Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Genel Bilgiler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
girilir, için, polislik, sınavlara

Polislik İçin Hangi Sınavlara Girilir

Eski 09-11-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

polislik için hangi sınavlara girilir
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 09-11-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

polis akademisine nasıl girebilirim sorusunun cevabını sizler için araştırdık ve aşağıdaki yazıya ulaştık Polis olmak için gerekli şartlar ve dahası yazımızın devamında Şimdiden başarılar dileriz

POLİS MESLEK YÜKSEKOKULLARI GİRİŞ YÖNETMELİĞİNE GÖRE 2011 YILI İÇİN POLİS MESLEK YÜKSEKOKULLARI BAŞVURULARINDA ADAYLARDA ARANAN ŞARTLAR

a) TC vatandaşı olmak,

b) Genel lise, erkek teknik öğretim, kız teknik öğretim, ticaret ve turizm öğretimine bağlı lise mezunu olmak veya Lise 4 sınıfta okuyor olmak,

c) Herhangi bir eğitim-öğretim kurumundan disiplinsizlik nedeniyle çıkarılmamış olmak,

ç) ÖSYM tarafından yapılan 2011 Yükseköğretime Geçiş Sınavı puan türlerinin herhangi birinden (YGS-1,YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5 ve YGS-6 ) Polis Akademisi Başkanlığınca istenilen puanı almış olmak,

d)Emniyet Teşkilatı Personeli Şehit ve Vazife Malulü olanların eş ve çocuklarından Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından 2011 yılı içinde yapılan üniversiteye giriş sınavından, YGS-1,YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5 ve YGS-6 ) Polis Akademisi Başkanlığınca istenilen puanı almış olmak,

e)18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş geçerli olmak kaydıyla, sınavın yapıldığı yılın 1 Ekim tarihi itibariyle (1 Ekim 2011) 18 yaşını tamamlamış, bayan ve askerlik yapmayan erkek adaylar için 24 yaşından gün almamış olmak, askerlik hizmetini yapmış erkek adaylar için 26 yaşından gün almamış olmak,(Buna göre, bayan ve askerlik hizmetini yapmayan erkeklerde 01 Ekim 1988- 01 Ekim 1993 tarihleri arası, askerlik hizmetini yapmış erkeklerde 01 Ekim 1986 ve takip eden tarihlerde doğmuş olmak)

f) Bayanlar için 165 cm erkekler için 167 cm’den kısa boylu olmamak, beden kitle indeksi 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak,

g)Sağlık durumu yönünden, Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirlenen koşulları taşımak,(detaylı bilgi aşağıdadır)

ğ)Başvuru öncesi ve başvuru sırasında, genelev, birleşme evi, randevu evi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde aracılık ve bekleyicilik türünden bir işi bulunmamak, genel ahlaka aykırı oyun temsil, film, videobant, teyp kaseti, vcd, şarkı sözü ve teknolojinin gelişimi ile ortaya çıkan zararlı yayın, yayım ve benzeri işlerde çalışmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle hakkında herhangi bir adli veya idari kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idari yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak, bu sayılan fiillerden herhangi birinin uzlaşma yoluyla sonuçlandırılmamış veya bu fiilerden herhangi birisi ile ilgili olarak mahkemece hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmemiş olmak ya da başka bir tedbire çevrilmemiş olmak,

h) Türk Ceza Kanununun 53 maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; üst sınırı 1 yıl veya daha fazla hapis cezası öngörülen kasten işlenmiş suçlar ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48/A-5 maddesinde ismen sayılan suçlardan dolayı,

1 Affa uğramış veya yasaklanmış haklar geri verilmiş olsa dahi mahkûmiyeti bulunmamak,

2 Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmemiş olmak,

3 Devam etmekte olan bir kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak,

ı) (ğ) ve (h) bentleri adayın eşi hakkında da uygulanır,

İ) Eğitim-Öğretim yılının başlangıç tarihi itibariyle bir siyasi partiye veya siyasi parti kollarına üye bulunmamak,

j) Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,

k)Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmamış olmak,l) Askerlikle ilişiği bulunmamak,

m)Sağlık şartları Yönetmeliği hükümleri hariç herhangi bir nedenle Polis Meslek Yüksekokulundan çıkmış veya çıkarılmış olmamak,

n) Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması olumlu olmak,

şartları aranır

DİKKAT:Geçmiş yıllarda Polis Meslek Yüksekokullarından sağlık şartları nedeniyle çıkarılanlar ile mülakat-yazılı sınavına girmiş ve kaybetmiş olan adaylar, diğer şartları taşıması halinde yeniden başvuruda bulunabilirler

İRTİBAT ADRESİ : Polis Akademisi Başkanlığı PMYO Şube Müdürlüğü Gölbaşı/ANKARA

WEB ADRESLERİ : :: Emniyet Genel Müdürlüğü :: ve ANA SAYFA | Polis Akademisi Başkanlığı

E-POSTA ADRESİ : bilgiedinme@egmgovtr

TEL : (0312) 412 52 82-83-84

NOT: BAŞVURU EVRAKLARI VE BAŞVRU TARİHLERİ İLE İLGİLİ BİLGİLER İLERİKİ TARİHLERDE YAYINLANACAKTIR

AYRICA

Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde Belirtilen Sağlık Şartlarına Haiz Olmak Gerekmektedir

Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap : Polislik İçin Hangi Sınavlara Girilir

Eski 02-11-2014   #3
Kayıtsız177
icon111

Merhabalar Ben polis olmak istiyorum ve bazı sorularım varBilgili olanlar cevaplarsa çok sevinirim 1sorum polislik sınavı için ygs ye girip kaç puan almamız gerekiyor ? (250 diye biliyorum ) ve lys ye girmek şartmı ygs den sonra polislik sınavı yetmiyor mu? Şimdiden teşekkürler
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 02-11-2014   #4
Şengül Şirin

Polis Meslek Yüksek Okulları’na öğrenci adaylığı için başvuru yapacaklarda aranan şartlar
a) TC vatandaşı olmak,
b) Lise ve dengi okul mezunu olmak veya Lise 4sınıfta okuyor olmak,
c) Herhangi bir eğitim-öğretim kurumundan disiplinsizlik nedeniyle çıkarılmamış olmak,
ç) Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından 2013 yılı içinde yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı puan türlerinin herhangi birinden (YGS-1,YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5 ve YGS-6 ) en az 250 puan almış olmak,
d) Emniyet Teşkilatı Personeli Şehit ve Vazife Malulü olanların eş ve çocuklarından Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından 2013 yılı içinde yapılan Yükseköğretime Geçiş sınavından, (YGS-1,YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5 ve YGS-6 ) en az (140000) puan almış olmak,
e) 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş geçerli olmak kaydıyla, sınavın yapıldığı yılın 1 Ekim tarihi itibariyle (1 Ekim 2013) 18 yaşını tamamlamış, bayan ve askerlik yapmamış erkek adaylar için 24 yaşından gün almamış olmak (01 Ekim 1990 – 01 Ekim 1995 tarihleri arasında doğmuş olmak), askerlik hizmetini yapmış erkek adaylar için 26 yaşından gün almamış olmak (01 Ekim 1988- 01 Ekim 1995 tarihleri arasında doğmuş olmak) ,
f) Bayanlar için 162 cm erkekler için 167 cm den kısa boylu olmamak, beden kitle endeksi, 18 (dahil ) ile 27 (dahil) arasında olmak,
g) Sağlık durumu yönünden, Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirlenen koşulları taşımak,
ğ) Başvuru öncesi ve başvuru sırasında, genelev, birleşme evi, randevu evi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde aracılık ve bekleyicilik türünden bir işi bulunmamak, genel ahlaka aykırı oyun temsil, film, video bant, teyp kaseti, vcd, şarkı sözü ve teknolojinin gelişimi ile ortaya çıkan zararlı yayın, yayım ve benzeri işlerde çalışmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle hakkında herhangi bir adli veya idari kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idari yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak, bu sayılan fiillerden herhangi birinin uzlaşma yoluyla sonuçlandırılmamış veya bu fillerden herhangi birisi ile ilgili olarak mahkemece hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmemiş olmak ya da başka bir tedbire çevrilmemiş olmak,
h) Kasten işlenen ve Kanunundaki suçun ilgili maddesinde suçun ceza üst sınırı en az 1 yıl hapis cezası olan suçlar ile Devlet Memurları Kanununun 48/A-5 maddesinde ismen sayılan suçlardan dolayı,
  1. Affa uğramış veya yasaklanmış haklar geri verilmiş olsa dahi mahkûmiyeti bulunmamak, (Adli Para Cezası dahil)
  2. Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmemiş olmak,
  3. Devam etmekte olan bir kovuşturma bulunmamak,
  4. Kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak,
ı) (ğ) ve (h) bentlerinde sayılan şartlar adayın eşinde de aranır,
i) Eğitim-Öğretim yılının başlangıç tarihi itibariyle bir siyasi partiye veya siyasi parti kollarına üye bulunmamak,
j) Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,
k) Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmamış olmak,
l) Askerlikle ilişiği bulunmamak,
m) Sağlık şartları Yönetmeliği hükümleri hariç herhangi bir nedenle Polis Meslek Yüksekokulundan çıkmamış veya çıkarılmamış olmak,
n) Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması olumlu olmak,
şartları aranır

Kaynak: PMYO

Eski 02-13-2014   #5
Kayıtsız177
icon111

Soruma cevap verdiğiniz için öncelikle teşekkürler Ama bir sorum daha var ygs ye girdikten sonra polislik sınavına giriyoruz peki lys ye girmiyor muyuz lütfen bilgilendirin ve de 2013 yılı için puanlar yazılmış her yerde 2014 kaç puan gerekiyor ygs ve polislik sınavı için?
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 02-13-2014   #6
Şengül Şirin

Lisans eğitimine alınacak lise mezunları için 2013 LYS sınavı (TM-1, TM-2, TM-3, MF-1, MF-2, MF-3, MF-4, TS-1, TS-2) bütün puan türlerinin herhangi birinden (Henüz Açıklanmadı 2012 yılında 350 Puan) ham puan, Emniyet teşkilatı personeli şehit veya vazife malullerinin çocukları için ise yine aynı puan türlerinin herhangi birinden (180) ham puan veya daha yukarı puan almış olmak,

Öncelikle şunu hatırlatmakta fayda görüyorum 2014 PMYO Baraj Puanı henüz açıklanmamıştır

Eski 04-01-2014   #7
İSİMSİZ

polislik için gerekli şartları öğrendim fakat polis olmak için kaç yıl sınava girebilirim ?? bu yıl lise 4 öğrencisiyim fakat sınaw sonuçlarım polisliğe yetmiyor we de 18 yaşıma da 18ekimde giriyorum yani 2015 yılında lise mezunu olarak sınawa gisem bi sakıncası war mı ??
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 04-01-2014   #8
KRDNZ

2014 PMYO Yaş Sınırı; PMYO için bayan ve askerlik hizmetini yapmayan erkeklerde 01 Ekim 1991 – 01 Ekim 1996 tarihleri arası, askerlik hizmetini yapmış erkeklerde 01 Ekim 1989 ve takip eden tarihlerde doğmuş olmak gerekiyor

Garbın âfâkını sarmışsa çelik zırhlı duvar
Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var
Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imânı boğar,
'Medeniyyet!' dediğin tek dişi kalmış canavar?

Ey ŞaiR! Bana Yağmurdan bahsetme, yağdır
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 04-01-2014   #9
Kayıtsız

doğum taihim 18101996 we de bayanım bu durumda nasıl oluyor
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 04-26-2014   #10
çağla
Icontr

ben polislik mesleğine aşığım ve polis olmayı çok istiyorum yeni lise 4'e geçtim ama lise bittikten sonra polis olmak için hangi sınavlara gireceğimi bilmiyorum ve sizden detaylı bilgi istiyorum ayrıca polis olmak isteyen herkese başarılar dilerim inşallah herkes muradına erer (AMİN)
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 04-26-2014   #11
ÇAĞLA
Icontr

lys'den 350 almak şartmı ygs'den 250 ve üzeri alsak polis sınavlarına giremezmiyiz
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 04-26-2014   #12
ÇAĞLA
Icontr

polis olmak istiyorum bana ne yapmam gerektiği konusunda yardımcı olun
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 06-04-2014   #13
aquablue
Icon46

2014 Lise 1 Polislik Sınavı Var Mı Yardımcı Olursanız Sevinirim
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 06-05-2014   #14
Şengül Şirin

2014 Polis Koleji Başvuru ve Sınav Tarihleri

Başvuru ile İlgili Esaslar

Başvuru şekli, yeri ve zamanı

Polis Koleji Sınavı başvuru şekli, yeri ve zamanı Polis Koleji Müdürlüğünce tespit edilir

Polis Koleji Sınavına katılacak adayların tespiti

1-Polis Koleji Sınavına katılmak isteyen adaylar, Polis Koleji Müdürlüğünce tespit edilen esaslara göre başvururlar

2- Polis Koleji Sınavı için müracaat eden adaylar, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ortaöğretim kurumlarına yerleştirmede esas alınan puana göre en yüksek puandan en düşük puana doğru sıralanarak o yıl Polis Kolejine alınacak öğrenci sayısının on katı kadar aday Polis Koleji Sınavına katılmaya hak kazanır Ancak bu sayı Müdürün teklifi ve Genel Müdürün onayı ile otuz katına kadar arttırılabilir

Başvuru ile İlgili Esaslar
Başvuru şekli, yeri ve zamanı

Polis Koleji Sınavı başvuru şekli, yeri ve zamanı Polis Koleji Müdürlüğünce tespit edilir

Polis Koleji Sınavına katılacak adayların tespiti

1-Polis Koleji Sınavına katılmak isteyen adaylar, Polis Koleji Müdürlüğünce tespit edilen esaslara göre başvururlar
2- Polis Koleji Sınavı için müracaat eden adaylar, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ortaöğretim kurumlarına yerleştirmede esas alınan puana göre en yüksek puandan en düşük puana doğru sıralanarak o yıl Polis Kolejine alınacak öğrenci sayısının on katı kadar aday Polis Koleji Sınavına katılmaya hak kazanır Ancak bu sayı Müdürün teklifi ve Genel Müdürün onayı ile otuz katına kadar arttırılabilir

Polis Kolejine Öğrenci Alımları Nasıl Yapılmaktadır?
Polis Kolejlerine öğrenci alımı iki ayrı aşamada yapılmaktadır

IAşama: MEB tarafından yapılan Seviye Belirleme Sınavları sonunda hesaplanan Ortaöğretim Yerleştirme Puanına (OYP) göre Polis Kolejine Giriş Sınavına katılacak adayların belirlenmesi;

II Aşama: Polis Kolejine Giriş Sınavıdır Ortaöğretim Yerleştirme Puanına (OYP) göre belirlenen adayların katılacağı ve Ankara Polis Koleji Müdürlüğünce yapılacak olan sınavdır

Polis Kolejine Giriş Sınavı; her yıl ağustos ayı içerisinde yapılan üç ayrı aşamalı bir sınavdır Polis Kolejine Giriş Sınavı aşamaları; mülakat, beden eğitimi ve yazılı (test) sınavlarından oluşmaktadır

Peki polis kolejine kimler başvuru yapabilir?

(1) Polis Kolejine alınacak öğrencilerde aranılacak şartlar aşağıda belirtilmiştir:
a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
b) Genel Müdürlükçe tespit edilecek başarı puanını almış olmak
c) Sağlık Yönetmeliğinde belirtilen sağlık şartlarını taşımak
ç) İlkokul dördüncü sınıftan sonra yaş tashihi yapmış olanların, tashihten önceki yaşları geçerli olmak üzere, Polis Kolejine giriş sınavının yapıldığı yılın 1 Ocak tarihi itibarıyla 16 yaşından gün almamış olmak
d) İlköğretimi bitirdikten sonra öğrenime ara vermemiş veya lise ve dengi okullara devam etmemiş olmak
e) Herhangi bir okuldan disiplinsizlik sebebiyle çıkarılmamış olmak
f) Alkol ve kumar alışkanlığı bulunmamak, uyuşturucu veya psikotrop maddeler hiç kullanmamış olmak

g) Genelev, birleşme evi, randevu evi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde aracılık ve bekleyicilik türünden bir iş ile iştigal etmemiş olmak, genel ahlaka aykırı oyun, temsil, film, video band, teyp kaseti,vcd, şarkı sözü ve teknolojinin gelişimi ile ortaya çıkan zararlı yayın, yayım ve benzeri işlerde çalışmamış olmak, veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak, bu sayılan suçlardan herhangi birinin uzlaşma yoluyla sonuçlandırılmamış veya yine bu suçlardan herhangi biriyle ilgili olarak mahkemece hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmemiş olmak ya da başka bir tedbire çevrilmemiş olmak

ğ) Anarşi ve terör eylemleri ile, bu tür toplantı, yürüyüş ve mitinglere karışmamış, desteklememiş, katılmamış olmak

h) 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezası öngörülen kasten işlenmiş suçlar ile 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinin birinci fıkrasının (A) bendinin (5) numaralı alt bendinde sayılan suçlardan dolayı;

1) Affa uğramış veya yasaklanmış haklar geri verilmiş olsa dahi mahkûmiyeti bulunmamak,

2) Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmemiş olmak,
3) Kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak
ı) Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmamış olmak

polislik sınavına nerede giriliyor

Eski 05-03-2015   #15
nilay
Icontr

polislik sınavına nerede giriliyor

bana yardımcı olurmusunuz poli olmak istiyorum kaç puan almam gerekiyor yanımda bir şahidin olması şartmı polis okulları nerede var benim yangi sınavlara gireceğimi söylediler yan şım doğru değil bu polisliği engelermi daha önce polislerle konuştum nelerin olduğunu ve ha bana yardımcı olmanızı istiyorum saygılaıml nilay polis garbın afakını sarmışsa çelik zırhlı duvar benim iman dolu göğsüm var ulusur korkma nasıl böyle bir iman boğar medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar arkadaş yurdumu alçaklara uğratma sakın siper et dursunda bu hayatsıca akın doğacaktır sana vadetiğim günler hakkınnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn nnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn nnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn nnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn nnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn nnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn nnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn nnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn nnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn nnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn nnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn nnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn nnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn nnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn nnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn nnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn nnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn nnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn nnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn saygılarımla nnnnnilllaay koommmmmiiiiissssssseeeeeerrrrrrrr
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »
Konu Araçları Bu Konuda Ara
Bu Konuda Ara:

Gelişmiş Arama
Görünüm Modları

forumsinsi.com