Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Nesil Bilinçlendirme Kampı - Gizli Tehlikeler & Tehditler > Güncel Haber Merkezi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
anlayışı, atatürk’e, atatürk’ün, ders, dindar, dinin, göre, kitaplarında, laiklik, peygamber, yönü, önemi

Ders Kitaplarında Bundan Böyle Atatürk’ün Dindar Yönü, Laiklik Anlayışı, Atatürk’e Göre Dinin önemi ve Hz. Peygamber Il

Eski 01-19-2011   #1
Şengül Şirin

Ders Kitaplarında Bundan Böyle Atatürk’ün Dindar Yönü, Laiklik Anlayışı, Atatürk’e Göre Dinin önemi ve Hz. Peygamber Il

2011- 2012 yılında Ortaöğretim (9,10,11 ve 12 sınıflar) Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinde bir takım değişiklikler ve ilaveler olacak Ders kitaplarında bundan böyle Atatürk’ün dindar yönü, laiklik anlayışı, Atatürk’e göre dinin önemi ve Hz Peygamber ile ilgili sözleri gibi bir takım konular da işlenecek Ayrıca değişiklik yalnızca bunlarla sınırlı olmayıp, İslamiyet dışındaki dinler de Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitaplarında yerini alacak

Değişikliklerle ilgili ilk resmi adım atıldı

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitabında yapılması öngörülen ve kamuoyunda uzun süredir tartışılan değişikliklerle ilgili ilk resmi adım atıldı
Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü, Talim Terbiye Kurulu´na başvurarak 220 sayfadan oluşan raporu sundu Merdan Tufan Başkanlığı´nda toplanan kurul, değişikliklerin ders kitaplarına yansıtılmasını istedi 2011-2012 eğitim yılından itibaren yeni din dersi kitaplarının okutulması kabul edildi
Kitaplar, 30 Haziran 2011´de toplanacak Talim Terbiye Kurulu onayı ile yürürlüğe girecek

Ortaöğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi (9, 10, 11 ve 12 sınıflar) Öğretim Programı´nda “İnsanoğlu fark etmese bile psikolojik ve fizyolojik açıdan sürekli değişir ve yenilenir” denilerek; gençlerin özellikle inanç ve hayat konusundaki tercihlerini özgürce yapabilmeleri için ezberci eğitimden vazgeçildiği vurgusu dikkat çekiyor

ATATÜRK´ÜN DİNDAR YÖNÜ

Öğretim Programı din dersinin vizyonu, “21 yüzyılın çağdaş, Atatürk ilke ve inkılaplarını benimsemiş, temel demokratik değerlerle donatılmış, insan haklarına saygılı, yaşadığı çevreye duyarlı, bilgiyi deneyimlerine göre yorumlayıp sosyal ve kültürel bağlam içinde oluşturan, kullanan ve düzenleyen, sosyal katılım becerilerini geliştirmiş, kendi dininden başka dinlere karşı anlayışlı, milli ve ahlaki değerleri benimseyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yetiştirmek” olarak tanımlanıyor Yeni din derslerinde “laiklik ve din” dışında da Atatürk´ün dindar yönü çok kapsamlı olarak yer bulacak

9 sınıflara Atatürk´ün laiklik anlayışı, 10 sınıflara Atatürk´e göre dinin vazgeçilmez olduğu, 11 sınıflara Atatürk´ün Hz Peygamber´le ilgili sözleri, Diyanet´i kurması, Türkçe meal ve tefsir yazdırması, 12 sınıfta ise neden din eğitiminin medreseler yerine okullarda verilmesini istediği ve din bilginleriyle diyalogları anlatılacak

BUDİZM DE VAR

İslamiyet dışında, Hıristiyanlık, Yahudilik, Hinduizm, Budizm gibi dinlerde namaz, oruç, hac, dua, kurban ve sadaka kavramları da işlenecek

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com