Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Kitap Özetleri

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
çağdaş, kitabının, medrese, üniversite, özeti

Çağdaş Üniversite Mi Medrese Mi Kitabının Özeti

Eski 11-03-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Çağdaş Üniversite Mi Medrese Mi Kitabının Özeti

Çağdaş Üniversite mi Medrese mi

Çağdaş Üniversite mi Medrese mi, 1981-2008 yılları arasında, çeşitli gazete, mesleki dergi ve bültenlerde yayımlanmış yazıların bir bölümünü içermektedir

2005 yılının son ayları ile 2006 yılının ilk aylarında Türkiye, Van 100 Yıl Üniversitesi Rektörü Prof Dr Yücel Aşkın'ın tutuklanıp cezaevine konulması Rektör Aşkın ile aynı koğuşta kafan Üniversite Genel Sekreter Yardımcısının intiharı ile sarsıldı Bu olaylar üzerine Rektörler Komitesi adına bîr açıklama yapan YÖK Başkanı Prof Dr Erdoğan Teziç, "Üniversite medreseleşfirilmek isteniyor Rektör Yücel Aşkın'a sahip çıkmak cumhuriyete sahip çıkmaktır" dedi Burada sözü edilen daha çokAKP iktidarı döneminde üniversitelerin medreseleştirilmek istenmesidir Oysa Türk üniversitesinin medreseleştirilmesinin, YÖK'ün kurulduğu 1981 yılından itibaren başladığı, bu sürecin en az 22 yıl (1981-2003) aralıksız sürdüğü (hâlen de sürmekte olduğu) yıllarca yazıldı Ama Rektör Yücel Aşkın olayı, genelde Türk üniversitelerinin medreseleştiril-mesini, sözlü ve yazılı basın aracılığı ile kamuoyuna tüm çıplaklığı ile yansıtmıştır

Bu kitapta bir yandan üniversitelerin demokratikleşme sorunları ve bunun önündeki engeller ortaya koyulurken diğer yandan üniversitelerdeki "Türk-İslam sentezci", özellikle de "dinci" kadrolaşma somut örneklerle değerlendiriliyor

Yazar : Mahmut Adem

Yayınevi : Phoenix Yayınevi

Sayfa Sayısı : 296

Etiket Fiyatı : 12,00 YTL

Basım Tarihi : Temmuz 2008

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com