Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Sinsi Eğlence > Bir Tutam Hikaye > Kıssadan Hisse

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ile, kıssalar, mevlanadan, muaviye, şeytan

Mevlana'dan Kıssalar - Muaviye İle Şeytan

Eski 03-01-2008   #1
Equinox

Mevlana'dan Kıssalar - Muaviye İle Şeytan

MUAVİYE İLE ŞEYTAN
Halkın gelip gitmesinden yorulan Muaviye köşkünün kapısını içeriden kilitleyerek uykuya daldı Ansızın birisi uyandırdı kendisini ama , gözlerini açınca sır oldu , ortadan kayboldu Kendi kendine : -Köşke kimse giremez Bu küstahlıkta , bu cürette bulunan kim acaba? diyerek söylenirken etrafa bakınmaya başladı Kapı ardında yüzünü perde ile örtmüş bir herif gördü , sordu : -Hey sen kimsin ? Adın nedir?… Adam : -Adım , açıkça söyleyeyim ki ; İblisi Şaki’dir , dedi Muaviye : -Yalan konuşma , doğruyu söyle ; beni niçin uyandırdın? Şeytan : -Namaz vakti gelmişti Hemen mescide koşman gerek Mustafa ne diyor :”Acele edin , ibadetleri vaktini geçirmeden yapın!…” Muaviye : -Hayır , hayır senin böyle bir maksadın olamaz Bir hayra vesile olmana imkan var mı?… Hırsıza nasıl inanabilirim ?… Şeytan : -Niçin şaşırıyorsun , dedi Biz evvelden melek değilmiydik?…

İlk sevgi unutulur mu , ilk sanat gönülden çıkar mı ?… Biz de bu şarabın sarhoşlarından , bu kapının âşıklarındandık!… Varlığımız O’nun Fazl ve İhsanından değil midir?…

Beşiğimi kim salladı , kim yetiştirdi beni?… Ayrılık bile , vuslatın kadrini bilmek içindir!…
Muaviye : -Doğru , ama bunlardan senin payın eksiktir Sen benim gibi yüz binlerce kişinin yolunu vurdun Hem ateşle neft olasın , hem de yakmayasın , imkan var mı?… Sana bütün hırsızların üstadı demişler , işte lanet budur Hilelerin saymakla bitmez ; Nuh’un kavmi senin hilenden feryada düşmüştür … Ad kavmine rüzgarı sen yolladın … Lût kavminin başına taş yağmasına sen sebep oldun… Nemrut’un beyni senin yüzünden döküldü … Firavun’un aklının körleşmesi , Ebuleheb’in de, Ebucehil’in de düştüğü haller senin yüzünden değil mi?… Bunlardan ancak Allah’ın sakladıkları kurtulmuştur Şeytan : -Böyle düşünme Ben mihenk taşıyım Hak beni ; halisle kalpı ayırmak için yarattı Söyle , sahte olanın yüzünü ne zaman kararttım?… Kurt ceylandan bir yavru doğursa , onun cinsinden şüphe edilir Önüne kemik ve ot koy , hangisine çabuk giderse o cinstendir Kahırla lûtuf ta eş oldu , birinden hayır , diğerinden şer doğdu

Otla kemiği gösterdiğinde , tene mi , cana mı koşuyor görürsün?… Güzeli çirkin yapabilir miyim?… Rab değilim ki ben! Hintli aynayı , adamı kara suratlı gösteriyor diye kırdı Ayna dedi ki : “Suç benim değil ki , sen yüzümü cilalayanı , beni gammaz yapanı bul!… Güzel kim , çirkin kim olduğunu söylemem için beni doğru sözlü O yaptı!…”
Muaviye : -Ey yol kesici!… Sen bir dolandırıcısın!… Boşuna delil getirerek beni kandırmaya çalışma Başaramazsın Her sözünde yüz binlerce sihir olan fitneci İblis ; doğru söyle , niçin beni uyandırdın ?… İblis : -Kötü zan sahibi olan kişi , ne söylense de doğruyu işitmez Ahmakla konuşmak deliliktir Ey ahmak kişi ; neden benim şerrimden Allah’a ağlayıp sızlanıyorsun?… Sen o aşağılık nefsinin şerrinden ağla Sonra da suçu yokken İblis’e lanet edersin Niçin o şeytanlığı kendinde görmezsin Sevdiğin şeyler seni kör ve sağır eder Bana suç bulma, ben kötülükten de , hırstan da , kinden de usandım Bir kere kötülük ettim hala pişmanım Gecem gündüz olsun diye bekler dururum Muaviye : -Doğruluktan başka hiç bir şey seni elimden kurtaramaz Doğruyu söyle elimden kurtul Hilelerinin aldatamaz beni İblis : -Ey hayal kuran , düşüncelere dalan !… Doğruyu , yalanı nasıl anladın?

Muaviye : -Nebi sahte ile gerçeği ayırdedecek mihengi vermiştir : “Yalan , kalplerde şüphe uyandırır Doğru ise kalplere emniyet ve neşe verir!…” buyurmuştur Beni neden uyandıracaksın ki?… Halbuki sen uyanıklığa düşmansın Çarmıha gerdim seni, doğruyu söyle , hile yapma Senden hayır için uyandırmayı ummam İblis bunun üzerine lafı ağzında geveleyerek dedi ki : -Ey muaviye ben seni şunun için uyandırdım ki , cemaate yetişesin de, Nebi’nin ardında namaz kılasın Eğer namazı kaçırsan , vakit geçse idi bu cihan sana nursuz , kapkaranlık gelecekti Bu ziyandan dolayı gözlerinden yaşlar dökecektin Bu dert yüzlerce namaza değer Namaz nerede , o niyazın ışığı nerede?… O teessüf , o figan , o niyaz yüzlerce namazdan üstündür İstedim ki öyle bir ah etmeyesin , bu suretle de o yola sahip olmayasın

Ben hasetçiyim Hasette bulundum
Muaviye bunun üzerine dedi ki : -İşte şimdi doğru söyledin Sen bir örümceksin , ancak sinek tutabilirsin Ben sinek değil , ak doğanım Beni ancak padişah avlar Sen beni uyandırdın ama o uyandırış uykunun ta kendisiydi Sen beni daha iyi bir hayırdan mahrum etmek için hayra sevk ettin

Mesnevi : 2Cilt - Sayfa : 200 -…- 214

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com