Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
demektir, enerji, enerjiye, yenilenebilir, örnekler

Yenilenebilir Enerji Ne Demektir? - Yenilenebilir Enerjiye Örnekler

Eski 09-09-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Yenilenebilir Enerji Ne Demektir ? - Yenilenebilir Enerjiye Örnekler
Yenilenebilir Enerji Ne Demektir

Maden kömürü, petrol ve doğal gaz fosil yakıtlardır Fosil yakıtların oluşabilmesi için milyonlarca yıl geçmesi gerekir Artan nüfus ve gelişen teknoloji nedeniyle bu yakacaklar hızlı tüketilmektedir
Güneş enerjisi devamlı dünyayı aydınlatır ve ısıtır Rüzgar enerjisi kullanıldığında tükenmez Deniz dalgalarının enerjisi tükenmeyen enerjilerdir Akarsuyun enerjisi ile elektrik enerjisi elde edilir Suyun dolanımı nedeniyle su enerjisi tükenmez Böyle enerjilere yenilenebilir enerji denir
Bazı ülkelerde suyun dalga enerjisini elektrik enerjisine çeviren santraller vardır Bu enerjiden yararlanmak büyük yatırımlar gerektirmektedir
Yerin derinliklerinde sıcaklık artar Bu tabakalardan geçen su ısınır Bu sular bazı yerlerde yeryüzüne çıkar Yer altından yer üstüne çıkan sıcak sulardan elde edilen enerjiye jeotermal enerji denir Jeotermal enerji yenilenebilir enerjiye örnektir
Bitki ve hayvan atıklarından (tezek) bakteriler yardımıyla biyogaz elde edilir Biyogaz da yenilenebilir enerjiye bir başka örnektir
Güneş pilleri, güneş kolektörleri ve aynalar yardımıyla güneş enerjisi ısı ve elektrik enerjisine dönüştürülebilir Güneş enerjisi de yenilenebilir bir enerjidir Çevre kirliliği yaratmaz
Yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanmak ülke ekonomisine büyük katkı sağlar Yenilenebilir enerjiden yararlanan tesis sayısı arttırılmalı, mevcut olanlarda iyi korunmalıdır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com