Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Genel Kültür & Serbest Forum > Serbest Forum

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ağacı, kayısı

Kayısı Ağacı

Eski 01-16-2010   #1
GöKKuŞaĞı

Kayısı Ağacı

Kayısı Ağacı
Türkiyeli bir tüccar ,İtalya`ya gidip bir otomobil fabrikasının müdürünü ziyaret etmişBirlikte yemişler içmişler ve gezmişlerBir ara fabrika müdürü şakayla:
- Türkler,hediye vermeyi severlerSen bana Türkiye`den ne getirdin,diye sormuş
Bizim tüccar da:
-Sana bir kayısı ağacı getirdim, demişO kadar lezzetli,ve hoş meyveler verir ki
Müdür kahkahayı basmış:
-Şakanın böylesini de görmedim
Bunun üzerine bizimki,cebinden bir kayısı çekirdeği çıkarmış:
-Müdür bey,bu kayısı çekirdeğinin içinde bir fabrika varBu fabrikayı çalıştırmak için,toprağa gömmek kafiÇekirdeği toprağa gömüp,sulamaya başlayınca,fabrika da çalışırKökler ,dallar,yapraklarNihayet çiçekler ve meyveler meydana gelirSanata bakınız müdür bey !Kocaman bir kayısı ağacı,dalıyla ,yaprağıyla,çiçeğiyle bir çekirdeğin içine yerleştirilmiş
Müdür dikkat kesilmiş:
-Lütfen devam ediniz
-Şimdi siz kocaman bir araba fabrikasının müdürüsünüzSizden ilginç bir araba istesekBu araba uçağa binerken katlanıp bavul haline gelse,kolayca taşınsa,uçaktan inince de tekrar araba haline getirilebilseNasıl?Böyle bir araba yapabilirmisiniz?
-Bilmem,çok zor
-Bakınız siz ,ilerleyen teknolojiye rağmen bir arabayı bavul şekline getiremiyorsunuzAma öyle bir sanatkar var ki,kocaman kayısı ağacını bir çekirdeğin içine yerleştirmiş
-Tabiat mı yani?
-Tabiat da bir sanat eseridir ve aynı sanatkarın eseridir
-Hayret !
-Neden hayret ettiniz müdür bey?
-Aslında bilinen şeyleri anlattınız,ben de zevkle dinledimGerçekten bunlar benim için güzel bir hediye olduBeni düşündürdünüzHemen aklıma minicik incir çekirdeği geldiAynı sanatkar,incir çekirdeğine incir ağacını,yumurtaya da tavuğu yerleştirmiş
Tüccar neşeyle el çırpmış:
-Evet harikaSöylemek istediğimi anlatmışım demek kiToplu iğne başı kadar incir çekirdeğine incir ağacının forumülünü yerleştiren Allah (cc) `ın sanatına hayran kalmamak elimizde değil

(Hekimoğlu İsmail-Kalbim küçük sevgim büyük ) kitabından

GaLiBa Bu GeCe YaĞMuRDa GöKKuŞaĞı MiSali
GüLeRKeN aĞLaMaNıN ZaMaNı
Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap : Kayısı Ağacı

Eski 01-16-2010   #2
Şengül Şirin

Cevap : Kayısı Ağacı

Bu yazıya söylenecek birşey bulamıyorumHarikasın Gökkuşağı

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com