Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Genel Bilgiler > Dilekçe Örnekleri

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
dava, dilekçesi, gayrimenkul, ilişkin, satış, vaadine, yazılır, örneği

Gayrimenkul Satış Vaadine İlişkin Dava Dilekçesi Nasıl Yazılır, Örneği

Eski 09-09-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

…… MAHKEMESİNE
DAVACI :
VEKİLİ :
DAVALI :
KONU : Gayrimenkul Satış Vaadine Dayanan Cebri Tescil Kararı Verilmesi İstemidir
AÇIKLAMALAR :
1-) Müvekkilim … davalı … İle İli … İlçesi, … Ada … sayılı parselde bulunan … metrekarelik arsanın satımı konusunda … 16 Noterliğinde düzenlenen …/…/… tarih ve …/… yevmiye numaralı Gayrimenkul Satım Sözleşmesi yapmıştır
2-) Gayrimenkul satım sözleşmesine göre davalı …/…/… tarihinde adı geçen arsasını müvekkilime devredeceği vaadine karşılık, müvekkilim de arsa bedeli olan toplam … TL’nin … TL’sini peşin olarak ödemiş, … TL’yi de devir tarihinde ödeneceği konusunda anlaşılmıştır
3-) Sözleşmedeki devir tarihinin geçmiş olmasına ve davalıya çekilen ihtara rağmen davalı, adı geçen arsanın devrine yanaşmamaktadır Ayrıca müvekkilim, davalının arsayı üçüncü kişilere satacağına dair duyumlar almıştır
4-) …/…/… tarihli Gayrimenkul Satım Vaadi sözleşmesinde belirtilen devir süresinin geçmiş olmasına rağmen davalı devir işlemlerine yanaşmadığından ve söz konusu arsayı üçüncü kişilere devretme tehlikesi bulunduğundan ihtiyati tedbir talebiyle dava açılması zorunlu hale gelmiştir
HUKUKİ NEDENLER : 1512 S K m 60 ve ilgili mevzuat
HUKUKİ DELİLLER : …/…/… tarihli Gayrimenkul Satım Vaadi Sözleşmesi, tapu kayıtları, davalıya çekilen ihtarname, tanık beyanları ve diğer deliller
SONUÇ VE İSTEM :Yukarıda açıkladığımız nedenlerle, arsanın üçüncü kişilere devrine engel olunmak üzere tapu kaydı üzerine tedbir konulmasına, tapuda davalı adına tescilli bulunan arsanın tescilinin iptali ile müvekkilim adına tesciline, yargılama giderlerinin davalıya yükletilmesine, karar verilmesini saygılarımla talep ederim …/…/…
Davacı Vekili
Avukat

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com