Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
anlatımı, dersi, dönemi, hakkında, konu, meşrutiyet, osmanlı, tarih, tarihi

İ. Ve İi. Meşrutiyet Dönemi Hakkında Osmanlı Tarihi Tarih Dersi Konu Anlatımı

Eski 12-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

İ. Ve İi. Meşrutiyet Dönemi Hakkında Osmanlı Tarihi Tarih Dersi Konu Anlatımı

TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük

I Meşrutiyet Dönemli

Abdülaziz, Jön Türkler (Genç Osmanlılar) tarafından 1876’da tahttan indirildi Yerine VMurat padişah oldu Meşrutiyetin ilanıyla Genç Osmanlılar;

Osmanlı Devletinin parçalanmaktan kurtulacağını,

Avrupa devletlerinin iç işlerimize karışmalarını sona ereceğini,

Azınlık isyanlarının sona ereceğine inanıyorlardı

V:Murat kısa sürede tahttan indirildi yerine II Abdülhamit tahta çıktı 1876’da Kanun-i Esasi yayınlandı Böylece; İlk kez yönetim sisteminde değişiklik oldu

XXYüzyılın Başında Osmanlı İmparatorluğu

Birinci Dünya Savaşı öncesinde devletlerin iç ve dış politikalarına yön veren iki etken olmuştur Bunlar, Endüstri (Sanayi) Devrimi ve Fransız İhtilalidir

Endüstri inkılabı ile;

Aletin yerini makine almış, nüfus da artmıştır

Yeni birçok buluş ortaya çıkmıştır

Üretim artmaya başlamış ve insanların üretim için harcadıkları çaba azalmıştır

Üretimde makinenin kullanımı eşya fiyatlarını ucuzlatmış, fazla üretim geliri artmıştır

Büyük fabrikaların kurulması işçi sınıfının ortaya çıkmasına, işverenlerle işçiler arasında yeni sosyal ilişkilerin kurulmasına yol açmıştır

Kentler, endüstri ve ticaret merkezleri haline gelmiştir

Her milletin kendi devletini kurup kendi kendini yönetmesini öngören milliyetçilik akımı, imparatorlukların yıkılmasına sebep oldu

Dünyanın sayılı devletlerinden biri olan Osmanlı İmparatorluğu, 18 yüzyıldan itibaren üstünlüğünü kaybetmeye başladı Bunun nedenlerini şöyle özetleyebiliriz:

Avrupa devletleri, bilim ve teknikteki gelişmelerden yararlanıp askeri, ekonomik ve ticari alanlarda güç kazanırken Osmanlı Devleti bu yeniliklere yabancı kaldı

Fransız ihtilali ile ortaya çıkan milliyetçilik hareketi, Osmanlı İmparatorluğu içindeki uluslar arasında hızla yayıldı

Kapitülasyonlar, Osmanlı Devletinin denetiminden çıkınca, Avrupa Devletleri Osmanlı ülkesini açık pazar haline getirdiler

Ekonomik durumu düzeltmek için Avrupa’dan borç para alındı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com