Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Bilgisayar,Teknoloji & İnternet Dünyası > Program Anlatımları [Resim & Video]

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
aktarmak, anlatım, bilgisayara, kasetten, resimli, video

Dv Kasetten Bilgisayara Video Aktarmak Resimli Anlatım

Eski 08-17-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Dv Kasetten Bilgisayara Video Aktarmak Resimli Anlatım

DV kasetten bilgisayara video aktarmak Resimli Anlatım

İşlemde kullanılan ekipmanlar ve açıklamaları alt alta sunulmuştur:

1 Sony DCR-HC 24 model miniDV kamera Aldığım dönemde 650 lira idi, şimdi 350 liraya bulabilirsiniz Manyetik kasete kayıt yapar

2 Kameradaki görüntüleri daha kaliteli ve daha hızlı aktarmak için firewire/ i-link kablosu Bunun da öncesinde anakartınızda firewire kartı takılı olmalıdır

3 Anlatımda Sony kamera ile birlikte verilen CD'de bulunan Sony Picture Package programı kullanıldı Siz daha profesyonel programlar kullanabilirsiniz Bilgisayarımda birden fazla çok sayıda donanım takılı olduğundan ve Camtasia Studio, kameramı algılayamadığından Picture Package kullanıyorum Vb

4 Aşağıdaki resimde de kamera üzerindeki portların isimleri yer almakta Ayrıntıları DETAYLAR kısmında bulabilirsiniz

DETAYLAR:

* 2resimdeki firewire kablosunun firewire ucunu, anakartınızdaki firewire kartının portuna bağlayacaksınız Kablonun Dv-Out ucunu ise kameranın Dv-Out çıkışına bağlıyoruz Böylece kamerayı bilgisayara bağlamış olduk

* 4resimdeki terimlerin anlamları ve kullanım amaçları:

USB girişi: Bilgisayarınızda firewire kartı yoksa ve kamera ile pc arasındaki bağlantıyı usb kablosu ile sağlayacaksanız, daha düşük görüntüye katlanarak bu girişi kullanacaksınız demektir Alacağınız kablonun bir ucu, usb ucu; diğeri ise kameranızın portlarına bağlı olarak ya usb ucu ya da 2resimdeki kablonun sağ taraftaki ucuna benzer bir uç gerekecektir

A/V Out Çıkışı: Kaydettiğiniz görüntüleri televizyonda izlemek için kullanacağınız porttur Bunun için ayrı bir kablo gerekir Merak edenler buradan kabloyu görebilirler

Dv-Out Çıkışı: Firewire kablosu ve kartı olanların kullanacağı çıkıştır

AKTARIM İŞLEMİ:

Picture Package programı kurulduğunda genelde Start menüsünde yer almıyor Kurduğunuz sürücüde, örneğin C:Program FilesSony CorporationPicture PackageCapturingTool yolunu takip ederek Capturing Tool dosyasına ulaşabilirsiniz Programı çalıştırdığınızda karşınıza aşağıdaki gibi pek de tatminkar olmayan bir menü gelecek:

Burada ileri ve geri sarma tuşlarına kullanarak kaydedeceğiniz bölümleri belirleyebilirsiniz Kamerayı bilgisayara taktıktan sonra geri sarmakta fayda var Ben genelde kamerayı en başa sarıp tamamını kaydederim

Yine bu ekranda yer alan Capture Settings tuşuna tıklayarak açılan menüden Browse tuşuyla, videonun kaydedileceği yeri belirleyebilirsiniz

Şimdi Start Capture deyip videonun bilgisayarımıza aktarımına başlıyoruz Her bir 10 dakikalık görüntü kaydedildiğinde aşağıdaki gibi bir resim gelecek, her defasında Save deyip devam edeceksiniz Bilgisayar başından uzun süre kalkmamanız tavsiye edilir

TEKNİK DETAYLAR:

1 Kullandığımız yazılım nedeniyle her biri 10 dakika olan ve toplam boyutu 2,10 GB'a kadar varan videolara bölünecek Dolayısıyla kaydedeceğiniz bölümde 1 saatlik bir kaset için, yaklaşık 13 GB'lık boş alan olduğundan emin olun
2 Manyetik kasetlere teorik olarak yüz defaya kadar kayıt yapabiliyorsunuz dense de, 10'dan fazla kullanmamanızı tavsiye ederim Lakin görüntüler birbirine girebileceği gibi şeritli görüntülerden veri kurtarmakla uğraşmak zorunda kalabilirsiniz
3 Kasetin tamamı bitmeden kayıt yapmanız, kasette kayıt arası boşlukların oluşmasına ve veri kayıplarının yaşanmasına neden olabilir
4 Bilgisayara atılan görüntüleri en iyi kalitede saklamak istiyorsanız, AVS Video Converter önerilir Çok yüksek kalitede xvid veya dvix olarak çevirebiliyorsunuz

ALINTIDIR

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com