Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Bilgisayar,Teknoloji & İnternet Dünyası > Yazılım & Donanım

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
benim saklayacak hiçbir şeyim yok, diyenlere, google sansürcü ve insan haklarına karşı

- "Google: Sansürcü Ve İnsan Haklarına Karşı" - "Benim Saklayacak Hiçbir Şeyim Yok" Diyenlere

Eski 07-28-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

- "Google: Sansürcü Ve İnsan Haklarına Karşı" - "Benim Saklayacak Hiçbir Şeyim Yok" Diyenlere

Soru: Google'ı beş, on veya 20 sene sonra nerde görüyorsunuz?

Reischl: Bu soruyu ciddi anlamda cevaplayamam çünkü geleceği görmek gibi bir yeteneğim yok Ama şunu biliyorum ki Google ilerleyen zamanlarda herkesin "en sevdiği" şey olmayacak bilakis diğer büyük firmalarında başında geldiği gibi başka bir firma tarafından alt edilecek IBM ve Microsoft ilk değildir Google da sonuncusu olmayacak Google'ı sert yıllar bekliyor çünkü gün geçtikçe her şeyi kabullenmeyen ve metotları sorgulayan kullanıcı sayısı artıyor Belki sene 2028'de Google hakkında şunlar söylenecek: "Milenyum dönümünde lego renkleriyle bezenmiş logosu ile internet kullanıcılarını baştan çıkaran, ayartan bir firma vardı Ta ki, firmanın aslında bir pazarlama-balonu olduğu ortaya çıkana kadar bu böyle devam etti"

Soru: Genel anlamda bilgi korumasının geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Reischl: Bilgi koruması bir nesil-sorunsalıdır Facebook, MySpace, YouTube veya chat aracılığıyla birbirleriyle "çıkan" , sırlarını birbirlerine söyleyen ve en kişisel yanlarını bile başkalarına gösteren gençler "Benim saklayacak hiç bir şeyim yok" sloganına göre yaşıyorlar Onlar için özgürlük, kendisi hakkındaki her şeyi dünya ile paylaşmak anlamına geliyor Fakat bu bilgiler birden farklı bağlantılar ile farklı yollar üzerinden tabiri caizse "dolu gibi" yağmaya başlayıp birileri hakkında yanlış sonuçlar çıkarılmaya başlandığı anda, bu trend bir dönüm noktasına ulaşacak Yani "Benim saklayacak hiçbir şeyim yok" sloganı geçerliliğini yitirecek 30+ ve 40+ yaş kategorisine baktığımızda ise durum çok farklı gözüküyor Burada bilgi koruması ve mahremiyete değer veriliyor Bu nesil birçok internet firmasının bilgi toplamadaki tutkusunu sorgulamaya başlıyor Özellikle bilgi koruması kavramına büyük önem veren Almanya, bu trend dönüm noktasını tetikleyebilir ve Almanya'dan başlayan bu etki Avrupa tabanlı bir savunma mekanizması oluşturup kullanıcıların bilgi koruması ve mahremiyete önem vermelerini sağlayabilir Çünkü sadece Avrupa'da değil ABD'de de kullanıcılar bilgi korumasına önem vermeye başladılar Yakın zamanda yapılmış bir ankete (Harris Interactive online) katılan Amerikan vatandaşların çoğunluğu (yüzde 59) reklam ve içeriklerini kişiselleştirmek için kullanıcı bilgilerine erişen web sitelerine şüpheyle baktıklarını itiraf ettiler Katılanların dörtte biri ise bu durumdan tamamen rahatsız olduğunu iddia etti

Soru: Microsoft'un Yahoo'yu alması sizce Google'a ve piyasaya nasıl etki eder?

Reischl: Şu anda Avrupa'da patlak vermiş olan bilgi koruması tartışmalarının, Google'ı ve "Microhoo"yu etkileyeceğini (yeter ki etkilesin) düşünüyorum Hatta "Microhoo"nun güçlü bir rakip olmak ve Google'a meydan okumak için kozunu tam olarak bilgi koruması konusunda kullanacağını ve bilgi toplama metotlarını yeniden düşünmeye sevk edeceğine inanıyorum; belki de "Microhoo" "biz sizi gizlice gözetlemiyoruz" gibi sloganlar yayımlayacaktır Google'a mutlak bilgi koruma kanunlarına uyması için meydan okumak zorundayız
[/b]
Kaynak: Chip Dergisi

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com