Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Beslenme, Diyet ve Sağlık

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
acil, durumlarda, ilk, yardım

ilk yardımmm!!

Eski 03-28-2009   #16
izmirlihuso
icon110

ilk yardımmm!!

arkadaşlar ben ilk yardım hakkında bişey bilmiyoum mesela kalp kırızı geçirene ilk müdehale boğulana ayğı kolu kırılana nabız yoklama,tansiyon, kanaması olana ilk müdahale nasıl olamalı ne yapmam gerekiyo ben hiç bilmiyorum bana bunuu bilenn birii anlatırsa yada araştırıp yazarsa çok memnun kalırım
Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap : ilk yardımmm!!

Eski 03-28-2009   #17
Aragorn561

Acil ve İlk Yardım

Herhangi bir kaza yada yaşamı tehlikeye düşüren durumda, sağlık görevlilerinin yardımı sağlanıncaya kadar,hayatın kurtarılması ya da durumun daha kötüye gitmesini önlemek amacıyla, ilaçsız olarak yapılan uygulamalara ilkyardım denir İLK YARDIM UYGULAMASINDA KESİNLİKLE İLAÇ KULLANILMAZ

İlk Yardımın 3 temel amacı vardır:

1Yaşamı koruma ve sürdürülmesini sağlama
2Durumun kötüleşmesini engelleme
3İyileşmesini kolaylaştırma

İlk yardım esnasında sırası ile yapılması gerekenleri şöyle sayabiliriz: İlk Yardımı yapan kişi öncelikle sakin ve telaşsız olmalıdır Hastayı da sakinleştirmeli ve etrafta süren bir tehlike olup olmadığını belirlemelidir Bu arada kendi can güvenliğini de tehlikeye atmamalıdır Çevrede bulunan kişiler sağlık kuruluşlarına, itfaiye ve güvenlik güçlerine haber vermeleri için organize edilmelidir Hastanın durumu değerlendirilerek uygun ilk yardıma başlanarak hasta en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna ulaştırılmalıdır

İlk Yardımda öncelikle hastanın

Soluk yolunun açılması
Solunumun düzeltilmesi ve
Dolaşımın etkinliğinin sağlanması
hedeflenir

Çeşitli Durumlara Göre Uygulanacak İlk Yardım

Yanıklarda İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Doğrudan ateş ya da yüksek ısı veren fiziksel kimyasal etkenlerl karşılaşma sonucu yanıklar oluşur Bu etkenler ateş, elektrik, güneş, sıcak su ya da yağ, kimyasal maddeler, sıcak metal cisimler olabilir

Yanık cilt, açık yara gibi değerlendirilmelidir Vücut bu kısımdan su kaybeder ve açık yara gibi mikroplanmaya açıktır Toplam vücut yüzeyinin %20'sinden fazlasını etkileyen yanıklar yaşamsal tehlike doğurur

Yanıklar, ortaya çıkan tahribata göre derecelendirilir:

1 Derece Yanıklar

En çok güneşte fazla kalma nedeniyle olur
Cildin kızarması ve şiddetli ağrı ile tanınır
Kendiliğinden iyileşip, cilt normal görünümünü alabilir
Elbisesi tutuşan kişi yere yatıp kendi etrafında dönmelidir

2 Derece Yanıklar

Kızarıklığa ek olarak su dolu keseciklerin görünmesi ile tanınır
En sık sıcak sıvılar ile olurAğrılı ve ciddi yanıklardır
Su keselerini patlatmak sakıncalıdır
Doğru bakım yapılmaz ise iz kalır Mikrop üremesine açıktır

3 Derece Yanıklar

Cildin tamamı etkilenmiştir Ağrı azdır Hayati tehlike yaratacak sıvı kayıpları ve iltihaplanmalar mümkündür
Yanıklarda ilkyardımcının ilk amacı, yanığa neden olan madde ya da kaynağın uzaklaştırılmasıdır
Tutuşmuş kazazedenin kaçması önlenir Üzerine bir örtü atılarak ya da yuvarlanarak söndürülür
Yanıklı kazazede soyulurken cilt de soyulabileceğinden elbiseler kesilerek çıkartılır
Tüm Yanıklarda Yapılacak işlemler:

İlk yapılacak işlem, yanık bölgenin ağrı geçene ve sonrasında 10 dakika kadar soğuk suda tutulmasıdır
Yaralının üzerinde yüzük, bilezik, saat, künye varsa çıkarılır
Yanık bölge üzeri ıslak, temiz bir bezle örtülür
Bu nitelikte malzeme yoksa açık bırakılır
Bilinç açık ise ağızdan sulu gıdalar ve su verilir Şoka karşı uygun pozisyonda tutulur
İkinci ve üçüncü derece yanıklar var ise kişi nakledilir

Güneş Çarpmasında İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Güneş Çarpması, Güneşte fazla kalma sonucu vücut sıcaklığının aşırı yükselmesiyle ortaya çıkar Kazazede aşırı terlemektedir ya da terlemiştir Vücut sıcaklığı 40 derece ya da daha üzerinde olabilir Bilinç bulanıklaşmıştır ve nabız hızlıdır Halsizlik, aşırı susuzluk hissi ve ağrılar vardır

Güneş çarpmasına uğrayan kişinin bilinci kapalı ise;

Öncelikle kazazede gölge, serin bir yere taşınır

Soluk yolunun açıklığı, düzenli solunum yapıp yapmadığı ve kalp atışları kontrol edilir, kazazede serinletilir

Kazazedenin bilinci açık ise;

Kazazede serin bir yere taşınır, yarı oturur pozisyon verilir Su serpme, ıslak havlu ve hava akımı kullanılarak (yelpaze, vantilatör vb) serinletilir, su ve alkolsüz içecekler verilir Fazla giysileri çıkarılır

Suda Boğulmada İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Boğulmakta olan kişiye ilk önce can yeleği, can simidi gibi suda batmayan bir cisim veya yüzme aracı atılması gerekir Bunlar bulunamıyorsa uzun bir sopa ya da kayık küreği gibi araçlarla da yardım edilebilir Havuz ya da denizde çırpınmakta olan kişiye suda kurtarma eğitimi almamış kişiler, yüzme bilseler dahi yaklaşmamalıdır

Sahile ya da tekneye çıkarılan kazazedenin soluk yolunun açık olup olmadığı, düzenli solunum yapıp yapmadığı ve kalp atışları kontrol edilir

Kazazedenin ağzındaki takma dişler veya yabancı cisimler derhal çıkarılmalı ve boğazı temizlenmelidir

Başı iyice arkaya yatırılarak, alt çenesi iki elle kavranıp geriye doğru çekilmelidir (Ensenin altına katlanmış giysiler konabilir)

Eğer solunum durmuş ise; bir el kazazedenin alnına, diğer elin işaret ve baş parmakları burnu kapatacak şekilde yerleştirilmelidir Kurtarıcı, derin nefes aldıktan sonra dudaklarını kazazedenin dudaklarına bitiştirerek güçlü bir nefes vermelidir Soluk verilmesinin ardından, kazazedenin soluk vermesini sağlamak için ağzı açık tutulmalıdır

Kalp atışları durmuş yada çok yavaşlamışsa; bu suni solunum işlemi 2 kere tekrarlandıktan sonra, göğüs kafesine bastırılarak kalp masajına başlanmalıdır Kazazedenin yanı başına diz çökerek, bir el göğüs kemiğinin alt bölümüne, diğer el ise sırtına yerleştirilerek göğüs kemiği üzerine omuz ile vücudun ağırlığı gelecek ve 30-40 kilogramlık bir güç oluşturacak şekilde güçle bastırılıp, sonra hızla bırakılmalıdır

Akciğerlere dolan suyun boşaltılmasına çalışılarak zaman kaybedilmemeli, derhal yapay solunuma başlanmalıdır

Kazazedeyi baş aşağı getirerek çıkarılan suyun çoğunun akciğerlerden değil mideden geldiği bilinmelidir

Taşıma sırasında yapay solunum ve kalp masajı imkanı varsa kazazede hemen hastaneye kaldırılmalıdır Eğer taşıma esnasında müdahale etme imkanı yoksa solunum ve kan dolaşımı düzelmeden kazazedeyi hastaneye taşımaya çalışmak yerine öncelikle solunumu ve kan dolaşımını düzenlemek daha yararlıdır

Suya dalma ya da düşme esnasında boyun kırıkları, karaciğer ve dalak yırtılmaları olabileceği unutulmamalıdır

Hayvan Isırığı, Arı, Yılan ve Akrep Sokmasında İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Hayvan Isırığı:

Bir tahrik olmaksınız saldırarak ısıran kedi ya da köpeğin kuduz olmasından şüphe edilmelidir Kuduz mikrobu ısırılmış bölgeden vücuda girer Bu nedenle ısırık yeri hemen bol su ve sabun ile iyice yıkanarak mikrobun bulaşma ihtimali azaltılmaya çalışılır Kazazede vakit kaybetmeden ve yürütülmeden bir sağlık kuruluşuna nakledilmelidir Isıran hayvanın da gözlem altına alınması gerekir

Zehirli Hayvan Sokmaları:

Arı Sokması
İğnenin girdiği yerde kızarıklık, ağrı, kaşıntı, şişme olabilir İğne hala ciltte ise düzgünce çıkarılır İğne yerine buz koyarak soğutma yapılır Alerjisi olanlar, astımlılar, ağızdan sokulanlar, çok sayıda arı tarafından sokulanların hemen nakli gerekir

Yılan Sokması
Yılan zehirlenmelerinde ısırık yerinde ağrı, şişlik, morluk, hassasiyet vardır Sokulan yer hareket ettirilmeden yıkanır Isırılan yerin birkaç cm yukarısına boğucu sargı uygulanır Isırık yeri 05 cm kesilerek ve elle sıvazlanarak zehrin kısmen çıkması sağlanır Yaranın emilmesi etkili değildir ve zararlı olabileceği için uygulanmamalıdır Isırık yerine buz uygulanabilir Kişinin yatarak nakli sağlanır

Akrep Sokması
Akrep sokmasında yara yerinde ağrı ve uyuşukluk olur Solunum bozulabilir Sokulan bölge yıkanır, buzla soğutulur, sokulan kol veya bacakla vücut arasına boğucu sargı uygulanılarak akrep antiserumu bulunabilecek bir merkeze yatarak nakledilir

Kanamalarda İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Kanın, damar bütünlüğünün bozulmasıyla, normal olarak içinde bulunduğu kalp ve damarlardan dışarıya çıkmasına kanama denir

Nedeni ve yeri ne olursa olsun, durmayan ya da durdurulamayan her kanama, şok, hatta ölüme yol açar Kazalarda ölümlerin önemli bölümü bir kanamadan kaynaklanır Bu nedenle kanamanın kontrolü ve durdurulması en çok ihtiyaç duyulan ve en önemli ilk yardım konularından biridir

Zedelenen damar çeşidine göre kanamaları üçe ayırabiliriz;

1 Kılcal damar kanamaları: Kılcal damarlar hücrelere ulaşan son damar uzantılarıdır Çok ince olup içlerinde çok az kan bulunduğu için zedelenme, kesilmelerinde ancak sızıntı tarzında ve hafif bir kanama olur Bir kesi ya da darbe sonrası ortaya çıkabilir Hemen her zaman, dış müdahale olmasa bile, kendiliğinden sona erer Hayati tehlike yaratmaz

2 Toplardamar kanamaları: Toplardamarlar hücrelerden dönen kanı kalbe taşıyan, düşük basınçlı kan akımı olan damarlardır Cilde yakın, yüzeysel toplardamarlar kol ve bacak, el, ayak sırtında rahatça seçilebilir Toplardamar kesileriyle olan kanamalarda koyu renkli, taşma tarzında kan kaçışı görülür Çoğu kez doğrudan baskı uygulayarak kontrol altına alınabilir Genellikle yaşamı tehlikeye sokmaz

3 Atardamar kanamaları: Atardamarlar kalbimizden yüksek basınçla pompalanan kanı hücrelere ileten, toplardamarların tersine kol ve bacakta derinde yol alan damarlardır Atardamardan olan kanamalarda, açık renkli kanın, yara ağzından kalp atımına uyumlu şekilde fışkırarak çıktığı izlenir Genellikle durdurulması daha zor olan, hayati tehlike yaratan kanamalardır

Kanamaları konumu ve yönüne göre de üçe ayırmak mümkündür:

Kanın kaçışının gözle izlenebildiği kanamaya dış kanama adı verilir İç organlara ait damarlar, ya da vücut içinde kafa-göğüs-karın boşluklarında yerleşik damarların, bir darbe ya da kesici delici bir aletle parçalanmasıyla ortaya çıkan kan kaçışı dışardan görülmez Bunlar, iç kanama olarak adlandırılır Kanayan damarın vücudun iç organlarında olduğu kanamalar, doğal deliklerden dışarıya doğru kanama olarak adlandırılır
Kanamada ilkyardımcının amacı, önce damardan kan kaçışını önlemek, sonra da, kan hacmi azaldığı için şoka karşı önlem almaktır
Kanamaya müdahalede en basit, risksiz, malzeme gerektirmeyecek yöntemden daha etkili, ancak uygulaması daha zor, riskler taşıyan yönteme doğru bir sıra izlenir Değişik yöntemlerle damarı sıkıştıran, içinden kan geçmesi ve dışarıya kaçmasını önleyen ilkyardımcı, damardan kan kaçışını önleyen sağlam pıhtı oluşuna kadar uygulamasını sürdürmelidir

Kanamayı durdurmak için kullanılan ilkyardım yöntemleri sırayla;

1 Kanayan yer üzerine doğrudan baskı yapmak,
2 Kanayan damarın kalpten geliş yolu üzerindeki özel noktalara baskı yapmak,
3 İlk iki yöntemle kontrol edilemeyen özel durumlarda, turnike-boğucu sargı yapmaktır

Ufak bir keside ,kesi yerinin su ve sabunla yıkanıp üzerine birkaç dakika bastırılması yeterli olacaktır Üzeri bir yara bandı ile kapatılabilir

Daha büyük bir yaralanmada, yara bezi üzerinden avuç ya da parmaklarla yapılacak baskı ile kanama durdurulduktan sonra, yeniden açılmayı önlemek için rulo, ya da, bohça haline getirilecek yara bezleri ile, üzerine sıkı bandaj yapılması uygun olur Kanamalı kişinin sakinleştirilmesi ve kanayan kol ya da bacağın yukarıya kaldırılması, kanamanın durmasını kolaylaştıracaktır Kanla ıslanan bandaj sökülmez, üstten yenilenir

Doğrudan baskı ile kontrol edilmeyen kanamalarda, ilkyardımcı kanamanın yerine uygun bir noktadan, baş parmağı ya da yumruğu ile baskı yaparak, kanı getiren atardamarı sıkıştırır Ancak uygun baskı noktaları bu konuda beceri eğitimi almadan kullanılmamalıdırOrgan kopması, birden fazla atardamar kanamasına aynı anda baskı uygulayamayacak tek ilkyardımcı olması, kazazedenin yanından ayrılma zorunluluğu, ilkyardımcının uzun sürecek yol boyunca baskı yapacak gücü olmaması durumunda, son çare olarak, boğucu sargı-turnike uygulanır Uygulama omuz-dirsek ya da diz-kalça arasındaki tek kemikli bölgeye yapılır

Kan dolaşımının tam olarak kesilmesi kalıcı doku hasarlarına neden olabileceği için istenmeyen bir uygulamadır
Her yüz kanamalı olaydan doksanının yara yerine baskı yapılarak, geri kalan on olayın dokuzunun özel noktalara baskı ile kontrol altına alınabileceği, turnike-boğucu sargının çok az başvurulacak yöntemler olduğu unutulmamalıdır

İç Kanamalarda İlkyardım

İç kanamada ilkyardımcı kanamanın varlığını dışarıdan göremez Büyük kemik kırıkları, kafaya gelen darbeler, tüm vücudu etkileyen kazalarda, dıştan izlenebilen kanama olsun ya da olmasın, iç kanamadan şüphe edilmelidir

Kazazede huzursuzluk, halsizlik, uyuklama hali, görme ve işitme sorunları, soğuk, soluk ve nemli bir cilt, karında sertlik ve bastırınca ağrı, vücutta yaygın sıyrık, morluk ve şişlikler, susuzluk hissi, zayıf fakat hızlı solunum ve nabız varsa iç kanama düşünülmelidir

İç Kanama Düşünülen Kazazede İçin Yapılacaklar: Kazazedenin ayakları yüksekte olacak şekilde yatırılıp, kazazede ısıtılır ve vakit kaybetmeden hızlıca bir sağlık kuruluşuna sevk edilir

devamı gelecek

Eski 03-28-2009   #18
Aragorn561

Kırık, Çıkık ve Burkulmalarda İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Yüksekten düşen, üzerine bir cisim düşen, trafik kazası geçiren kazazedelerde kırık, çıkık ve burkulmalara sıklıkla rastlanır Kırıklar, büyük kemik kırıklarında görülebilen iç kanamalar dışında, hayatı doğrudan tehdit etmeyen olaylardır Bununla birlikte, hatalı yaklaşımlar sonucu bir boyun ya da omurga kırığı olan kazazede felç kalabilir, kol yada bacak kemiği kırık bir kazazedede kol ve bacak damarları ve sinirleri kesilip durum ağırlaşabilir, yerine takma çabası içine girilen omuz çıkığı ameliyatla dahi düzelemeyecek hale gelebilir

Kırık, çıkık, burkulma gibi kemik ve eklemi ilgilendiren olaylarda ilkyardımcının temel hedefi, sorunlu vücut uzantısı ya da bölümünü hareketsiz hale getirerek, kazazedenin durumunun kötüleşmesini önlemek, ağrısız ve güvenli bir şekilde naklini sağlamaktır

Kırıklarda İlkyardım

Kemik bütünlüğünün çarpma ya da düşme sonucu ortadan kalkmasına kırık denir Kırık kemik parçaları cildi delerek dışarıya çıkmış ise buna açık kırık, cilt sağlam ise kapalı kırık olarak tanımlanır

Aşağıdaki maddelerin birkaçının varlığında kırıktan şüphelenmek gerekir

Düşme, üzerine düşme, çarpma tarif edilmesi
Sorunlu bölgede hareketle ya da temasla çok şiddetlenen ağrı
İlgili vücut bölümünde şekil bozukluğu, simetrinin kaybolması
Kırılma sırası ya da sonrasında kırık sürtünme sesinin duyulmuş olması
Kırık bölgesinde şişlik, morarma
Kol ya da bacakta kısalma
Eklem olmayan bir yerde, eklem varmış gibi açılaşma olması
Deriyi parçalamış kırık kemik ucunun dışarıdan görülmesi
Hareket kısıtlılığı ya da hiç hareket ettirememe
İlgili bölgede hissetmede azalma, uyuşma, karıncalanma
Dolaşımda aksama sonucu soğuma

Kırığı olan, ya da kırık şüpheli kazazedeye ilkyardım uygularken, aşağıdaki ilkelere uymak gerekir:
Kırık olmadığına kanaat getirilmiş bir kazazede kesinlikle yerinden oynatılmamalıdır Kırık bölgenin hareket ettirilmesi sonucu kırık parçanın keskin kenarı etrafındaki bir damar ya da siniri kesebilir, kas dokusunu zedeleyebilir
Kazazedenin oturması ya da sağa sola kımıldamasına izin verilmez, kırık şüpheli bölge hareketsizleştirilmeden taşıma yapılmaz
Kaza ortamında hayatı tehdit eden bir zararlı etkenin bulunmadığı her durumda kırığa müdahale bulunduğu ortamda yapılır
Kırık açık kırık şeklinde ve kopuk kemik parçaları görünüyorsa parçalara dokunulmaz
Kırıklı uzvun bileğinden nabız ve bölgede kanama olup olmadığı kontrol edilmelidir
Açık kırıklarda görünen kemik parçasını içeri sokmaya, kemik uçlarım birleştirmeye, kol ya da bacakta bozulmuş şekli düzeltmeye çalışmamak gerekir
Kırıkla beraber kanama-şok belirtileri varsa öncelikle bunlara müdahale edilir
Boyun kırıklarında hatalı taşıma ve gereksiz hareketler omurilik zedelenmesi sonucu tüm vücutta felçle sonuçlanabilir Boynun desteklenmesi ve hareketsizleştirme hayati önem taşır
Başa gelen darbeden sonra burun ve kulaktan su gelmesi; gözlük şeklinde morarma, bayılma, uyku hali, nabız ve solunum zayıflaması, gözbebeklerinde büyüklük farkı, püskürür tarz kusma, kafa kemiklerinde çökme şeklinde şekil bozukluğu varsa; kafatasında kırıkla beraber beyinde de sıkıntı var denektir Acilen kazazedenin nakli gerekir
Sorunlu bölgenin hareketsizleştirilmesi, yani tespit edilmesi ağrıyı azaltacak, kırık uçlarının çevre dokuları zedelemesini önleyerek, kırık uçların birbirinden ayrılması ya da deriden dışarı çıkmasına engel olacaktır Böylece iyileşme de daha kolay olacaktır
Tespit işlemi, kırık kemikleri ilgilendiren iki eklemin sert-uzun bir cismin yardımıyla hareketsiz hale getirilmesidir Bu amaçla kullanılacak standart malzemenin bulunmadığı yerlerde ilkyardımcı pratik çözümler aramalıdır Bir dal parçası, katlanmış gazeteler, karton kutular, baston ya da şemsiye atelle tespitte, kazak-ceket gömlek vb eşyalar askı ile tespitte, kemer, kravat, gömlek kolu gibi eşyalar sargı olarak kullanılabilir Hiçbir malzeme bulunamaz ise kazazedenin sağlam bacağı kırık bacağa atel olabilir

Çıkıklarda İlkyardım

Bir eklemi meydana getiren kemiklerden birinin, bir dış etki sonucu normalde bulunduğu yerden ayrılmasına çıkık denir Eklem bağlarının normalde izin vermeyeceği bir harekete zorlanan kemik bağları, aralayarak ya da yırtarak yerinden uzaklaşır

Eklemin ve vücut uzantısının görünümünde bozukluk
Ağrı nedeniyle kısıtlanmış ya da tamamen ortadan kalkmış hareket
Hassasiyet ve şişlik görülmesi çıkık düşündürmelidir
Çıkmış bir kemiği, eklem boşluğuna ancak yetkili ve deneyimli bir kişi yeniden yerleştirebilir Yetkisiz kişilerce yapılan denemeler ise damar-sinir sıkışmalarına, eklem bağlarının düzelemeyecek ölçüde tahrip olmasına, sık sık çıkığın tekrar etmesine (alışkanlık çıkığı) neden olabilir İlkyardımcın görevi, yetkili ve deneyimli bir sağlıkçıya ulaşana kadar çıkık eklem bölgesini hareketsiz hale getirmektir Bu amaçla askı, atel ve sargı uygulamaları yapılır

Burkulmada İlkyardım

Eklem bağlarının kopması, ya da kısmen zedelenmesine burkulma denir Ağrı, hassasiyet, şişlik ve morluk görülebilir Zorlanan eklem buz torbası ve benzer uygulamalarla soğutulur Varsa, elastik bandaj uygulanarak şişlik önlenmeye çalışılır Zedeli eklem kullanılmadan ve hareket ettirilmeden, mümkünse yukarıda tutularak taşınır

Elektrik Çarpmalarında İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Elektrik çarpması ev ve işyerlerindeki pirizler ve elektrikli aletlerden kaynaklanan elektrik kaçakları, enerji iletim kablolarının kopması ya da direklere tırmanılması, yıldırım düşmesi gibi durumlarla ortaya çıkabilir

Deri üzerinde oluşan yanık, solunum ve dolaşım sisteminde bozukluk, bilinç kaybı sonucu düşme ve buna bağlı kırıklar elektrik çarpmasının muhtemel sonuçlarıdır Elektrik çarpmasının damarlar üzerindeki etkisi, kalıcı, geç ortaya çıkan sorunlar yaratabilir Tellere asılı ya da elektrik tellerine temas halinde yerde yatarken bulunan kişide, elektrik çarpması düşünülmelidir Bazen kazazede bayılmadan önce kablodan ayrılmayı başarmış olabilir Kimi kısa süreli, düşük voltajlı elektrik çarpmalarında kazazedenin bilinci açık olup, cilt üzerinde dahi hiç iz bulunamayabilir

İlkyardım Müdahalesi Üç Aşamadan Oluşur:

1 Elektrik akımı şalterden kesilmelidir; bu yapılamıyorsa kazazedenin çıplak kablo ile teması iletken olmayan bir cisim kullanılarak kesilmelidir

2 Kaza ortamında hemen kazazedenin soluk yolu, solunum ve kalp atış düzeni kontrol edilmeli ve gerekiyorsa sağlanmalı, bilinç kaybı var ise koma pozisyonu verilmelidir

3 Yanık varsa bakımı yapılır; kazazede fiziksel ve psikolojik olarak rahatlatılır ve ayağa kaldırılmadan nakli sağlanır Düşmeye bağlı kırık varsa tespit işleminden sonra nakil gerçekleştirilir

Donmalarda İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Donmalarda İlk Yardım Nasıl Yapılır?
Aşırı soğuk ortamda uzun süre kalınması sonucu donma ortaya çıkar Kazazede halsiz, uykuludur Donuk vücut bölümleri beyaz, sert, soğuktur Henüz donmamış kısımlar kızarık olabilir Hareketleri ağır ve ağrılıdır Ciltte su dolu keseler görülebilir Donmuş kısımlarda duyu kaybı vardır

Karla ovuşturmak, masaj yapmak, kumaş parçaları sürterek ısıtmaya çalışmak, sıcak odaya ya da sıcak suya sokmak, bandaj yapmak, cilde ilaçlar sürmek,alkol ya da sigara vermek sakıncalıdır

İlkyardımcı önce kazazedenin ıslak giysilerini çıkartıp kurumasını sağlamalıdır Donmuş bölgeler temas, sürtünme, doğrudan ısıdan korunmalı, yüksekte tutularak bir battaniye ile sarılmalıdır Isıtma işlemi yavaş ve aşamalı olarak yapılmalıdır Ilık su bu amaçla kullanılabilir Kazazedeye ılık içecekler ve şekerli sıvı gıdalar verilebilir

Cevap : Acil Durumlarda İlk Yardım

Eski 03-29-2009   #19
Gözyaşı

Cevap : Acil Durumlarda İlk Yardım

Sevgili izmirlihuso_1989 ilk yardım hakkında herşeyi burada bulabilirsiniz konunuz birleştirilmiştir saygılar

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »
Konu Araçları Bu Konuda Ara
Bu Konuda Ara:

Gelişmiş Arama
Görünüm Modları

forumsinsi.com