Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
dârülelhan

Dârülelhan

Eski 11-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Dârülelhan

Dârülelhan

"Müzik evi" anlamına gelir 1917'de İstanbul'da kurulmuş bir konservatuvardır
Batı musikisinin ve Türk musikisinin bir arada öğretilmesinde gösterilen inat sonucu kurulan bir konservatuvardır Fransız asıllı andre antoine adındaki ünlü tiyatro ustasının idaresindedir Bir musiki ve bir tiyatro okulu olarak düşünülen darül bedayi-i osmanî ‘nin açılışı ile 1914 yılında yapılmıştı Bu kuruluş istanbul belediyesi ne bağlı olarak kurulacak, musiki ve tiyatro sanatını öğretecek, halka temsiller ve konserler verme amacını göderecekti Cemil paşa 1914 yılında andre antoıne’ i bir anlaşma yaparak istanbula getirdi Böylece okul şehzadebaşı’ndaki letafet apartmanında hizmete girdi Adını namık kemal' in oğlu ali ekrem bolayır koymuşturTiyatro bölümünün müdürü reşad rıdvan , musiki bölümünün müdürü ise ali rıfat çağatay idi1 dünya savaşı başlamasından dolayı bir süre açılması ertelendi Savaştan dolayı batı musikisinin çalışmalarına geçici olarak ara verilirken türk musikisi çalışmaları 14 mart 1914 yılına dek sürdü
Türk musikisinin görevi şunlardı : Türk musikisi’nin çökmesini önlemek ,klasik eserlerimizin notalarını aslına uygun olarak yazmak ve musiki zevkini yaygınlaştırmak Okul ilk temsilini 12 ocak 1916 pazartesi gün 21 de vermiştir
1923'te İstanbul Belediye Konservatuvarı oldu 1986'da, İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuvarı oldu

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com