Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Nesil Bilinçlendirme Kampı - Gizli Tehlikeler & Tehditler > Protesto Ediyorum !...

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
türban, yanıt

Türban için yanıt

Eski 08-10-2008   #1
dejavu2009
Icontr

Türban için yanıt

bu konuyu bir üyemizin isteği üzerine açtım Onun bu konudan rahatsızlık duyduğu için kapatma gereği duydum

Bu konuya bakmak isteyenlerden çok ama çok özür diliyorum

İLGİNÇ BİR DİZİ;

http://www,dizimag,com/stephen-hawki...eady-dizi.html
Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap : Türban için yanıt

Eski 08-10-2008   #2
VANDETTA

Her ne kadar'başörtüsü takanlara saygımız sonsuz'gibi süslü kelimlerle içten içe sürdürülen pazarlık örtülmeye çalışılsa da yazı güttüğü amacı gizliyememektedir!

Birincisi;Arapçayı tükçe olarak yazmaya kalkarsanız hata yaparsınız,çünkü arapça da normal şekilde söylendiğinde aynı gibi gözüksede tecvitle birlikte okunduğunda apayrı bir havaya bürünen harfler vardır,arapçanın bir diğer hassas noktası ise bir harf değişikliği ile kelime anlamını tam zıt yöne çevirebileceğinizdir,bu yüzden türkçe olarak arapça okunmasına karşıyım,burada meal den bahsetmiyorum

İkincisi;Batıda dillendirilip İslam'a empoze edilmeye çalışılan'ılımlı İslam'dedikleri ise Hıristiyanların İncil'e,Yahudilerin Tevrat'a yaptıkları şeyi Kuranı Kerime yapma niyeti taşımaktadır,oysa Kuranı Kerim tahrif edilemiyecektir

Üçüncüsü;Oğlunu toprağa veren ananın şehitleri anma gecesinde salona alınmadığı yada salondan rütbeli askerler tarafından çıkarıldığını bir çok kez kalplerimiz buruk şekilde izledik,evet başörtülü askeriye ye girebilir ama başörtüsünü çenesi altından uçları aşağı bakacak şekilde bağladığı sürece,benim insanlığa sığdıramadığım konudur bu,bir ana ciğerini söküp toprağa gömecek sonra siz o ciğer için anma töreni yapılan bir gecede annesine diyeceksiniz ki,içeri girmek istiyorsan bu şekilde gireceksin!Bu ne vefa bu ne kadir kıymet bilmektir sizin taktirinize kalmıştır,öylesi zamanlar da belirtelimde bu analar amuda kalkıp elleri üzerinde girsinler içeri,yada sekerek,Hitler kanunları hüküm sürüyor ya memleketimizde

Hep aynı ayet kişilerin yorumlarına göre değerlendiriliyor,Nur suresini bu konuda kim türkçeye çevirmiştir dejawu bunu yazman lazım,yazman lazım ki,tercüme eden kişinin tefsir hakkın da ne kadar bilgisi olup olmadığını araştıralım,biliyorsunuz ki türkçede bir kelime bir çok anlam ifade edebiliyor cümle içinde,bu konuda bu kelime oyunu yapılmış,ben ayetlerle değilde mantığımla konuşacam belki derdimizi anlatabiliriz de böylesi asparagas yazıları bir daha görmeyiz
Kadınlar neden örtünür?Herşeyden önce mantığını çözmemiz gerek konu budur,bana göre kadın,yabancı erkeklerin kendisine bakmasını engellemek için konmuş bir emirdir,sırf günümüzde olduğu gibi salya sümük hayran bakışlarla gözleri civardaki kızların üzerinde olan,Ata Demirer'in deyimiyle arizona kertenkelesi arkadaşların bakışlarını engellemek içindir,yani kadının güzelliğini saklamak içindir,şimdi var sayalım ki kadın boyundan aşağıya doğru hatlarını belli etmeyecek şekilde giyinmiş ama makyajını yapmış,fönünü çektirmiş,güzelliğine güzellik katmış diyelim,şimdi bu arizona kertenkelelerinin bakışlarına mani olabilecekmidir,sizde taktir edersiniz ki hayır,o yüzden kadın güzelliğini tamamiyle örtmek zorundadır,peygamber efendimizin bir hadisi vardır'ashabım gökdeki yıldızlar gibidir,kim onlardan birine tabi olursa kurtuluşa erer'diye,o devri okuyan o zamanki kadınların nasıl yaşadıklarını nasıl örtündüklerini de bilir,şimdi siz burda onların yaşam tarzları dışına çıkarsanız,gökdeki yıldızlardan ayrılmış olursunuz demektir,bunu ister yaparsınız ister yapmazsınız herkesin kendi bileceği iş ama kalkıpta olayları çarpıtamazsınız!

Konu başında demiştim içten içe sürdürdüğü pazarlık diye,orda yazmışsınız evde,sokakta,özel işyerlerinde kimse başörtülülere karışmıyor ama niye örtünmüyorsunuz diye,daha dün yabancı bir turist başörtüsü nedeniyle kaldığı otelden atılmaya çalışılmadı mı?

Ben tüm yaşantım boyunca,samimi olmadığı kişiye başörtüsü konusunda tavsiyede bulunan birine denk gelmedim ama çarşaf giyene öcü,bu devirde ne bu başörtüsü diyeni çok gördüm,şimdi siz dejawu şayet ilk paragraf size aitse değilse size bir sözüm yok yazıyı yazanadır;şayet sokakta açık arkadaşlara başörtülüler baskı yapıyor diyen yazar bunu ispatlayamazsa

yalancıdır

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-10-2008   #3
sudenaz

öncelikle konu için tşkler

türbanın uydurma bir gerçek olduğu da hem Kur'an-ı Kerim hem de Hadislerle ispatlıdır
bu cümleye çok takıldım tekrar tekrrar okuyorum allahım yanlış mı okudum diyorum ama hayır anlamak istemediğim şeyi yazmışsınız ve bu kadar net olmasına o kadar şaşırdım kiii!!!böyle bir cümleyi keşke sizden hiç duymamış olsaydım sadece size özel değil kimseden duymak istemezdim hata yapıyorsunuz tercüme konusunda o kadar çarpıtıcı davranmışsınız ki bende geçen günlerde kuranda başörtü ilmihalini konu olarak koymuşdum lütfen allah rızası için açında bir okuyun ya ben çok gerizekalıyım ya siz çok akıllısınız anlayamadım gitti yani Türban giyenlere saygım vardır başlığıda konuyla tamamen alakasız bence aslında içimden şuanda çok şey söylemek geçiyor ama sizin için bişey ifade etmiyceğinden dolayı söylemiyorum
bir salavat getirin bence!müsalümanım diyen birinin başörtüsüne uydurma demesi gerçekden zoruma gitti hem de ÇOOKK=(

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-10-2008   #4
sudenaz

Alıntı:
VANDETTA tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle

Kadınlar neden örtünür?Herşeyden önce mantığını çözmemiz gerek konu budur,bana göre kadın,yabancı erkeklerin kendisine bakmasını engellemek için konmuş bir emirdir,sırf günümüzde olduğu gibi salya sümük hayran bakışlarla gözleri civardaki kızların üzerinde olan,Ata Demirer'in deyimiyle arizona kertenkelesi arkadaşların bakışlarını engellemek içindir,yani kadının güzelliğini saklamak içindir,şimdi var sayalım ki kadın boyundan aşağıya doğru hatlarını belli etmeyecek şekilde giyinmiş ama makyajını yapmış,fönünü çektirmiş,güzelliğine güzellik katmış diyelim,şimdi bu arizona kertenkelelerinin bakışlarına mani olabilecekmidir,sizde taktir edersiniz ki hayır,o yüzden kadın güzelliğini tamamiyle örtmek zorundadır,peygamber efendimizin bir hadisi vardır'ashabım gökdeki yıldızlar gibidir,kim onlardan birine tabi olursa kurtuluşa erer'diye,o devri okuyan o zamanki kadınların nasıl yaşadıklarını nasıl örtündüklerini de bilir,şimdi siz burda onların yaşam tarzları dışına çıkarsanız,gökdeki yıldızlardan ayrılmış olursunuz demektir,bunu ister yaparsınız ister yapmazsınız herkesin kendi bileceği iş ama kalkıpta olayları çarpıtamazsınız!

bir kişinin dahi olsa bunu anlaması çok güzel helal olsun abim!!!yattara61

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-24-2008   #5
dejavu2009

Burada yazılan yorumların hepsini samimi buluyorum ve teşekkür ediyorum Bu konuyu açmaktaki amacım baştan belli Bir üyemiz istedi diye yeni bir konu açtım
Amacım ayrılık yaratmak değil ve bu yazıyı okuyanların düşüncesini değiştireceğim diye yazmadım Ayrıca bütün bu yazılanlara karşı cevaplarım hazır

Bunları söylemeden cevaplara geçmek istemiyorum
sevgili vandetta, sakın seni üzmek ya da aşağılamak gibi bir niyetim olduğunu düşünme haşa eğer kalbini kırdıysam önce sen affet sonra Allah affetsin

Her ne kadar'başörtüsü takanlara saygımız sonsuz'gibi süslü kelimlerle içten içe sürdürülen pazarlık örtülmeye çalışılsa da yazı güttüğü amacı gizliyememektedir

İçten pazarlığım yok Ben içten pazarlıklı değilim ben kendi cevabımı verdim Ve yine söylüyorum benim saygım vardır Saygım ayrıdır, düşünce ise ayrıdır Çünkü bunun bir tercih meselesi olduğunu düşünüyorum Sana soruyorum Kızılderililerin inancı Müslümanlığa göre doğru değildir ama insanlar saygı duyabilir değil mi?

Birincisi;Arapçayı tükçe olarak yazmaya kalkarsanız hata yaparsınız,çünkü arapça da normal şekilde söylendiğinde aynı gibi gözüksede tecvitle birlikte okunduğunda apayrı bir havaya bürünen harfler vardır,arapçanın bir diğer hassas noktası ise bir harf değişikliği ile kelime anlamını tam zıt yöne çevirebileceğinizdir,bu yüzden türkçe olarak arapça okunmasına karşıyım,burada meal den bahsetmiyorum

Bu yazdıklarına karşılık şunu soruyorum Sen ARAPÇA biliyor musun? Benim ana dilim ARAPÇA’dır Kur’an-ı Kerim’i Kaç defa okuduğumu Allah bilir Benim yazdıklarım tamamen doğrudur Herhangi bir yanlış yok Tecviti bende biliyorum Ama onda bir sorun yok Harf değişikliğinde anlam tamamen kayar bunda haklısın Ama öyle bir şey yok Türkçe olarak okunmasına karşıyım diyorsun Orda Türkçe okunmuyor okunuşu yazılmış sadece valyadribna bi(h)umurihinna Böyle Türkçe bir kelime var mı?

Bir yanlışlık olduğunu söylemen için; Peygamberimiz Hz Muhammed (sav) zamanında ki kullanılan dilin yapısını çok çok iyi bilmen gerekiyor

İkincisi;Batıda dillendirilip İslam'a empoze edilmeye çalışılan'ılımlı İslam'dedikleri ise Hıristiyanların İncil'e,Yahudilerin Tevrat'a yaptıkları şeyi Kuranı Kerime yapma niyeti taşımaktadır,oysa Kuranı Kerim tahrif edilemiyecektir

Bu söylediğinin pazarlığını zaten iktidar ABD ile yapmış Ama dediğin gibi Kur’anı Kerim tahrif edilemez Çünkü O özel bir şekilde yazılmış Onlarda (Müslümanlıktan nefret edenler) bunu iyi biliyor

Hep aynı ayet kişilerin yorumlarına göre değerlendiriliyor,Nur suresini bu konuda kim türkçeye çevirmiştir dejawu bunu yazman lazım,yazman lazım ki,tercüme eden kişinin tefsir hakkın da ne kadar bilgisi olup olmadığını araştıralım,biliyorsunuz ki türkçede bir kelime bir çok anlam ifade edebiliyor cümle içinde,bu konuda bu kelime oyunu yapılmış,ben ayetlerle değilde mantığımla konuşacam belki derdimizi anlatabiliriz de böylesi asparagas yazıları bir daha görmeyiz

Nur suresini kim çevirmiş niye böyle çevirmiş neden diğerleri gibi çevirmemiş?
Ayet belli çeviri belli kimin yanlış çevirdiğide belli!
Birde şunu ekleyeyim Kur’an-ı Kerimi Türkçeye çevirenlerin hepsi aynı şekilde çevirmiyor Farklı çevirenler var Örneğin Diyanet işlerinin çevirileri ile Süleyman Ateş’in çevirileri Farklılık gösterebiliyor İnanmıyorsan bak
Çeviri yapılırken Arapların nasıl yaşadığına bakılarak çevrilmiş Çünkü Nur suresinde başörtüsü ya da Türbandan bahsedilmiyor İstediğine sor Bunun aksinin kanıtlanmasını senden istiyorum

Kadınlar neden örtünür? Her şeyden önce mantığını çözmemiz gerek konu budur,bana göre kadın,yabancı erkeklerin kendisine bakmasını engellemek için konmuş bir emirdir,sırf günümüzde olduğu gibi salya sümük hayran bakışlarla gözleri civardaki kızların üzerinde olan,Ata Demirer'in deyimiyle arizona kertenkelesi arkadaşların bakışlarını engellemek içindir,yani kadının güzelliğini saklamak içindir,şimdi var sayalım ki kadın boyundan aşağıya doğru hatlarını belli etmeyecek şekilde giyinmiş ama makyajını yapmış,fönünü çektirmiş,güzelliğine güzellik katmış diyelim,şimdi bu arizona kertenkelelerinin bakışlarına mani olabilecekmidir,sizde taktir edersiniz ki hayır,o yüzden kadın güzelliğini tamamiyle örtmek zorundadır,peygamber efendimizin bir hadisi vardır'ashabım gökdeki yıldızlar gibidir,kim onlardan birine tabi olursa kurtuluşa erer'diye,o devri okuyan o zamanki kadınların nasıl yaşadıklarını nasıl örtündüklerini de bilir,şimdi siz burda onların yaşam tarzları dışına çıkarsanız,gökdeki yıldızlardan ayrılmış olursunuz demektir,bunu ister yaparsınız ister yapmazsınız herkesin kendi bileceği iş ama kalkıpta olayları çarpıtamazsınız!

Diyorsun ki ”o yüzden kadın güzelliğini tamamiyle örtmek zorundadır” bu söz bence doğru değil Sana örtünmenin nerelerden geldiğini anlatayım…

Peki türban yada örtünme islamlamı başladı? tabiki hayır biraz tarihi araştıracaksak mö bile baş örtüsünün var olduğu görürüz hırıstiyanlıkta hz meryem resimlerine bir bakın hz meryem resinlerinde başı örtülüdür Ayrıca yahudiliğe baktığınızda eski ahitte üç yerde başörtüsüyle ilgili pasaj vardır işaya 3/19 da başa giyilen kıyafet anlamında "fara", işaya 3/23 te baş örtüsü anlamında "tsnyafaah" yada tekvin 24/65-38/14,19 da yüzü örten örtü anlamında "tsaayafa" kullanılmıştır ayrıca vücudun üst kısmını örten örtü anlamında "radod" kelimesi kullanılmıştır Ben burada bu devri kısaca anlatayım yahudilikte ve hırıstiyanlıkta örtünme dini ibadetlerin yapılacağı vakitlerde olması gerekiyordu
Neyse yahudilikten daha gerilerede gidebiliriz ama gerek yok sanırım yani örtünme islamla başlamadı islam örtünmeyi katı bir kural olarakta emretmedi
ilk islami buyruklardan: ahzab 59 “Ey Peygamber! Eşlerine, kızlarına ve müminlerin kadınlarına söyle, dış giysilerini üzerlerine alsınlar Bu, onların tanınmaları ve incitilmemeleri için çok daha uygun bir yoldur Allah Gafûr'dur, Rahîm'dir " dikkatinizi çektiyse bu emir cariyeleri ve köleleri kapsamamaktadır buda yasağın cinsellikle hiç bir ilgisinin olmadığı anlaşılmaktadır aslında örtünme o devirde başka nedenlerden kaynaklandı
mevlana kadının baş örtüsü hakkında şunları söylemiş: "kadında her ne kadar gizlenme, örtünme emir edersen onda kendini gösterme isteği artareğer kadının tabiatında kötülüğe yönelik bir eğilim yoksa yasak etsen de etmesen de o kişiliği doğrultusunda hareket eder" (fih mafih)

ayrıca işin birde coğrafi nedeni vardı: çölde yaşayanlar yüzlerini örter, bu onları hem güneşten hem de kumdan korur Hele eski zamanlarda ki çöllerdeki su kıtlığını göz önüne alırsanız saçınıza giren bu pudra kadar ince kumun ne kadar rahatsız edici olduğunu tahayyül edebilirsiniz Ayrıca bu nedenle bırakın kadınları o devirdeki erkeklerin bile örtündüğü bir gerçektir Arap Müslümanlar yaşadıkları coğrafi konum gereği örtündüler peki Anadolu da yaşayanlar Müslüman olduktan hemen sonramı örtündüler? Hayır
Osmanlıda örtünme genel itibarı ile yavuzun halifeliği ele almasından sonra yavaş yavaş kural hatta kanun haline geldi
Tarihçi şikari istanbul’un fethinden önce başkent burasa da kadınların yüzlerini örtmediğini yazıyor:Ç “yüz örtmek sonradan adet oldu Karaman oğlu alaüddin’in hamidoğlu İlyas diyarını diyarını katliam ettiğinde ettiğinde üç kabile diyar-ı Osman’a firar etmişlerdi O vakit bunları murat han görüp pek temiz ve uslu adem olduklarından kendi şehrinde (bursa’da) yerleştirilmiş İşte bu kabile kadınları pek güzel olduklarından herkes bunları temaşa etmeye (seyretmeye) başlayınca ulema tarafından bu kabilenin hatunlarının yüzleri siper edilmesi (yüzlerini saklaması) emredilmiş İşte ne vakit taşra çıksalar, o kabile hatunları yüzlerini siper ederdi Fakat bu hal sonradan diğer kadın ve kızlarında pek hoşuna geldiğinden herkes daima güzelce her tarafını örtmeye başlamış” Evet burada dikkat ederseniz inançtan çok toplumsal tedbir amacıyla örtünmeye başlanmış
Burada şunuda belirteyim ki Osmanlıda kapanma 16 yy da başladı diyebiliriz Bu tarihten sonra kadının kapanması ve kıyafetinin denetlenmesi ile ilgili bir sürü kanun ve ferman yayınlandı Bu yasakların sertleştiği dönem 1725 tir

İstanbulda ilk kara çarçaf giyen kişi ise 1850 de Suriye vilayeti nden dönen Suphi paşanın karısı idi1880 li yıllarda çarçaf hızla yayıldı Ancak II Abdulhamid öldürülme korkusuyla çarçafı yasakladı
Sonuç türban dini bir zorunluluk değildir Günümüzde de siyasi bir simgedir Ama bir de öz eleştiriyi kendimize yapalım türban karşıtı olduğumuz kadar Aşırı açık giyimede karşı olmamız gerektiğine inanmaktayım Medeniyet kadınların açık giyinmesiyle olmamaktadır
kadınlarımız medeni bir tarz da giyinsinler ama günümüz da ne yazık ki toplum olarak bu giyinme ile ilgili sanırım haddimizi aştığımız konusunda herkes benimle hemfikirdir

(alıntı: Siz kimi kandiriyorsunuz, Soner YALÇIN)

Konu başında demiştim içten içe sürdürdüğü pazarlık diye,orda yazmışsınız evde,sokakta,özel işyerlerinde kimse başörtülülere karışmıyor ama niye örtünmüyorsunuz diye,daha dün yabancı bir turist başörtüsü nedeniyle kaldığı otelden atılmaya çalışılmadı mı?

İçten pazarlık yok Eğer atılmaya çalışılmışsa atanları kınıyorum…

Ben tüm yaşantım boyunca,samimi olmadığı kişiye başörtüsü konusunda tavsiyede bulunan birine denk gelmedim ama çarşaf giyene öcü,bu devirde ne bu başörtüsü diyeni çok gördüm,şimdi siz dejawu şayet ilk paragraf size aitse değilse size bir sözüm yok yazıyı yazanadır;şayet sokakta açık arkadaşlara başörtülüler baskı yapıyor diyen yazar bunu ispatlayamazsa
yalancıdır…

Söylediklerini samimi buluyorum Ama Türkiye şartlarında bu söz biraz havada kalıyor Çünkü ailelerde baskı unsuru var Benim türbanlı arkadaşlarım bayan arkadaşlarımıza “ Aileniz size türban giymeniz için baskı yapmıyor mu?” soruları hala aklımda
İster onunla samimi olsun ya da olmasın başörtüsü konusunda tavsiyede bulunanları gördüm de duydum da Lisede ve üniversitede…

SAYGILARIMLA

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-24-2008   #6
sudenaz

arapçan çok iyi olduğuna göre bana söylermisin yorum yapıyorum sayma lütfen yapmıycam çünkü!!!kuranda geçen hımar yada humur kelimesinin karşılığını hemen cvp bekliyorum lütfen?????
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-24-2008   #7
VANDETTA

Mesajıma hemen cevap vermediğine göre görüşlerini destekliyecek çok araştırma yapmışsın dejawu takdir ettim

Arapçayı ne yazık ki tam öğrenemedim hovardalık ağır bastı,emsile,bine maksut'u okudum sadece,bilgim oraya kadarayrıca arapçayı sizin deyiminizle okunuş olarak nasıl okursanız okuyun,türkçe olarak doğru okuyamazsınız(ilk mesajımda da yazmıştım bunu mealle karıştırmayın)

İşte ben bunu bir türlü anlamıyorum,bahsettiğimiz ılımlı İslam sözü önceki iktidarlar zamanından beri var olan birşey,ayrıca Ilımlı İslam yoktur,tek bir İslam vardır diyende şimdiki iktidardır!

Süleyman Ateş mi?Güleyim mi dejawu ben gerçek bir hocadan bahsedeceksin sanmıştım,ben şimdiki hocaların sözlerinden çok yazılışı 60'ların öncesine dayanan kitaplara yada tercümelere itibar ederim,çünkü bu devirde ilim biryerlere gelebilmek için öğrenilmekte,bunun da cezası birçok yerde geçmektedir

Gelelim Soner Yalçın efendiye,belli ki,bazı şeylerin farkında olmayan kişilere yönelik etkileyici bir yazı yazmış,demiş ki''örtünme yahudilik ve Hristiyanlık'ta da olan bir şey Hz Meryem'i örnek göstermiş,lakin burda çok basit bir nokta var,oda Hristiyanlık ve Yahudilikte ilk ortaya çıktıklarında ''Hak''din di,tahrif edildikten sonra hükümleri kaldırılmıştır,hükümleri kaldırılmadan önce kanunları koyanın yine Rabbimiz olduğunu düşünecek olursak,aynı kanunun onlara karşıda konmuş olabileceğini neden düşünmez Soner efendi?!

Çölde ki sıcaklığa karşı insanların zaten kendiliğinden örtündüğü iması gerçekten komiktir,zaten örtünün olduğu bir yerde örtünme konusun da Peygamberimiz zamanın da cereyan etmiş olayların olmaması gerekmezmiydi?

Olayı neden çarşafla sınırlandırıyor Yalçın efendi anlamakta güçlük çekiyorum,demiş ki bilmem kimin hanımı çarşafı ilk defa giymiş,olabilir daha önceden söz gelimi çarşafın yerini tutan bir örtüyü,bu adı geçen kişinin giydiği çarşaf değiştirmez ki,o aynı ebattaki örtüye çarşaf,başkası da başka birşey der,burda sabit olan birşey varsa,kadının örtünmesidir

Aile mahalle baskısını başkalarının sözlerine göre değerlendirmek yerine,forumdaki örtülü arkadaşlara sormaya ne dersin,bak ben senin yerine sorayım ve örtülü bayan arkadaşlarımız da lütfen bunu cevaplasınlar,cevaplasınlar ki,şu basit söylentileri ortadan kaldıralım,örtülü bayan arkadaşlarım sorum size;

Örtünmenize dair ailenizden bir baskı görüyormusunuz?

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-24-2008   #8
KRDNZ

Öncelikle bu güzel yorumun için teşekkürler sevgili Vandetta Her zaman olduğu gibi yine çok güzel noktalara temas etmişsinBaştan sona çok doğru bir yazı olmuş
Örtünmek farzdır ve kuran'ı kerim'de de bu böyle geçmektedir Bu güne kadar bütün gelen din adamları bunu böyle aksetmiştirİslamiyetin yaygın olduğu dönemlerdeki alimler yanlış biliyorlardı da günümüzde ortaya çıkan tv'lerde abuk sabuk röportajlar vererek gsteri yapan kendi reklamını yaparak çıkarları doğrultusunda islamı yanlış lanse eden söz gelimi "ahır zaman hocaları" mı doğruyu biliyorlar Ben arapçayı bilmiyorum fakat Sevgili Vandetta'nın da söylediği gibi günümüz hocalarına güvenmiyorum Dini kendi çıkarları doğrultusunda kullanmayı iyi beceriyorlar doğrusu(hepsi için söylemiyorum)
Gelelim Vandetta'nın sorusuna Evet başlangıçta kendi isteğimle örtünmemiş olabilirim Ailemin isteği ile örtündüm Burdan onlara binlece kez teşekkür ediyorum Onlar bana kendi kızları olduğum için bu yaptırımı uyguladılar bunu yaparken beni islama küstürmedi aksine islamı daha da sevmemi sağladılar İslamiyette farz olan herşeyin bizim için bir artı olduğunu düşünüyorumBunu benden neden istedikleri doğru bir şekilde anlattılar Bende anladığımı düşünüyorum ve ilerde benim de çocuklarım olursa onların da baş örtülü olmalarını isterim kesinlikle Baş örtülü olmayan insanlara da saygım sonsuzdur Gönül ister ki herkes bu bilinçte olsun ve kapansın fakat düşünce farkları olduğu gerçeği var Asla kimseye neden başın açık günahkarsın demem yok eğer bunu dersem günahkar olan ben olurumİman gücü baş örtüsüne göre ölçülecek birşey değildir Ailemin bana yaptığı bir zorlama değil benim iyiliğim için çaba göstermektir Bunu zorlama olarak lanse edenlerin islamı çekemeyen islam düşmaları olduklarını düşünüyorum Sevgili Vandetta'nın imzasında yer alan yazıyı da çok beğendiğimi söylemek isterim

Garbın âfâkını sarmışsa çelik zırhlı duvar
Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var
Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imânı boğar,
'Medeniyyet!' dediğin tek dişi kalmış canavar?

Ey ŞaiR! Bana Yağmurdan bahsetme, yağdır
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-24-2008   #9
sudenaz

krdnz yazın için çok tşkler ellerine sağlık güzel açıklamalarda bulunmuşsun
vandetta abimin sorduğu soruya bende cvp vermek isterim
başörtüsü adı altında ben ailemden tek söz duymadım hiçbirzaman olsun artık büyüdün kapanmanı istiyoruz demediler bana ama onların hareketleri davranışları çevremdekilerden gördüklerim sayesinde kendi kendimi teşvik ettim akşam eve geldiğinde gördü beni babam başörtülü bir şekilde haberi bile olmadı ve o kadar şaşırdıki yaptırımda bulunmadılar ama yaptığım içinde sevindiler kendim birşeylerin bilincinde olarak yaptım çünkü buda onların doğal olarak hoşuna gittibinlerce kez şükür olsun ki böyle bir aile yapısına sahibim ki bazı şeyleri görerek büyüyorum eğitiyorum kendimi krdnzin de dediği gibi gönül isterki herkes bu bilinçde olsun ama herkese saygım olduğu gibi benim saçımın görünmesi veya görünmemesi onlara artı veya eksi kazandırmıycağına göre onlarda bana saygı duymalıdırlar

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-25-2008   #10
dejavu2009
Icon1861

Alıntı:
sudenaz tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
arapçan çok iyi olduğuna göre bana söylermisin yorum yapıyorum sayma lütfen yapmıycam çünkü!!!kuranda geçen hımar yada humur kelimesinin karşılığını hemen cvp bekliyorum lütfen?????

evet iyi :)

"hımar" kelimesinin anlamı "örtü"dür
"Humur" ise çoğul bir kelimedir Anlamı "örtüler"dir
Bu kelimeler Türkçe çevirilerde Başörtüsü olarak geçiyor

“res” kelimesi ile baş bölgesi vurgulanır ve örtü kelimesi olan “hımar” ile beraber başörtüsü net bir şekilde anlaşılırdı “hımarürres” gibi bir vurgulama ile başörtüsü anlaşılırdı Ne yazıkki öyle bir şey yazılmamış
Ayrıca abdest alınmasıyla ilgili ayette başın sıvazlanması söyenirken, baş kelimesi Arapça karşılığı ‘res’ ile vurgulanır

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-25-2008   #11
dejavu2009
Icon1861

Alıntı:
VANDETTA tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Mesajıma hemen cevap vermediğine göre görüşlerini destekliyecek çok araştırma yapmışsın dejawu takdir ettim

Arapçayı ne yazık ki tam öğrenemedim hovardalık ağır bastı,emsile,bine maksut'u okudum sadece,bilgim oraya kadarayrıca arapçayı sizin deyiminizle okunuş olarak nasıl okursanız okuyun,türkçe olarak doğru okuyamazsınız(ilk mesajımda da yazmıştım bunu mealle karıştırmayın)

İşte ben bunu bir türlü anlamıyorum,bahsettiğimiz ılımlı İslam sözü önceki iktidarlar zamanından beri var olan birşey,ayrıca Ilımlı İslam yoktur,tek bir İslam vardır diyende şimdiki iktidardır!

Süleyman Ateş mi?Güleyim mi dejawu ben gerçek bir hocadan bahsedeceksin sanmıştım,ben şimdiki hocaların sözlerinden çok yazılışı 60'ların öncesine dayanan kitaplara yada tercümelere itibar ederim,çünkü bu devirde ilim biryerlere gelebilmek için öğrenilmekte,bunun da cezası birçok yerde geçmektedir

Gelelim Soner Yalçın efendiye,belli ki,bazı şeylerin farkında olmayan kişilere yönelik etkileyici bir yazı yazmış,demiş ki''örtünme yahudilik ve Hristiyanlık'ta da olan bir şey Hz Meryem'i örnek göstermiş,lakin burda çok basit bir nokta var,oda Hristiyanlık ve Yahudilikte ilk ortaya çıktıklarında ''Hak''din di,tahrif edildikten sonra hükümleri kaldırılmıştır,hükümleri kaldırılmadan önce kanunları koyanın yine Rabbimiz olduğunu düşünecek olursak,aynı kanunun onlara karşıda konmuş olabileceğini neden düşünmez Soner efendi?!

Çölde ki sıcaklığa karşı insanların zaten kendiliğinden örtündüğü iması gerçekten komiktir,zaten örtünün olduğu bir yerde örtünme konusun da Peygamberimiz zamanın da cereyan etmiş olayların olmaması gerekmezmiydi?

Olayı neden çarşafla sınırlandırıyor Yalçın efendi anlamakta güçlük çekiyorum,demiş ki bilmem kimin hanımı çarşafı ilk defa giymiş,olabilir daha önceden söz gelimi çarşafın yerini tutan bir örtüyü,bu adı geçen kişinin giydiği çarşaf değiştirmez ki,o aynı ebattaki örtüye çarşaf,başkası da başka birşey der,burda sabit olan birşey varsa,kadının örtünmesidir

Aile mahalle baskısını başkalarının sözlerine göre değerlendirmek yerine,forumdaki örtülü arkadaşlara sormaya ne dersin,bak ben senin yerine sorayım ve örtülü bayan arkadaşlarımız da lütfen bunu cevaplasınlar,cevaplasınlar ki,şu basit söylentileri ortadan kaldıralım,örtülü bayan arkadaşlarım sorum size;

Örtünmenize dair ailenizden bir baskı görüyormusunuz?

sayın vandetta öncelikle cevabın için teşekkür ediyorum

geç yazdım diye detaylı bir arştırma yaptığımı söylüyorsun ve takdir ediyorsun Takdir etmek güzel birşey Ama ben detaylı araştırma filan yapmadım Cevap yazdığın gün cevabım hazırdı Niye yanıtı yazmadın diye sorarsan; sadece cevap yazıp yazmamakta tereddüt ettim Tüm neden bu

AMA SANA SORDUĞUM SORUNUN CEVABINI VERMEMİŞSİN
BENİM YAZDIĞIMIN AKSİNİ KANITLAMANI İSTİYORUM LÜTFEN!!

“res” kelimesi ile baş bölgesi vurgulanır ve örtü kelimesi olan “hımar” ile beraber başörtüsü net bir şekilde anlaşılırdı “hımarürres” gibi bir vurgulama ile başörtüsü anlaşılırdı

SAYGILARIMLA

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-25-2008   #12
bbk

bu nasıl bir anlayıştır sevgili dejavu bi konu açıyorsun, yorumlar yapılıyor herkes fikrini bildiriyor sende dahil ama daha sora konuyu sebeb dahi sayılmıycak birşey yüzünden değiştiriyorsun(siliyorsun) etik değil bu yaptığın şey şayet bi konu açıyorsan olumlu yada olumsuz her yorumada açık olmalı ve rahatsızlık duysan dahi onu kaldırmamalısın arkadaşım demişsin konuyu açtıran ozaman o arkadaşın kendisi açsaydı yada hadi diyelim arkadaşın açtırdı gördüğüm kadarıyla sende o arkadaşınla aynı görüşlere sahibsin ozaman konuyu sen açmış gibi ol ve sildiklerini tekrar koy

konu hakkında görmeden yorum yapmam doğru değil ama anladığım kadarıyla sevgili dejavu senin sınırlarını aşan bi konuya değinmişsin bu konuda ne sana nede bi başkasına ılımlı olmam imkansızdır
yapılan yorumlara verdiğin yanıtlar dahi sana ait olmayan tamamı ctrl c ve ctrl v işi olan yazılar bi konu hakkında yeterli bilgin yoksa şayet tam anlamıyla emin değilsenki bu konu seninde dinin olan islam ilgili ozaman sus yada bilen birilerine sorarak öğren islam dini ne senin ne benim nede bi başkasınaın mantığına uymak zorunda değil çünki bu mantık işi değil olduğu gibi herşeyiyle kabul edersin şu an yıkmaya çalıştığın şey asırlardır süre gelen bişey örtünmekle ilgili olan ayet şu şekilde gelmiştir kadınlarımız Hz muhammed (sav) zamanında ona şikayete gelmişler inançsız erkeklerin kendilerine tacizde bulunduklarına dair o anda bi ayet inmiştir kadınlara örtünün die burdaki örtünün kelimesi hiç bi erkeğin dikkatini çekip onu tahrik etmiycek şekilde örtünündür evet baş örtüsünden bahsedilmemiş peki sana soruyorum sevgili dejavu şu zamanımızda dışarıya çık bi bakalım senin dikkatini baş örtülü ve muntazam bi şekilde giyinmiş bir bayanmı çeker yoksa başı açık makyajlı ve birazda açık giyimli bi bayanmı çeker? yada tahrik eder?
şayet çevrenizde bi fenalık görüyorsanız ona önce elle müdahale etmeye çalışınız şayet ona gücünüz yetmiyorsa sözle müdahale ediniz şayet onada gücünüz yetmiyorsa kalbinizden buuz edniz denmiştir
bunları yazarak sana sözle müdahale ediyorum sevgili dejavu
ve bir an önce sildiğin konuyu aynen koymanı taleb ediyorum!!!

Neler istediler neler

Sonra bırakıp dünyayı gittiler

Sen hiç gitmiycek gibisin değilmi?

O gidenlerde senin gibiydiler;
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-25-2008   #13
sudenaz

arkadaşlar öncelikle dejavu senden özür diliyorum belki bu davranışıma kızcaksın ama şuanda inan umrumda değil bunu söylemek zorunda hissediyorum kendimi

bu konu benim dejavuya başörtüsü ile ilgili yöneltmiş olduğum bir soru üzerine kendisi bilhassa açıklama olarak bu konuyu göndermişdir ben sadece soruma cvp istiyordum oda bu şekilde cvp vermek istemiş keşke ne ben o soruyu sormuş olsaydım nede o bu şekilde cvp vermiş olsaydı diye düşünüyorumilk önce böyle bir cvp alcağımı beklemiyordum daha sonra kendisine tşk ettim ve konuyu okumak için açtığımdada hayal kırıklığına uğradım azda olsa sitede tanımış olduğum dejavu bu fikirlere sahip olmamalıydı diye düşünüyordum konudan daha doğrusu düşüncelerinden acayip derecede rahatsızlık duyduğumu kendisinede belirtmişdim bunun üzerine dejavuda konuyu silmek istemiş bende bunu yorumlarında öğreniyorum zatenolayın akabininde olanlar bunlar yani bbk ayrıca dejavuyla açık ve net söylemmeliyimki senin düşündüğün gibi aynı düişüncelere sahip değiliz bunu bu yazıdan sonra ikimizde anlamış olduk ama herkese saygım var düşüncelerinden dolayı dejavuyada sizlerede ama er yada geç olsun onu bu konuda ikna ediceğime başörtüsünün bir emir olduğunu ona ispat ediceğimi ona söylüyorum oda aksine iddia etmiyor zaten bana ispat edin inanıyım diyor ama önyargılı bir arkadaş sadece
düşüncelerine hiç yılmadan bu kadar kişinin kabul etmiyeceğini bile bile inatla kabul ettirmeye çalışmasıda güzel bişeyneyse artık yorumları size bırakıyorum
saygılarımla

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-25-2008   #14
sudenaz

Alıntı:
dejavu2009 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle

evet iyi :)

“res” kelimesi ile baş bölgesi vurgulanır ve örtü kelimesi olan “hımar” ile beraber başörtüsü net bir şekilde anlaşılırdı “hımarürres” gibi bir vurgulama ile başörtüsü anlaşılırdı Ne yazıkki öyle bir şey yazılmamış
Ayrıca abdest alınmasıyla ilgili ayette başın sıvazlanması söyenirken, baş kelimesi Arapça karşılığı ‘res’ ile vurgulanır

HAYIR beklediğim cvp bu değildi gerekli açıklamayı ben islami videolar bölümündeki islam ve başörtü adlı videoya burda tartışmış olduğumuz herşeyin ve hımarın açıklaması bulunmaktadır dejavu izlemen dileğiyle

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-25-2008   #15
bbk

Alıntı:
sudenaz tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
başörtüsünün bir emir olduğunu ona ispat ediceğimi ona söylüyorum oda aksine iddia etmiyor zaten bana ispat edin inanıyım diyor ama önyargılı bir arkadaş sadece
düşüncelerine hiç yılmadan bu kadar kişinin kabul etmiyeceğini bile bile inatla kabul ettirmeye çalışmasıda güzel bişeyneyse artık yorumları size bırakıyorum
saygılarımla

sevgili sudenaz neyin ıspatı ki bu yapmayın allahınızı severseniz bu bana allahın varlığını ıspatla gibi bişey farkındamısınız allahın kelamından sadece birinden dahi bian şüpheye düşmek bile insanı imandan eder sevgili dejavu istediğin şey şayet gerçekten inanmaksa içine dön kim ne derse desin senin iç sesin kadar etkili olamaz bunun sende farkındasın biliyorum
ve sevgili sudenaz dejavu arkadaşımızın düşüncelerini hiç yılmadan vs savunmasını iyi bişeymiş gibi lanse etme lütfen bu çok önemli bi konu din üzrinde tartışılmaz ve biz şuan tartışıyoruz:S

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com