Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Sinsi Eğlence > Bir Tutam Hikaye > Şaşırtıcı / Ürpertici Hikayeler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
geliyor, makinası, zaman

Zaman Makinası Geliyor!

Eski 07-13-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Zaman Makinası Geliyor!

Zamanda yolculuk mümkün diyen ABD'li fizikçi, makinasını anlattı

Connecticut Üniversitesi'nden fizikçi Prof Ronald Mallett, zaman yolculuğu araştırmaları ile geçen yaş***** ve çalışmalarının ulaştığı son aşamayı BBC'ye anlattı

Zamanda yolculuk, edebiyatta ve sinemada sıklıkla işlenen konular arasında yer alır Amerikalı bilimadamı Prof Ronald Mallett, bunun mümkün olabileceğini söylüyor

Prof Mallett, 'Zaman Gezgini' adlı bir kitap kaleme alarak zamanda yolculuk hayaline ulaşma mücadelesi ile geçen hayatını da anlattı

1950'lerde New York'un Bronx ilçesinde yetişen Mallett, o yıllarda da zaman yolculuğu konusuyla çok yakından ilgiliymiş Ronald Mallett, babası ani bir kalp krizinden öldüğünde sadece on yaşındaymış Onu avutan tek şey, bilim kurgu imiş

Ronald Mallet o yıllarla ilgili olarak şunları söylüyor: 'Babamın ölümünden bir yıl sonra Herbert George Wells'in 'Zaman Makinesi' kitabı elime geçti Beni depresyondan kurtaran şey oydu Çünkü bana ilham vermişti Şunu düşünüyordum: Eğer bu kitaptaki gibi bir zaman makinesi yaparsam, geçmişe dönebilecektim; geçmişe dönersem de babamı yeniden görebilecek, başına gelecekler konusunda onu uyarabilecek ve belki de onu kurtarabilecektim Bu yüzden de bu iş bende bir takıntıya dönüştü' Aradan 50 yıl geçti ve Mallett bilimsel alanda derinleşti Şu anda Connecticut Üniversitesi'nde Fizik Profesörü

Yıldızlar ve gezegenler gibi büyük nesnelerin hem uzayı hem de zamanı bükebildikleri biliniyor Prof Mallett ve diğerleri içerdiği enerjiden dolayı ışığın da böyle olduğuna, onun da uzay-zaman döngüsünü bükebileceğine inanıyor

Buna göre, çok güçlü bir lazer halkası oluşturulup bu ışık girdabının içine nesneler -ya da bir gün belki bir insan- konulduğunda, makinenin içindeki görüntüyü zaman içinde geriye veya ileriye doğru izlemek mümkün olabilecek

'NİYETİMİ UZUN SÜRE GİZLEDİM'

Prof Mallett, 'Göreceğiniz şey, içinde kesişerek devasa bir ışık tüneli oluşturan lazer demetlerinin bulunduğu bir silindir olacak Bir ışık girdabının çevresinde döndüğü bir tünel hayal edin' diyor

Zamanda yolculuk aslında fazlasıyla bilim kurgu kokan bir kavram Bu nedenle Dr Mallet, rakiplerince dalga geçilmemek için gerçek niyetini uzun süre gizlemiş

Ancak bir yazar ve astronom olan Dr David Whitehouse, bilim dünyasının Mallett gibilere ihtiyacı olduğunu söylüyor ve 'Ayrıca yanılmak da evreni araştırmanın bir parçasıdır' diyor

Bununla beraber bu çalışmanın işe yaramayacağını söyleyenler de az değil 'Öyle ise neden günümüz de gelecekten gelen ziyaretçilerle dolu değil' diye soruyorlar Bu noktadan itibaren ise 'büyükbaba paradoksu' başlıyor

David Whitehouse 'Örneğin zamanda geri gidip büyükbabanızı ya da babanızı öldürseydiniz, siz varolmayacaktınız Zaman çizgisini değiştirmek bir paradokstur Bu noktadan itibaren de insanlar zaman yolculuğunun imkansız olduğunu söyleyenler ile evrenin tüm olasılıklara göre parçalara bölünebildiğini söyleyenler arasında ikiye ayrılıyor' diyor

Prof Mallett artık babasıyla görüşemeyeceğini kabul etmiş Işık girdabını tamalamayı başarsa bile, makinenin ilk çalışmasında kendisini istediği kadar geriye götüremeyeceğini söylüyor Ancak zaman yolculuğunun bir gün gerçekleşeceğinden emin

Mallett şunları söylüyor: 'Hangimiz geçmişimizde birşeyleri değiştirmek istemedik? Acaba neler olurdu bunu yapabilseydik? Sevdiğim kişiye 'o arabaya binme' veya 'o uçakla gitme' diyebilseydim nasıl olurdu? Bence bu durum, geçmişi değiştirme ya da daha sonra neler olacağını, yüz yıl, iki yüz yıl sonrasında yaşanacakları bilme arzusu hepimizin içine işlemiştir Bu bence çok temel bir arzudur'

KAYNAK-BBC-

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com