebileceğini düşünerek, bu çok normalmiş gibi yaşıyorsun Anormal algılanıyorsa, orada bir cehalet vardır Kültür mozaiği denilen şey dilde kalıyor demektir Okulda Osmanlı tarihi mi okutuyorsun, hepimizin yeri var o tarihte Tarihin kendisi mozaik Zaten asıl soru şu, yakın zamanda ne değişti? Zaten var olan bir şey neden şimdi algılanamaz hale geldi?
Bir de 'mutedil Türklerde', sanki hiç genç Ermeni yokmuş gibi, üst kattaki yaşlı Ermeni teyzeye, 'topik'e indirgenmiş bir Ermeni algısı vardır Bu topik düzeyindeki ilgi nasıl geliyor size?
Keşke topik düzeyinde kalsa! Bir yandan da Ermeni kalmıyor, sadece yaşlılar var ortada Sanırım fazla çiftleşen bir ırk değiliz Çok da göç eden oldu tabii Ben Kurtuluş'ta oturuyorum, artık bizim oralarda topik yapan teyzeler kaldı daha çok

Korkudan eve kapanıyoruz

İlkokul kitaplarında, okuma fişlerinde hiçbir Ermeni isminin geçmeyişi küçükken tuhaf gelir miydi?
Yok, o zaman kafa o kadar çalışmıyor Şimdi baksam şaşırırım tabii O zaman garipsemedim, çünkü Türkçe dersiyse topu Ali tutar Yeni kitaplarda 'Emre topu tut' var, o bile acayip geliyor Emre'nin topu tutmasına ikimiz de aynı oranda şaşırırız yani Olayları şaşaalı hale getirmeye gerek yok Hızla onarma hikâyesine geçmemiz lazım
'Hayko topu tut' bir onarma operasyonu olamaz mı?

Yok, Hayko tutamaz topu Dedim ya, paranoyaklık zamanı diye, o verilmiş bir ödün gibi düşünülebilir "Şimdi ne gerek vardı?" denir, bizim cemaatten "Şimdi bize niye yaranıyorlar?" derler Paranoya sınırsız O değil, mevcudu yaşayalım, ama zihinlerimizi kullanalım

Adliye önünde Orhan Pamuk'a 'Akıllı ol' demeler, kafasına esenin vatan için feribot kaçırması, bir kitlesel cinnet yaşanırken bu söyledikleriniz fazla naif, ütopik kalmıyor mu?

Öyle Korkuyoruz işte o cinnetten, evimizden çıkmıyoruz ki! Sen yılbaşı gecesi evinden çıkıyor musun mesela? Bir arkadaşına "Bu saatte oradan geçme" demiyor musun? Gittikçe kendini korumak için dört duvar arasında daha fazla kalmaya başlıyorsun Kendi içinde çözebileceğin, tartışabileceğin şeyler var, bir de sistemin kendi sorunları Politikadan nefret eden biri olarak, sistemi düzeltme işine girmeyeceğim Bizler hayatımızı hedeflerimiz doğrultusunda faydası görülebilecek niteliklerde sürmekle mükellefiz Sistemler de bu olanaklara bizlere sağlamakla mükellef

Bir ay sonra yeni albümünüz çıktığında sizinle müzik üzerine bir söyleşi yapabilirdik Şimdi, böyle bir zamanda bunları konuşmayı teklif ettiğimde neden kabul ettiniz?

Aslında albümü konuşuyor olsaydık da, bu cümle dağarcığını kullanacaktık Albümün konsepti 'korku' Nereden geliyor ki bu korku! Ayrıca konuşulması gereken bir dönem Bu yazıyı okuduklarında, insanların neyin ne kadar algılayacağını merak ediyorum aslında Farkındalık önemli Ben kendimi Hakan diye tanıtsam, başka bir adam mı olacağım?

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-30-2008   #18
rock_alltime

Tanışma Bitti

Yeni albümünün piyasaya çıkması için gün sayan Hayko Cepkin, bu haftadan itibaren MTV Europe’da, Alternative Nation programında tüm Avrupa’ya adını duyuracak İlk albümün üzerinden iki yıl geçtiğini ve artık kendini tamamen ifade edebileceğini söyleyen Hayko "Tanışma Bitti" diyor

Bilmeyenler için hemen anlatmak gerek -ki okuyucularımız arasında sanmıyorum ki Hayko Cepkin'i bir kere dinlemeyen bir insan olsun- hikaye dünyanın gaz ve toz bulutu olduğu zamanlarda başlıyor Her ailenin evladına yaptığı ilk numara olarak oğullarına bir org alıveriyorlar Hem de Casio GT647 hit klavye Dededen akordeon çalma tekniklerini de kapıp, tuşlu çalgı kullanmaya yatkın olduğunu görüyor Ondan sonra kilise korosunda hammend ile tanışıyor Hayko Sesi kendisini daha da etkiliyor Eğitimini almaya karar veriyor, operaya giriyor, iki sene ancak devam edebiliyor

Sonrasında ise Timur Selçuk, Akademi İstanbul Piyano dersleri derken kendisine küçük bir kayıt ortamı kuruyor, sırf öğrenmediği bir şey kalmasın diye İlk albümü "Sakin Olmam Lazım"ı evinde sessiz sedasız kaydediyor Sessiz sedasız diyorum, evindeki küçük odanın altında üstünde oturan insanlar brutal vokalleri kaldıramaz diye tın tın söylüyor şarkılarını Bakıyorsunuz ki konserleri paldır küldür, öfkesi damarlarınıza işleyiveriyor

Şimdilerde ise iki heyecan birden var bünyesinde İlki 2 yıl aradan sonra çıkaracağı ikinci albümü "Tanışma Bitti", diğeri ise MTV Europe'da yayınlanan Alternative Nation programında tüm Avrupa'nın kendisini tanıyacak olması

-Ünlü isimlerin albümlerinde ve konserlerinde adınız var Ayrıca "Alt Geçit" isimli grubunuzla katıldığınız Roxy Müzik Günleri macerası

Demir Demirkan ve Aylin Aslım'ın albüm projelerinde ve sonrasında sahne performanslarında onlarla birlikte çaldığım doğrudur "Alt Geçit" beste grubuydu Davulcumuz Burak Gürpınar'dı, daha Kurban albüm aşamasıydı, bir de hâlâ gitarları çalan Umut vardı grupta Bize Upflex derlerdi; hani var ya böyle karın kası çalıştıran üçgen bir alet 1996 yılında çok sert çalıyoruz diye kovulduk bardan Onun dışında da hiç grupta çalmadım

- Tek başınıza yolunuza devam ediyorsunuz ve açıkça görülüyor ki kontrolün elinizde olmasından hoşlanıyorsunuz

Evet Yapmak istediğim şeyler var Mesela çok hayalperestim Düşün; bir hayalim var ve içinde bir ova var Sana ovayı anlatırım, senin kafanda başka bir ova canlanır ama hikayenin sonucu aynı ortak noktadadır Aynısına çok yakınını düşünebilirsin belki ama aynısını algılayamazsın Sana ne anlatırsam anlatayım, benim anlattığım gibi olmayacağı için acizlik gibi geldi Bir prodüktöre derdini anlatmak ve istediğini alamamak, aynı şekilde eğitimsiz ve cahil olduğun için "Ya abi buraya böyle bir şey istiyorum ama adını bilmiyorum" demek acizlik! Böyle bir durumda kalmamak için kendimi eğittim Artık bir şey istediğimde sonucu çat diye alıyorum Kendimle kalmayı daha çok seviyorum Benim istediğim gibi bas line'ları yazılsın, benim istediğim gibi gitar tonları çalınsın Sonuçta benim bestelerim, benim sözlerim, benim hikayem, benim projem Ben ne istediğimi daha iyi bilince paylaşma kısmı rahat oluyor

- Yola çıkarken kaç besteniz hazırdı?

İlk albüm şarkıları dışında ikinci ve hatta üçüncü albümün materyalleri bile hazırdı elimde İkinci albüme onlardan iki şarkı girdi Onun dışındakiler 0 km oldu Kafam değişti çünkü Kafamda bir hikaye oluşturdum ve hikayenin konusu da korku oldu Dosyada duran hiçbir parça da buna uymuyordu Temaya uygun çalmayı sevdiğim armoniler vardı Diğer parçaları sildim Mesela üçüncü albüm materyalleri yok elimde Başka bir tema bulduğum zaman ona da yazmaya başlayacağım

- Korku, stilinize çok uygun bir seçim olmuş

Zaten müzikte neşe kültürüm yoktur Genel olarak barok şeyler yazarım, klasik müzik dinler, Bach severim Bu tema dikte sistemi ile birleşerek anlatmak istediklerimi daha rahat söyletme ve algılatma şansı tanıdı "Artık uyanmalısın, çok garip bir dünya, uyan artık" demekle "uyan" demek arasında fark var Gözlerin içine bakmak ve korku vermek daha anlaşılır geliyor Yaptığım işe inanıyorum

- Yeni albüm "Tanışma Bitti" ile biz ne zaman tanışacağız?

Yeni albüm nisan sonu ya da gecikirse Mayıs'ın 10'una kadar çıkmış olur Aksilikler ve konserler oluyor Bir günün kaybı demek 1-2 parçanın mix’inin gecikmesi demek Albümün prodüktörü de benim Bahsettiğimiz "bencillik" işte İlk albümde eksik olan canlı davul ve adam gibi vokal sorununu artık stüdyoda aştık İkinci albümde belki o tırnaklar daha da uzayacak ve daha derin tırmalayacağım Belki ama sabretmem gerekiyor, "Sakin Olmam Lazım"

- Rock müzik camiası dinleyicisinden sanatçısına daha bilgili ve daha ağırbaşlı değil midir, ailelere bu mu anlatılamıyor?

Hep iddia ettiğim konu şu; bizim piyasamız daha popüler olup daha çok tanındığı zaman, insanlar bugüne kadar seyrettiklerinin ne kadar çamurun içerisinde dolaştığını anlayacak Toplum saçı rengarenk, küpeli, dövmeli diye "tüü tipe bak" dediği adamların düşünceye dayalı yaşadığını anlayacak ve inandıkları her şey yıkılacak Çünkü bizim fiks imajımız "tü kaka pis, ay tipe bak" Ama özüne baktığınız zaman biz üreten kısımdayız Üretmek için zaman harcamak zorundasın Diğer tarafta bir yorumculuk kültürü var zaten Paran varsa o besteyi satın alırsın, okursun Bu konuda bizler daha fazla üzerine düşünüyor, araştırıyor ve üretiyoruz Demek ki bu güne kadar bildikleri şeyler yanlış

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-30-2008   #19
rock_alltime

Bach'tan Cem Karaca'ya Uzun Mesafe Bir Koşu

Ilk albümünüzün adi Sakin Olmam Lazim'di 'Öfkenizi dindirmek istediginizi' söylemistiniz Yeni albümünüzün adi ise Tanisma Bitti "Hos bes tamam artik isimize bakalim," mi demek istiyorsunuz?
- "Gerçek yüzümüz budur, artik bundan sonra bunu göreceksiniz," demek istedim

'KILISE KOROSUNDA ÇALDIM'
- Ilk albümünüzde zamane bir dervis havasi vardi Mesela 700 yil önce yasasaydiniz kendini yollara vuran bir âsik olurdunuz herhalde
- Albümde onu anlatmaya çalistim Kartonetin içerisindeki adamlar 17 yüzyilda yasiyormus gibi duruyorlar ama yasadigi hayata da ayak uydurmak zorunda olduklarini biliyorlar

- Sizin deyisinizle, 'Kafadan gotik, yandan Anadolu Pop, uzaktan elektronika,' denilebilecek bir albüm olmus bu
- Aynen öyle ama pop degil, folk demeyi tercih ederim Farkli müzik türlerini iç içe geçirme halini çalisarak kazanmadim Sekiz- dokuz yil kilise korosunda çaldim, klasik müzik egitimi aldim Timur Selçuk'tan dersler aldim Klavyeci oldugum için elektronik müzikle irtibatim var, vokalde farkli tonlama yapmayi seviyorum 11 sene piyasada elektronik müzik yaptim Yaptigim sey nasil ortaya çikti bilmiyorum ama birikimlerimin dogal bir uzantisi gibi geliyor bana Albümde introlar kullanmamin amaci da sarkinin ana temasinin nasil ortaya çiktigini göstermek Önce tema daha sonra da ana sarki giriliyor

CEM KARACA'NIN SESI
- Sizi en zorlayan sey ne oldu albümü hazirlarken?
- En büyük problemim davul ve vokallerdi Davullari evde yazdigim için sorunlar yasiyordum, bu kez stüdyoda istedigim seyleri yaptim ama albümün yüzde 80'i yine evde hazirlandi

- Mogollar'la çalistiniz, klasik egitiminiz, klavye kullandiginiz da düsünüldügünde uzaktan 'Anadolu folk havasi' da hissediliyor bu albümde
- Anadolu folk var tabii, o olmak zorunda çünkü ben Cahit Berkay'larla büyüdüm Onlar bana "Piyasaya bir deli lazimdi, o da sen oldun," derdi Mogollar'in sarkilari özellikle Alageyik Destani albümü bana çok sey ögretti

- Bertaraf Et sarkisindaki vokaliniz Cem Karaca'yi andiriyor
- Özellikle yaptim O parçalari modern vokal yapisiyla söyledigimde, sarkinin havasini vermiyordu Girtlagi ezen bir vokal kullanarak, daha eski bir hava yansitmak istedim Bilmezsin sarkisi bir agittir Türküyle her zaman irtibatim vardi Baris Manço, Erkin Koray'lardan çok sey ögrendim Türkü her zaman ilgimi çekmistir zaten Türkü konusunda mesela Arif Sag sevdigim bir sound'u yansitiyor

- Ama tam olarak folk geleneginin takipçisi de degilsiniz
- Degilim, olamam da zaten Çok karisik bir geçmise sahibim Benim olmayan bir dünyanin içinde olamam Bir sarkida duduk kulandik, orada aslinda Dogu'ya gidisi, anlattim Ermeni müziginin temel enstürümani Onu kullanmam gerekiyordu Ben de The Crow hastaligi vardir O filmin soundtrack'i dogunun havasini yansitir ve duduk da çalinmistir Evde çalisirken duduk sesini çikarmak için piyanoda solo attim, obua bile kullandim ama dudugun o havasini vermedi en iyi duduk sesi duduktan çikti yani

- Albümün konseptinin korku olacagini söylemissiniz
- Armonik yapisina korku hâkim Armonik yapisinda korku olmayan, mesela Ölüyorum adli sarkida da ölmekten korkan bir insanin ruh halini anlatiyorum Kaybetmekten, yalniz kalmaktan, kenara itilmekten korkanlari anlattim Ama bunlardan korksaniz da ayakta kalmaniz gerekir diyorum

- Bir röportajinizda "Bach benim evimdir," demissiniz
- Öyle, hayatim onunla geçiyor Her türlü varyasyonu olan eserleri var Bach'in karanlik yapisini seviyorum Bach'in bir sonatini dinlediginizde eserin içine giremezseniz, ruhunuzu daraltir Ama bu bana iyi geliyor Beethoven bana hitap etmiyor Onlardaki mars kültürünü degil daha karanlik, kendini kolayca ele vermeyen eserleri seviyorum Handel de öyledir mesela Yine de Stanley Kubrick'in Otomatik Portakal filminde kullanilan Beethoven yorumlari bana yakin geliyor Bir numaram Bach, asil beslendigim kaynak odur Çok naif eserleri de vardir, piyano derslerine basladiginizda çalabileceginiz türden eserler de vermis

'FARKIM TAVRIMDA'
- "Albümüm ferahlatici bir çalisma degil," mi demek istiyorsunuz?
- Bence umut vaat eden bir albüm, umut asiladigimi düsünüyorum Insanlara yasadigi hayati anlatiyorum "Uyan, kendine gel! Kendini ne olarak görmek istiyordun, olmak istedigin insan olmus musun?" diye soruyorum Benim sarkilarimda söylenenler ilk defa söylenen seyler degil belki ama farkli olan sey tavir Ben uyandirma servisi gibiyim Beni izleyenlerin çogu üniversiteye hazirlanan, gelecek kaygilari olan insanlar Ben de ayni yerlerden geçtim Her kazanamadigim sinavdan sonra, hayatim bitmis gibi oldu ama su an sevdigim ve inandigim isi yapiyorum

- Hrant Dink'i vuran genç de üniversite çagindaydi ve kendince inandigi seyin pesinden kostu Cenazeye katilmis miydiniz?
- "Orada göründü" denilmesinden rahatsiz olurum Böyle bir durumdan rant saglayacak biri degilim Kendi ruh sagligim için ne dendigine aldirmadan kendi bildigim dogruyu yapmayi tercih ediyorum Hrant Dink'i anma töreninde piyano çaldim, görevimi orada gerçeklestirdim yani

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-30-2008   #20
rock_alltime

Hayko Gerçekten De Sayko!

Rock müziğin haşarı ismi Hayko Cepkin’i ne kadar tanıyorsunuz?

Müzik piyasanın halini bir müzisyen olarak çok iyi biliyorsun Tanışma Bitti’yi incelediğimiz zaman bütün bu korku ve kaygılardan arınılmış, özenle çalışılmış bir kartonet ve müzikal içerik buluyoruz Piyasa şartları seni endişelendirmiyor mu?

Korksaydım bu kadar özenle hazırlanmış bir kartonet yapmazdım Genel olarak kartonet şişirilen bir malzeme haline geldi çünkü albümler satmıyor diye kartonet masrafını minimuma indirmeye çalışıyorlar Benim böyle bir kaygım yok Bu bir koleksiyon albümü bence Bu albümlerin kült olarak kalacağına, bir mihenk taşı olacağına inanıyorum Şu anki satış grafiğinden ziyade yıllar sonra bile aranan albümler yapmak benim derdim O yüzden her detayı benim için çok önemli Mesela şöyle bir örnek verebilirim; dinleyiciler iki albüm alıyorlar Birini imzalatıp dinliyorlar, diğerini ise ambalajını açmadan çok sevdikleri diğer albümlerin yanına koyuyorlar Bu durum yüzünden albümün noktasına kadar her detayına çok fazla özen gösterdim

Şarkılar nasıl ortaya çıktı? Hepsinin bir hikayesi var mı?

Yaşamadan düşündüğüm konuları da kaleme aldım Kendi kendime söylediğim sözleri kullandım Kendimi telkin etmek için yazdığım sözler bunlar Bir nevi meditasyon bir şeyleri öğrenmek için bazen kendine defalarca söylemen gerekiyor, bu sözler de o tekrarların yansıması Bu durum ticari olarak piyasaya sunulduğunda insanlar o şarkıların içinde kendi hikayelerini de buluyorlar Ciddi bir sorunun olmadığı dönemlerde bile “Şöyle bir sorun yaşasaydım neler olurdu acaba?” diyerek kendimi depresyona sokabiliyorum Böyle bir arıza tarafım var ve bu bana ilham veriyor

Kliplere müdahale ediyor musun?

Evet ediyorum Kafamda oluşturduğum konuyu illa ki bir şekilde yönetmenle paylaşıyorum O sözlerin çıktığı noktada görüntüler de var İstiyorum ki kafamda nasıl hesapladıysam klipte de aynısını göreyim Ama insanın aklından geçen her detay karşı tarafa aktarılamadığı için eksiklikler oluyor Kafamdaki görüntüyü karşı taraf göremeyeceği için en aklıma yatanı ortaya çıkarmaya çalışıyorum Bu yüzden kayıt yapmasını öğrendim mesela

Seni yarın öbür gün yönetmen olarak da görebiliriz belki…

Şu an düşünmüyorum ama kafamdaki görüntünün aynısını kliplerde görememek bazen beni üzüyor Bunların başka sebepleri de var tabii… Bütün bu sebepleri göz önünde bulundurduğumda kafamdaki kliplerin çekilemez olduğunu fark ediyorum Belki ileride şarkıları yeniden kaydedip görsel çalışmalarını yapabilirim Bunu da kendim için özel bir DVD haline getirip hatıra olarak saklarım belki

Bir sonraki albüm için plan yapmaya başladın mı? Sürekli bir şey üretmek durumunda olan bir adam görüntün var Sanki yeni albümün fikrini bulmasan rahat edemeyecekmişsin gibime geliyor…

Yeni albümün ana taslağı bitmiş durumda Materyal sıfır ama Tanışma Bitti sürecinde yaşayacağım şeyler sonucunda yeni sözler yazmak ve müziği ona göre oturtmak istiyorum O yüzden hali hazırda söz yada beste yok şu an, o süreci durdurmuş durumdayım

Hayranlarınla aranda garip bir kimya var Bunun sırrı ne?

Galiba samimiyetle alakalı bir durum bu Ben onlara fan yada hayran da demiyorum Onlar bizim takipçilerimiz Nasıl takip ettiklerini bende anlamış değilim Buna ciddi ciddi mesai harcamak gerekiyor Biz şehir şehir geziyoruz, bir bakıyorum minibüs kiralamışlar ve oraya da gelmişler Bu çok mutlu ediyor ama gerçekten çok şaşırıyoruz Konser sonraları birbirimize mesai harcıyor, sohbet ediyoruz Hiçbir zaman “Onlar bizi takip ediyorlar nasıl olsa, onlar garanti cepteler” diye düşünmüyoruz Bu hassas bir konu ve çizgileri iyi belirlemek gerekiyor Gereken hassasiyeti göstermeye çalışıyoruz Ama tabii proje büyüdükçe konuşmak isteyen, ulaşmak isteyen dinleyici sayısı da artıyor Hepsine aynı anda cevap vermemiz mümkün değil Elimden geldiğince bir paylaşım içinde bulunmaya gayret ediyorum

Kendine ait ve hayranlarının yaptığı iki siten var Ne kadar ilgilenebiliyorsun sitelerle? Foruma takılıyor musun mesela ya da mesajlara cevap veriyor musun?

Nickimi bildikleri için en son ne zaman giriş yaptığıma bakıyorlardır Bu dönem çok yoğun olduğum için çok fazla sitelerle ilgilendiğimi söyleyemem Çok nadir ara ara bilgi girişi, ya da bir iki cevap verebilme için bakıyorum Çok da uzaklaşmamaya çalışıyorum

24 Haziran’daki Evanescence konserinde alt grup olarak çıkacağınız açıklandı, reklamlar yapıldı Bir de öğrendik ki son dakika bir değişiklik olmuş Nedir olay?

Organizasyonun hiçbir suçu yok bu durumda Onlar çok eğlenceli ve keyifli geçeceğini düşündükleri için bizi önerdiler Daha sonra Evanescence bizim çok sert olduğumuzu, daha yumuşak bir grup istediklerini söyledi Gripin şimdi onlarla aynı sahneyi paylaşacak

Gripin ile aranızda bir münakaşa durumu yok değil mi?

Asla! Son dönem bıkmadan dinlediğim, muhteşem bir albüme imza atmış bir grup Gripin Zaten arkadaşlarım da Çok başarılı işlere imza atıyorlar, bende bayıla bayıla dinliyorum Bu olayda ne menajerlerin, ne organizasyon şirketinin ne de Sony’nin hiçbir suçu yok Bu tamamen dünya starı diye gözümüze sokulan bir grubun ne kadar patlak olduğunu gösteriyor Sen kalk dünya çapında tanın, sonra da gel Türkiye’deki bir gruptan ‘seyirciyi mahvedecekler’ diye kork! Kendilerine ne kadar güvendiklerini gördük böylece

Senin alt grup olarak çıkmayacağını öğrenen takipçilerinin tepkisi ne oldu?

Biletini geri veren de oldu, bilet almaktan vazgeçen de oldu Neticede yüklü bir mebla ve her yerde bizimle birlikte olmak istedikleri için o parayı vereceklerdi Grubu seyretmek ayrı bir durum, iyi bir grup neticede ama özellikle bizim orda çalacağımızı bilen ve bu yüzden gelmeyi düşünenler vazgeçtiler

Bu sene İstanbul’da ciddi bir konser trafiği var Senin gelen isimler arasında sabırsızlıkla beklediğin birileri var mı?

Tabiî ki de bir numarada Marilyn Manson var

Türkiye’nin Marilyn Manson’ı diyenler var mı sana?

Türkiye piyasasında yeni olduğumuz için, müzikal geçmişimizin yabancı müziğe dayandığını da düşünürsek bu tür benzetmeler hep yapılacak Yeni çıkan bir ismi yabancı bir isme benzetmek bir farz oldu artık Birçok yabancı grubun müzikal altyapısına baktığımda Türk ezgileri görüyorum Onlar bunu yaptıklarına hiçbir şey denilmiyor, bizden biri bir şey yaptığında çakma oluyor Bu nasıl bir mantıktır? Marilyn Manson müziğinin içinde bu kadar orkestrasyonik bir durum da yok Ben çok fazla kendi şahsıma münhasır bir müzik yapıyorum

Film müzikleri yapmaya bayılıyorsun Var mı yeni projelerin?

Film müziği yapmak benim için başka bir keyif ama müziğini yapacağım filmin majör kalıplarının olmaması gerekiyor Karanlık, duygusal, gerilim gibi daha minör duyguların olduğu bir senaryoya bayıla bayıla müzik yaparım

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-30-2008   #21
rock_alltime

Hayko Cepkin: Sahneyi Yakmak İstiyorum Bir Gün Mutlaka Yapacağım Bunu

"Şöyle düşün, biz çok sinirliyiz ve burayı yıkacağız Tam o esnada kapıdan biri giriyor ve burayı talan ediyor Ne yaparsın? Kendini unutup onu sakinleştirmeye çalışırsın Benim mziğimin böyle bir etkisi var"

Hayko Cepkin son üç yılda Türkiye'de birbiri ardına ortaya çıkan "alternatif" sanatçılar arasında ayağını yere sağlam basanlardan Nerede ne söylemesi gerektiğini biliyor Bunu yaparken herkese yaranmak gibi bir derdi de yok Boş konuşmamayı, iki buçuk yıl boyunca roadie'liğini yaptığını Moğollar'dan öğrenmiş Cahit Berkay'a saygısı büyük Karmaşık bir hayatın neticesinde bugünlere gelmiş Hayko Müzisyen olacağım diye evden de kaçmış, Surp Agop Kilisesi'ndeki koroda da yer almış Tüm bu karmaşıklık müziğine de yansıyor tabii ki Tabiri caizse Hayko cenaze müziği yapıyor Hatta kendi yorumu ile "Ölüm gibi bir müzik bu" Ama gücünü bezmişlikten ya da durağanlıktan almıyor Aksine yaşamın ta kendisine duyulan "öfkeden" alıyor İkinci albümü "Tanışma Bitti" elektronik, arabesk ve yer yer de metal kültürüne gönderme yapıyor

Bir röportajında gençliğinde kilise korusunda olmanın müziğin üzerinde hayli etkisi olduğunu söylemiştin Müziğinde de böyle mistik bir atmosfer var Nasıl bir ortamdaydın? Ne kattı o kilise ortamı sana?
Temel olarak aslında dört ses kültürünü kattı Ben Surp Agop Kilisesi'ndeki korodaydım Bizim mezhebimizin kiliselerinin hayli mistik bir müziği vardır Hiç tanımadığınız birisinin cenazesine gitseniz babanızın oğlu ölmüş gibi ağlarsınız mesela Öyle gotik ve karanlık bir yanı da vardı

Cenaze korolarında yer aldın mı hiç?
Yaşımız küçük olduğu için cenazede söyletmezlerdi bize Ama onun dışında tüm pazar ve bayram ayinlerindeki korolarda yer aldım

Müziğindeki mistik yaklaşım kilise ortamında büyümüş olmanla özdeşleşiyor Ama bir yandan da içerisinde neredeyse "hardcore"a kaçan, elektronik altyapılarla süslenmiş, bazen de alaturka bile olabilen eğilimler söz konusu Nasıl bir araya geldi tüm bunlar?
Klavyecilikten geldiğim için elektronik müzikle her zaman ilgileniyordum Ama bir yandan da klavyeden nefret ederdim Ben hep gitarist olmak istedim ama hiçbir zaman beceremedim Sonra zaman içerisinde grunge'la metal'le tanıştım ve hepsi bir araya geldi

Yeni albümün Tanışma Bitti ilkine oranla aşırı derecede sert Neden böyle bir yöne kaymayı tercih ettin?
İlki de aslında bu kadar sert olacaktı Eğer EMI bana izin verseydi Konserlerde nasıl bir Hayko varsa, albümde de öyle bir Hayko olsun istedim yeni albümde

Aslında bir anlamda senin yükselişinin sebebi de canlı performanslarındı
O yüzden "Tanışma Bitti" zaten "Bu adam konserlerde bu şekilde ama albümde nasıl acaba?" sorusu bitsin istedim Albümde de cazgır cazgırız

Albümün temasını korku olarak belirlemişsin Neden korkuyorsun?
Benim en çok korktuğum şey ellerimin kopmasıdır

Bu şekilde saplantılı bir düşünceye nasıl kapılabilirsin ki?
Bu benim hayatım Bu beş parmaklar Hep düşünürüm Bir araba kazası olsa ve ellerim kopsa ne olur diye Böyle bir takıntım vardır O yüzden arabadan dışarıya ellerimi çıkartmam Biri gelip çarparsa diye Mesela bu korkumu albümdeki fotoğraflardan birine de yansıttım Bir fotoğrafta ellerim yok Aslında hem kendi korkularım hem de başkalarının korkuları söz konusu bu albümde Korku her zaman var ama bunları aşman için üzerine gitmen gerekiyor Bunu anlatmaya çalışıyorum

Sürekli tedirgin ve kendine sorun yaratan birisi misin?
Rahat yaşayan bir adam değilim evet Ama bir yandan da bunlar olmasa yaşayamam Öfke ve hırs işime yarıyor Bunlar besliyor bir anlamda beni

Başına gelen en kötü olay neydi?
İki buçuk sene boyunca Moğollar'a roadie'lik yapmıştım Sonra 99'da deprem oldu ve eğlence sektörü bitti Beş parasız kaldım Gencim, yağızım, saldırganım Ayak kırıp mahkemelik olduğum da oldu, silahlarla kovalandığım da

Ne oldu da işler tersine döndü ve hayatın yoluna girdi?
Sevmedim o hayatı Çok ağır gelmeye başladı Canım yandı Gördüklerimi beğenmedim Yalnız yaşamaya çalışıyorsun ama bir yandan da ne olduğu belirsiz ortamlara giriyorsun Uyuşturucu da var o ortamlarda Her şeyi denedim ama hiçbirini sevmedim Çok fazla kontrolcü bir insanmışım onu fark ettim Kontrolümü kaybetmek istemediğimi anladım Sahnede de böyleyimdir Bana yakıştığını düşünüyorum

Yeni albüm sonrasında yeni bir sahne şovu olacak mı? Mesela fırsatın olsa şöyle Iron Maiden gibi sahneye tank çıkarmak ya da Rammstein gibi alev makineleri kullanmak ister miydin?
Mesela hangi sahneye? Anca ateş tabancası çıkartabiliriz Onla da birinin saçını tutuştururuz olay olur (gülüyor) Sahneyi yakmak istiyorum ama Bir gün mutlaka yapacağım bunu

Ne büyüklükte bir sahne yakmak istiyorsun ve bunu organizasyondan habersiz mi yapmak istiyorsun?
Yok haberleri olsun tabii ki (gülüyor) Rock'n Coke ya da Radar Live sahnesini yakmak isterdim mesela Ateş güçlü bir şey Çok etkileyici olurdu

Bir röportajında "Kuzey Avrupa ve Japonya'da sahne almak isterdim" dedin Neden?
Oralarda şansımız var çünkü Mesela buraya, oralardaki festivallerin yetkilileri geliyor Onlardan bir kaçı ile tanışma fırsatımız oldu Zaten uzun, vampir gibi adamlar bunlar Oradaki gotik ortamlarda benim de olmamı istediler Buradan hali hazırda giden black metal grupları var Bizim de gitmemiz iyi olur Çünkü benim müziğimde makam da var Avrupa'dakiler gibi yapmıyorum Onlarınki gibi yapsam tercih edilmezdim

Konserlerinde başına gelen en absürd şey neydi?
Valla memeler açılmış Balans'taki bir konserde ama biz göremedik Arkalarda açmış Görmedik diye önlere yardırıp gelmiş bir daha açmış ama gene görmedik (gülüyor)

İstersen buradan duyuralım gene gelip açsınlar memelerini?
Yok olmaz Konsantrasyon bozulur (gülüyor)

Biz derginin kapağına kadın koyduğumuzda bazen şu şekilde eleştiriler geliyor; "Annem derginin kapağında Fergie'yi görünce bu ne biçim dergi diye kapağı yırttı" diye Senin de sahnede tabiri caizse son derece korkunç bir görünümün var Ailelerden şikayet gelmiyor mu? "Ne biçim adamsın sen" diye?
Gerçekten böyle bir şey mi oluyor? Ben de böyle olmuyor Ebeveynle gelen çocuklar olursa ve es kaza kulise kadar annesini, babasını sürüklemişse onlarda beni sevdiklerini söylüyorlar ki, bu ebeveyn sevgisinin nedenini anlayabilmiş değilim (gülüyor)

Sahnedeki o korkunç ve biraz da rahatsız edici görünümünle varmak istediğin bir yer var mı? Yoksa bunu şovun bir parçası olarak mı görmek gerekiyor?
Ben kimsenin bu müziklerle ya da konserlerle şiddete yönelmesini istemiyorum Bunları insanların deşarj olabileceği bir araç olarak görüyorum Mesela şöyle düşün, biz çok sinirliyiz ve burayı yıkacağız Tam o esnada kapıdan biri giriyor ve burayı talan ediyor Ne yaparsın? Kendini unutup onu sakinleştirmeye çalışırsın "Baba n'oluyor, elini keseceksin!" diye Demin senin yapacağın şeyi bir başkası yapınca itici gözükebiliyor ve bu düşünden vazgeçebiliyorsun Ben benim şarkılarımın ve konserlerimin de böyle bir etkisi olduğunu düşünüyorum İstediği gibi "Yeter ulan" diyebilir dinleyenler Mesela kulise façalı çocuklar geliyor bazen Yaşı küçük, kolunu gösterme ihtiyacı düşünüyor iyi bir şey sanıp Ben de ona "Bir sonraki konserde böyle bir şey görürsem ağzına sçarım" deyince şaşırıp tişörtünü çekiyor Sanırım anneler babalar böyle bir tavrım olduğunu da hissediyorlar

Konserlerini çok farklı kitleler takip ediyor 13 yaşında ergen birisi de olabiliyor, takım elbiseli orta yaşta biri de En garip kimleri gördün konserinde
Reiki de yapanlar geliyor benim konserime Güçlü bir enerji aldık senden diye geldiler bir keresinde grup olarak Sevgiden falan bahsediyorlardı "Sen gücünü nereden alıyorsun?" dediler bana "Öfkeden" deyince biraz uzaklaştılar tabii (gülüyor)

Seni neler öfkelendiriyor?
İkiyüzlülük bir numarada Başımıza gelen birçok şeyin bir numaralı sebebi bu Politikada dönen her şey de beni sinirlendirebiliyor Millet alanlarda toplanıyor Senin anlaman gereken bir hikaye var Ama onu bile kelime oyunları yapıp kendi çıkarlarına kullanıyorlar Yalandan da nefret ederim Yalanın ortaya çıkacağı korkusu sana iyi bir hayat yaşatmıyor Şehir hayatı da iğrenç Et pazarına döndü burası da Aslında öfkelenmeyecek pek bir şey yok

Çağlayan'daki yürüyüşe katıldın mı?
Her hangi bir kamera tarafından görülüp de, bunu kendi lehime kullanıyormuşum gibi algılanmamak için katılmadım Hrant Dink için de aynısı yapmıştım Rant sağlamak istemedim Hrant Dink yürüyüşünde o kalabalığın içinde gözükmek istemedim Yoksa Hrant Dink'in Yeni Melek'teki anma gecesinde bulundum Yerim orasıydı

"Biz kendi cemaatimiz tarafından da ayıplanan insanlarız" demiştin Hrant Dink ve kendin için Neden?
Çünkü biz burada bir azınlığız Bir yumruk olmamız bekleniyor Bunun için de hataları kapatman gerekiyor E sen o hataları söylediğin zaman o yumruğu bozan birisi oluyorsun

Doğru olan da hataları söylemek değil mi?
Bu ama kötü oluyorsun bunu yapınca Ben her şeyi kültürel gözle değerlendiren bir insanım Mesela inancım sıfır ama kilise ortamının kalması gerektiğine inanıyorum Bu korunmalı Bana kalırsa bu bir oyun Bunun hayat boyunca gitmesi gerekiyor Cami, kilise, sinagog kültürünü gençlerin öğrenmesi için oraları daha pozitif göstermek gerekiyor Artık insanlar bunlara ilgi duymuyor Biz mesela zamanında insanlar kültürlerini öğrensinler diye bir takım projeler geliştirmiştik ama onlar da mevcut sisteme çomak sokmak gibi algılanıp kabul edilmedi Şu an insanlar ya iyice bağnaz oluyor ya da değerlerinden tamamen kopuyorlar Arasını bulmak için yapalım dediğimiz şeyler de kabul görmedi

"Şimdi ortalık çok karışacak demiştin" Hrant Dink'in vurulmasının ardından Karıştı ama unutulup gitti yine Albümünün temasının "korku" olmasının bu olayın ardından korkmuş olmanla ilgisi var mı?
Türkiye mantığı işte Hemen, her şey unutuluyor Böyle şahane bir ortamımız var Korkmadım değil, korktum Böyle şeylerin olması kabul edilemez Ben bu piyasa içerisinde bir Ermeni'yim Bu bana hiç zorluk yaratmadı Çünkü müzik piyasasında bunu yadırgayacak insanlar yok Ama bu şekilde düşünmeyen insanlar da var O insanlar beni korkuttu Ama albümdeki konsept bu olaydan sonra gelişmedi Zaten kafamda bitmişti

Ne etkiledi seni? Hem müzikal anlamda hem de hayatın açısından?
Moğollar'ın roadie'liğini yapmak beni çok etkilemişti Cahit Berkay'a aşkım büyüktür Ben onlardan hayatın kendisini öğrendim Öğrendiğim en büyük şey boş ve çok konuşmamaktı Konuştuğunun hesabını bilmem gerekiyor Beni en çok etkileyen insanlardan birisi de dövmecim Ruhsel'dir Black Sea Tattoo 18 yaşımdayken kendime hediye dövmemi de o yapmıştı (The Crow dövmesini gösteriyor) Usta durumu vardı onun O Miyagi ben çekirgeydim yani Anlatmayı ondan öğrendim Zaten benim esas dönüm noktam da The Crow'dur Oradaki hikaye de kararlılıktı Adamın böyle bir şeyi kabullenemeyip geri dönmesi ve herkesi temizlemesi benim için etkileyiciydi O mezardan çıkma durumu beni etkiliyor İsterdim mezardan çıkmak "Hasitir, adama bak n'oluyor lan!" dedirtmek isterdim "Höt" diye çıkıp (gülüyor) Biraz hastalıklı bir düşünce gerçi

Bari yeni sahne şovu olarak konserlerinde tabuttan çık
Düşünmedim değil (gülüyor) Ama hangi ara gireceğim, hangi sahnede çıkacağım onu kestiremedim "Ölüyorum"un finalinde öyle bir şey olabilir mesela İçine girip, içinden beyaz çıkılabilir Ama mesela Balans'ta yapayım desen, merdivene tabut sığmaz, düşersin kafan gözün yarılır Gerek yok şimdi

The Crow'a geri dönersek
Ben rock müzikle o film sayesinde tanıştım Albümün soundtrack'i The Cure'le başlıyor ya, o bile çok sert gelmişti bana Sonuçta klasik müzikle ilgiliydim ben Sonra bir baktım ki bu müzikleri dinlerken bisikletin pedalları bile değişik dönüyor, güzel geldi Migros'un müzik bölümünde çalıştım sonra Orada üç kişiydik, birisi Led Zeppelin'ci birisi Grunge'cı diğer çocukların Her şeyi öğrendim onlardan "Ooo Pearl Jam mi, baba o kim ya?" diye atladım her şeyin üstüne Ozzy Osbourne, Deep Purple hepsi Hızlandırılmış tura aldılar beni Rock'ı orada öğrendim Mesela Lost Highway'in müzikleri de çok şey katmıştır En önemlisi de Braveheart

Braveheart mı? Gerçekten mi?
Evet (gülüyor) Ezbere bilirdik filmin bütün repliklerini Biz o müzikleri saat 12'den sonra yazlıkta dinlerdik Saçlar uzun, İskoçlar gibi örülmüş, alkol oranı yüksek O savaş sahnelerinin müziği girdiği anda (Hayko burada şu meşhur Braveheart müziğini mırıldanıyor: darara ri, da darara ri) "Allah!" diye koşup iskeleden kendimizi kıyafetlerle denize atardık "Will You Fight!", "Tabii, geliyoruz ulan!"

Son olarak, tanışma bitti, peki şimdi ne olacak?
Bu albüm benim en iyi albümüm olacak Gelecekteki albümleri de katıyorum bunun içine Herkesin bir mihenk taşı vardır ya bu da benim mihenk taşım Kapak tasarımına kadar öyle
Bence başarıya ulaşırsa Türkiye'deki albüm fikirleri de değişecek Halk bunu seviyor tonları olmayacak Sahneler bile değişir bu albüm tutarsa Mesela kapak Neden bu kadar uğraştım Evet albüm satmıyor ama ben de dünya starı olmak istemiyorum ki Ben kült bir insan olmak istiyorum İleride elinde tutmak isteyenler olacak bu albümü Ben öyle isterdim Testament'le böyle tanıştım ben Kapağı güzel diye Şimdi trash ortamının bir numarası Testament'tir diyenlerdenim (gülüyor)

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-30-2008   #22
rock_alltime

Albümdeki Şarkıların Çıkış Hikayeleri (Hayko Cepkinin anlatımıyla)

Yalnız Kalsın: "Yalnız kalmaktan korkan bir adam var burada Bir kenara itilmiş gibi hissediyor kendini Ama kenarda olmadığını anlatıyor 'Gömdün sandon gittiğinde, bir demet çiçeğim bile yok' diyor En iyi yalnızlık nerede? Mezarda, tabutun içinde Adam o kadar derin bir yalnızlık hissettiğini anlatıyor, o tabuttaki gibi 'Ama filiz verdim' diyor sonra, uyanıyor ama bu kez yardım edecek biri yok 'Filiz verdim de suyu yok' diyor Sonunda onu yalnız bırakan herkese 'Yalnız kalsın dediğin diline/Bedduadır sesinin teline' diye geçiriyor Korkmuyor yalnızlıktan, o yalnızca tedirgin ve saldırgan"

777: "Albümün en olgun şarkılarından biri Yaşanılan şehri, karşılaşılan insanları sorguluyor 'Bir düşündük bin ah işittik' yani, hayatımız boyunca geniş düşünmeye çalıştık ama hep ah'larla, vah'larla geçti hayatımız 'Tütsü yaktık, temizlendik/ Ama dumanından zehirlendik' diyor, mesela Tütsü yakan, öyle gözükmeye çalışan elitist bir tavır vardır ya hani Evde tütsüleri vardır ama Doğu felsefesini bilmez Sadece gösteriştedir Ona dokunduruyor Parçanın sonunda da kendisiyle dalga geçiyor: 'Akıllanıyor fikrim/ Akıllanıyor zihnim/ Az kıllanıyor zihnim' 'Akıllanıyor fikrim' derken sound olarak frekanslarıyla oynadım Kulaklıkla dinlendiğinde kafanın çevresinde 'Akıllanıyor fikrim, akıllanıyor zihnim' diye dönecek Dinlerken beyninin içinde dönecek '777'nin '666' ile hiçbir bağlantısı yok, dosyanın adı sadece"

Bertaraf Et: "Hayatındaki her şeyi, kıymetini de kısmetini de bertaraf et Konserde 'Kıymetini' derken kalbini, 'Kısmetini! derken de başka bir yeri gösteriyorum! İnsanın kısmeti budur ya! Evet, anlatımı kaba biraz: 'Bertaraf et her şeyini, kıymetini, kısmetini/ Belki yarın gelir ama, bugün seni sevmedi ki"

Sonra Görüşelim: "Kendini yaralanmış, çok yorgun hisseden bir adam var, bu kez Kan kaybediyor, suratı solmuş 'Geçmez yaran/ Yok hiç rengin' diyor 'Zor mu geldi bu hayat sana ulan gerizekalı, bu işler böyle!' demek istiyor şarkının anafikri Parça içinde ritim dört - beş kez değişiyor Ritim yavaşlayıp kinaye yaptığı yerde düşüyor, 'Bir ben anlar severim/ Gözlerinden öperim/ Altındaki arabayı/ Sat sonra görüşelim' diyor herif Ama oradaki tavır da çok kaba Altındaki araba aslında, onun kçı! Tokadı yiyeceksin ama sonra ayakta kalman gerekiyor"

Sıkı Tutun:
"Kuzenimin düğünü için yaptığım bir şarkı Zor evlendiler Yaşantılarından yola çıkarak böyle bir düğün hediyesi verdim onlara Kuzenimi anlatıyorum, bir erkeğin hayatı: 'Önce topraktım/ Şimdi ağaç oldum/ Derya denizler gibi dalgalandım/ Şimdi duruldum' Yaşımı da aldım, olgunlaştım, kıvama geldim yani 'Kendimi buz gibi çok sert zannederdim/ Meğer ne kolaymışım, hemen eriyiverdim' Sonra 'Elele tutuşun ki hayatınız devam etsin, çünkü siz birlik olmazsanız yıkılırsınız' diyor: 'Sımsıkı tut ki elimden düşmeden yürüyelim' Boşandılar neticede Şarkıyı değiştirdim sonra Tavır değişti Şarkının ikinci bölümü çok sertleşti bu nedenle Nakarat kısmını kestim, oranın hayal gibi olmasını istedim Çünkü onlar için de bu evlilik artık bir hayal 'Her şey dün gibi, bilemezsek kıymeti' deyip gidiyor Albüm çıkınca onlara zarar verecek bu şarkı İçleri acıyacak"

Kaos: "Konusunu anlatmam Sadece konserde ne söylediğimi el kol hareketlerimle anlatıyorum, orada anlaşılacak Ama asla böyle direky söyleyemeyeceğim bir yeri var, bende Yazılmasını istemiyorum Çok başka bir yere söyleniyor çünkü" (Billboard'un notu: Kaos'un sözleri: "Bir sen var oldun/ Bir sen nur oldun/ Bir tek sen varsın/ Bil sen çok oldun/ Suratın iğrenç, kimlerden söyle yüz buldun/ Vücudun kireç, söyle böyle mi pak oldun")

Ölüyorum: "Benim hayatım neden böyle oldu, diye serzenişte bulunan bir adam var Adam her şeyini kaybediyor Şarkı korkuya dayalı ama armonik yapısına bakınca mesut olmak isteyen bir adam Mızmız bir herif aslında: 'Ne kaldı bak ellerimde, biliyorum gülüyorsun/ Her adımım daha derine, ölüyorum"

Siren: "Bu şarkıyı kendime yazdım Burada güçlü bir şey var Daha içe dönük, 'Çekilin önümden gözüm hiçbir şeyi görmez' diyen bir şey Çünkü ben kafama bir şey koyduysam 'Bu dünyayı da ezerim geçerim/ Özümdür dönmem sözümden/ Bu yüzden dünyada ben sevilir, severim' Yani orjinalim, bunun için de eşim dostum çoktur Konserde seyirciyle çok güzel iletişim kuruyorum Onların beni sevdiğini biliyorum, ben de onları seviyorum Ama kimse birbirini tam anlamıyla sevemez çünkü kimse birbirini tanımıyor"

Melekler: "Benim rakı sound olarak adlandırdığım, zaten her şeyi kötüye gidiyor diyen, underground bir arabesk: 'Yine geldi kör günler/ Niye ötsün bülbüller' diye gidiyor 'Tribaksiyon' diye bir şey yani Intro daha umut saçıyor aslında 'Kuşlar bile ötmüyor anasını satayım! şeklinde takılan bir herif bu Bu korkudan çok, hüzünlü bir şarkı"

Bilmezsin: "Bir davet şarkısı Sizin umursadıklarınızla bizimkiler aynı Yolun başında başınıza kabullenmesi zor şeyler de gelmiş olabilir Sözleri itibarıyla sonlara doğru albümü 'Gelin, toparlanalım, aklımızı başımıza alalım' olarak özetliyor Genel olarak 'Hayatın sana zor mu geldi arkadaşım? Zor maalesef bu hayat, sen sadece ayakta durmaya bak' hikayesi var 'Umrun umrumdur' diyor mesela, 'Senin umursadığın şey de benim umursadığım şeydir, aynı şeyi yaşıyoruz, onun için toparlanmalıyız' diyor

Bonus: "Eski bir vokal var orada 'Çürüyüp gidiyorum ben' derken normalin dışında bir şey yaptım 'Hayatım çürüdü bitti, geberiyorum, keşke elimde fırsatlarım olsaydı da daha iyisini yapsaydım' deyip insanlara sesleniyor: 'Baylar Bayanlar' Oradaki 'brutal' ilk defa Türkçe 10 dakika falan sürüyor, sonuna doğru da şarkı büyük bir patırtıyla bitiyor"

Introlar: "İlk başta şarkıları bu şekilde yaptım Gitar, bas, davul işin içine girdiğinde şarkının yapısı değişiyor İnsanlar ham halini duysunlar istedim Bazen şarkılarımda tüm kanalları kapatır, sırf altyapıyı dinlerim O hissi herkes duysun"

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-30-2008   #23
rock_alltime

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-30-2008   #24
güneş

üst üste konserler veriyor ve o ses hiç bozulmadan aynı çıkıor süperr yaa canlı performsnta brinci bence helal adama !!! TÜRK ROCKI EN İYİSİNİ HAK EDİYORRRRRR!!! o

Eski 07-30-2008   #25
aqrasif'm

paylaşımlarınız için çok teşekürler hepside süperlerrremeğinize sağlık

öyLe dar bir yerdeyim ki dünyam pek küçüLdü, tek bir yanLış çok gözüktü geldiğim yer hep gürüLtü, pek sıkıntı çekti miLLet sabreden kazandı
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-08-2008   #26
hayko26

rock'n roll hayko-hayko-hayko

paylaşım için teşekkürler

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »
Konu Araçları Bu Konuda Ara
Bu Konuda Ara:

Gelişmiş Arama
Görünüm Modları

forumsinsi.com