Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
antolojisihakkında, şiir

Şiir Antolojisihakkında

Eski 12-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Şiir Antolojisihakkında

Şiir - Şiir Antolojisi - Şiir Türleri - şiir anatolijisi oluşturma

Şiir, dilin anlam, ses ve ritim öğelerini belli düzen içinde kullanarak bir olayı, ya da bir duygusal ve düşünsel deneyimi yoğunlaşmış ve sıradanlıktan uzaklaşmış bir biçimde ifade etme sanatı olarak tanımlanabilirse de değişik sanat anlayışlarına göre farklı görüşler de dile getirilmiş hatta şiirin tanımlanamayacağı da öne sürülmüştür

Şiir Türleri :

Pastoral Şiir, Mesnevi Şiir, Dramatik Şiir, Didaktik Şiir, Lirik Şiir, Epik Şiir, Somut Şiir, Deneysel Şiir, Metafizik Şiir, Senfonik Şiir, Satirik Şiir
Şiirin Tanımı

Türkçe'de karşılığı koşuk, yır, özün gibi sözcükler önerilmişse de hiçbiri yaygınlık kazanamamıştır Günümüzde koşuk, nazım karşılığı olarak kullanılmaktaysa da nazım ve şiiri birbirine karıştırmamak gerekir

Birincisi yalnızca bir anlatım yoludur Geçmişte şiirin uyak, ölçü, nazım biçimleri gibi biçimsel özelliklerden ayrı düşünülmemesi sebebiyle şiirle nazım eşanlamlı sayılmışsa da günümüzde bu düşünce aşılmışsa da edebiyatın şiirle birlikte başladığı düşüncesinde fikir birliği oluşmuştur

Yahya Kemal Beyatlı şiiri bildiğimiz musikiden farklı bir musiki" olarak tanımlarken, Cahit Sıtkı Tarancı'ya göre şiir "Kelimelerle güzel şekiller kurma sanatıdır[size="3">"]Şiir Anatolijisi Hazırlarken Dikkat Edilecek Başlıca Hususular:[/size]

İnternetteki edebiyat sitelerinin tespiti ve tanıtımı

♥ Gurbet temasını işleyen şiirlerin derlenmesi ve incelenmesi

♥ Mevlânâ'da evrensel sevgi anlayışı ve semâ

♥ Okunan bir romanda karakterlerin karşılaştırılması

♥ Bestelenmiş beş şiirin tahlili(anlam ve biçim yönünden)

♥ Atatürk?ün hayatını şiir ve resimlerle anlatan albüm oluşturma (kronolojik sunum)

♥ Atatürk?ün dil ve edebiyatla ilgili görüşleri

♥ Ahmet Hamdi Tanpınar ve Evliya Çelebi?de beş şehrin ele alınması,ortak ve farklı yönlerin tespiti

♥ Nasreddin Hoca fıkralarından mesajlar

♥ Yahya Kemal Beyatlı ve Tevfik Fikret?te İstanbul

♥ Güncel Edebiyat dergilerinin tanıtımı

♥ Barış Manço?nun şarkı sözlerindeki didaktik unsurlar

♥ Şiirlerin resimlendirilmesi

♥ Ankara şiirlerinin derlenmesi ve incelenmesi

♥ İstanbul şiirlerinin derlenmesi ve incelenmesi

♥ Çiçek motifini işleyen şiirlerin derlenmesi ve incelenmesi

♥ Herhangi bir şair veya yazar ile yapılacak ropörtaj (grup çalışması)

♥ Tabelalardaki imlâ yanlışlıklarının tespiti

♥ Okulumuzun web sitesindeki edebiyat sayfasının hazırlanması

♥ Türkülerimizin hikâyeleri

♥ Şiirlerin hikâyelendirilmesi

♥ Şiir antolojisi oluşturma

♥ Bir metin üzerinde kelime türlerinin incelenmesi

Çevredeki tabelalarda yabancı kelimelerin tespit edilmesi ve fotoğraflanması

♥ Medyadaki dil yanlışlıklarının tespit edilmesi

♥ Günlük dildeki anlatım bozukluklarının tespit edilmesi

♥ Şair ya da yazar biyografisi hazırlatma

♥ ?Medyada Edebiyat? arşivi hazırlatma

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com