Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Nesil Bilinçlendirme Kampı - Gizli Tehlikeler & Tehditler > Nesil Bilinçlendirme Kampı > Nerden & Nasıl Geldik

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
fransız, matematikçi, mühendis, türk

Fransız mühendis ve matematikçi Türk

Eski 01-07-2009   #1
KRDNZ

Fransız mühendis ve matematikçi Türk

1780 senesinde İstanbul'a gelen bir Fransız mühendis, yanında bir de logaritma cetveli getirmişti Bir aralık Bab-ı ali'ye gelerek zamanın hükumetine verip:
-Memleketinizde bu cetvelden anlayan ve bununla uğraşan var mıdır? diye sorar
Kendisine, Gelenbevi İsmail Efendi adında bir zatın matematikle meşgul olduğunu söylediler

Kulübede ilmi çalışma!
Fransız mühendis, Gelenbevi'nin adresini alarak kendisini ziyarete gider Bir kulübeden farkı olmayan İsmail Efendi'nin evinden içeri giren mühendis, karşısına çıkan bu üstü başı perişan adamın, aradığı kimse olduğunu güçlükle anlayınca, fazla konuşmağa bile tenezzül etmeden elindeki kitabı uzatır ve:

Fransız, hayretler içinde!
-Bir haftaya kadar bu kitap hakkındaki cevabınızı bekliyorum, deyip bu harap evden çıkmak ister
Gelenbevi İsmail Efendi onu bekletmeden, cevap yerine kendisinin telif etmiş olduğu logaritma cetvelini Fransız mühendise verir Bu cetveli gören Fransız, hayretler içinde, onun zeka ve kabiliyetine hayranlığını şu sözlerle izhar eder:
-Bu adam Avrupa'da olsaydı ağırlığınca altın ederdi

"Cebir" kitabı bile yeter
Gelenbevi İsmail Efendi, medresenin yetiştirdiği ve ilmi değerini Osmanlı Devletinin sınırları dışına taşıran son devir alimlerindendir Matematik ve astronomi; mantık, felsefe ve adab; kelam ve tasavvuf konularındaki eserleri meşhurdur Ömrünün sonlarına doğru yazdığı "Cebir" kitabı ise onun değerini anlamaya yetiyor

Garbın âfâkını sarmışsa çelik zırhlı duvar
Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var
Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imânı boğar,
'Medeniyyet!' dediğin tek dişi kalmış canavar?

Ey ŞaiR! Bana Yağmurdan bahsetme, yağdır
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com