Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Matematik / Geometri

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
alanları, kullanım, trigonometri

Trigonometri Nedir Kullanım Alanları

Eski 08-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Trigonometri Nedir Nerelerde Kullanılır

Trigonometri eski Yunanca "üçgen" ve "ölçü" sözcüklerinden meydana gelir Trigonometri üçgenlerin kenar ve açılarının hesap yolu ile çözümünü konu eder

Trigonometrinin muazzam büyüklükte uygulama alanı vardır Bahsedilen kullanım alanları ders kitaplarında ve kurslardan daha çok denizcilik yeryüzü ölçümü mimarlık ve benzeri alanlardır Hatta trigonometri akademik alanlardaki sayılarda öncül matematikte mühendislikte ve fen bölümlerinde de yaygın olarak kullanılır Matematikçi ve bilim adamı olmayan halkın arasında trigonometri başlıca ölçüm problemlerinde bilinir ve trigonometri müziğin teorisindeki gibi daha zor görünen yollarda kullanılmaz Hala diğer kullanıcılar sayı teorisindeki gibi daha tekniktir Dörtlü seriler ve dörtlü dönüşüm matematik başlıkları kabaca bilinen trigonometrik fonksiyonlara ve istatistik içeren sayısal alanlarında bulunan uygulamalara dayanır

Trigonometrinin Uygulandığı Bazı Alanlar; Bilimsel alanlarda kullanılan trigonometri aşağıdaki alanlarda kullanılır:
Yankılanım mimarlık astronomi(okyanuslarda uzayda havada dolaşmak bunun için) biyoloji haritacılık kimya sivil mühendislik bilgisayar grafikleri jeofizik kristalografi(kristalleri inceleyen bilim) ekonomi(özellikle finansal marketlerde kullanılır) elektrik mühendisliği elektronik kara ve yersel araştırma fizik bilimi mekanik mühendisliği makineler sağlık alanı(CAT taraması ve ultrason) meteoroloji müzik teorisi sayı teorisi (ve bu nedenle kriptografi) okyanus coğrafyası optik bilim farmakoloji(ilaç bilimi) ses bilimi olasılık teorisi psikoloji sismoloji(deprem bilimi) istatistik ve görsel algılama

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com