Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Nesil Bilinçlendirme Kampı - Gizli Tehlikeler & Tehditler > Güncel Haber Merkezi > Dünya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
dramı, gelinin, yaşındaki

10 Yaşındaki Gelinin Dramı..

Eski 07-19-2008   #1
meLankoLik_asaLet

10 Yaşındaki Gelinin Dramı..

Henüz 10 yaşında olmasına rağmen, kısa hayatına işkencelerle dolu bir evlilik, tecavüz ve boşanma sığdıran Yemenli Nujood Ali'nin dramı, ABD'nin CNN televizyonuna konu oldu Ülkesinde birçok küçük kız gibi henüz 18 yaşına gelmeden, 30 yaşında ismi açıklanmayan bir adamla evlendirildi

Babası, geleneklere uydu ve "20 yaşına gelmeden ona dokunmam O bizim şimdilik kardeşimiz" diye söz veren damada güvendi Ancak Nujood Ali, şubat ayında yapılan düğünden 2 ay sonra ülkesinde pek çok kızın cesaret edemediğini yapıp boşanmak için soluğu mahkemede aldı

Küçük kız yaşadıklarını, "Beni kendisiyle yatmaya zorluyordu İstemediğimi söylediğimde canımı yakmaya başladı Bana zorla istemediğim şeyler yaptırdı" sözleriyle anlattı

Baba da CNN'e konuşarak, "Damat bana, 20 yaşına gelinceye kadar kızıma dokunmayacağını söyledi Oysa hemen onunla yatmış Meleğime zarar verdi İçim parçalandı" dedi

"Bu davayı örnek olması için açtım" diyen küçük kız, kendisini mahkemede savunan insan hakları örgütü için çalışan avukat sayesinde "çirkin" diye nitelendirdiği kocasından boşanmayı başardı

[alıntıdır]

Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap : 10 Yaşındaki Gelinin Dramı..

Eski 07-19-2008   #2
sudenaz

yazık günah valla
sinirlendim bak şimdi
konu için tşkler

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-19-2008   #3
rock_alltime

Kıyamam yaaDaha 10 yaşında neler yaşamış"Damat bana, 20 yaşına gelinceye kadar kızıma dokunmayacağını söyledi" Adam da buna inanmış yaYazıklar olsun öyle babaya:@

Konu için tşkler!

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-19-2008   #4
sudenaz

Alıntı:
rock_alltime tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Kıyamam yaaDaha 10 yaşında neler yaşamış"Damat bana, 20 yaşına gelinceye kadar kızıma dokunmayacağını söyledi" Adam da buna inanmış yaYazıklar olsun öyle babaya:@

Konu için tşkler!
haklısın

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-19-2008   #5
güneş

ne inancak onlrn hepsi masal halimize develtimize binlerce şükürbize düşen daha bilinçli yetişmek ve yetiştirmketr arkadaşlr

Eski 08-10-2008   #6
dejavu2009

Yaklaşık 10 yıl önce okuduğum Gerçek hayatını anlatan bir yazarın öyküsünü hatırlattı Hikaye bunun benzeri ama o boşanmadı yaşamına devam etti Zorluk, çile ve tüm sıkıntılara rağmen

Kitabın Adı: ANNEMİ BİR KEZ DAHA GÖREBİLSEM
Yazar: ZANA MUHSEN (yemenli bir ailenin kızı)

okumanızı şiddetle tavsiye ederim

Özetini buldum sizinle paylaşıyorum

ÖZET

Bu öykü 1980’lerde yaşanan bir olayı ; bir düşün gerçek bir kabusa dönüşmesini anlatmaktadır

Yemen dünyanın en yoksul ülkelerinden biridirHalkın büyük bir bölümü bin yıl önceki yaşam biçimlerini sürdürmektedirErkeklerin çoğu evlerine ekmek parası sağlayabilmek için ülke dışına çalışmaya giderken ,peçelerinin arkasına saklanan eşleri köylerinde kalıp en kötü koşullar altında ailelerine bakarlar ve hiç dinlenmeden çalışırlar

Nadia ve Zana adlı iki genç kız babaları tarafından sözüm ona tatil için Yemen’e gönderildiklerinde orada eğleneceklerini güzel vakit geçireceklerini düşünüyorlardıNe var ki ilk kez vatanı i İngiltere’den ayrılan kızlar için altı haftalık sürmesi tasarlanan tatil,sekiz yıllık bir kabusa dönüştü

Yemen’e vardıktan kısa bir süre sonra korkunç gerçekle yüz yüze geldilerBabaları yolculuktan önce daha on dört ve on beş yaşlarındaki kızlarını Mokbana bölgesindeki kabile köylerinden birinde yaşayan iki delikanlı ile evlendirdi

Kızlar suyu ve elektriği olmayan duvarları tezekle kaplı taş evlerde ,kendileri için yabancı bir yaşama
uyum sağlamak zorunda kaldılarTecavüzler,dayaklar ,ağır işler,çıplak zemin üzerinde yaşlı köylü kadınlarının gözetiminde doğum yaparken yaşadıkları kötü anlar yaşamlarını tam bir cehenneme çevirdi

Ama sadece Zana ve Nadia değildi böyle evliliklere ve yaşamları boyunca sürecek esirliğe mahkum olan genç kızlarAma onlardan biri şanslıydıÇünkü annesinin ve İngiliz basınının yardımıyla kurtulmayı başaran ilk kız Zana olduKızlarını bulmak annenin tam altı yılını aldıZana’nın kurtulması ise tam iki yıl sürdüBu iki yıl içerisinde Zana umut etmekten ve yaşamaktan asla vazgeçmedi annesi de aynı şekildeZana ne kadar kocasına itaat eden Yemenli bir eş olsa da, her zaman annesinin yanına İngiltere’ye dönmeyi istedi ve düşlediYemenlilerin onun ruhunu değiştirmelerine asla izin vermediHiç bir şey Zana’nın direncini kırmaya yetmedi ne tecavüzler,ne hastalıklar,ne dayaklar,ne de manevi baskılar

Arap köylü kadınları olarak yaşadı Zana tam sekiz yıl her şeyi öğrendi burada yaşayan kadınların neler yaşadıklarını ve eşlerinden neler çektiklerini gördü

Sekiz yıllık tutsaktan sonra Zana kurtulmayı başardıO zamandan beri oğlu Markus ve kız kardeşi Nadia’yı o cehennemden çıkarmaya çalışıyorO hala umutlu

İLGİNÇ BİR DİZİ;

http://www,dizimag,com/stephen-hawki...eady-dizi.html
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com