Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Kültür-Sanat

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
Çıkan, bilgiler, kısa, kitaplar

Son Çıkan Kitaplar Ve Kısa Bilgiler

Eski 10-02-2006   #1
mate

Son Çıkan Kitaplar Ve Kısa Bilgiler

Sen Ölünce Kim Ağlar?-robin sharma

Gençlik yıllarımda, babam bana asla unutmayacağım bir şey söylemişti: 'Oğlum, doğduğunda bütün dünya sevinirken sen ağlıyordun Öyle bir yaşam sür ki, öldüğünde sen sevinirken bütün dünya ağlasın' Hayatın anlamını unuttuğumuz bir çağda yaşıyoruz Bir insanı kolaylıkla Ay'a gönderebiliyoruz, ancak karşı dairemize yeni taşınan komşumuzu ziyaret etmekte güçlük çekiyoruz

George Bernard Shaw'a ölüm döşeğinde, 'Hayatınızı yeni baştan yaşama fırsatınız olsaydı, ne yapardınız? ' diye sorulmuş Shaw biraz düşünmüş ve sonra derin bir iç çekişle, 'Olabileceğim, ama asla olmadığım kişi olmak isterdim, ' demiş

Aynı şeyin sizin başınıza da gelmemesi için bu kitabı yazdım

O halde siz bu kitaba başlarken, size soruyorum:

Siz öldüğünüzde ardınızdan kim ağlayacak?

Bu gezegenden gitme ayrıcalığına ulaştığınız zaman kaç yaşamı etkileyeceksiniz?

Sizi takip eden nesiller üzerinde nasıl bir etki bırakacaksınız?

Son nefesinizi vermeden önce arkanızda bırakacağınız imza ne olacak?

2 Başın Öne Eğilmesin 'Sabahattin Ali’nin Romanı-Hıfzı Topuz'

Hıfzı Topuz bu romanda, belgelere dayanan özgün kurguyla Sabahattin Ali’nin Nâzım Hikmet’ten Bedri Rahmi Eyuboğlu, Orhan Veli ve Asaf Halat Çelebi’ye; Sabiha Sertel’den Vâlâ Nurettin, Rasih Nuri İleri, Aziz Nesin ve Rıfat Ilgaz’a yayılan dostluğuna ve 41 yaşında karanlık güçler tarafından katledilmesine uzanan trajik yaşamına ayna tutuyor Sabahattin Ali,41 yıllık yaşamı boyunca Türk edebiyatının dünya dillerine çevrilen seçkin örneklerini vermekle kalmadı, yalnızca yurdu için bağımsızlık istedi, özgürlük istedi, çağdaşlaşma istedi… Bu değerlerin düşleriyle yaşadı Bu düşlerin bedeli sürgünler, hapishaneler ve sonunda Istranca ormanlarında tutuklanıp katledilişle ödenecekti

3 Birlikte Yaşadıklarım Birlikte Öldüklerim-Aziz nesin

Ölen için yazmanın daha bir rahatlığı var açıkçası Bunu söylemek zorundayım Ama şunu da eklemek isterim ki, öldükten sonra yazdıklarımı, sağlıklarında yazamazdım, yüzlerine söyleyemezdim anlamına gelmez, ki yazdıklarımın pek çoğunu ve ağırını yüzlerine de söylemişimdir Ama ben bu insanları hemen hemen hepsini diyebileceğim kertede çoğunu seviyordum, çok seviyordum Sevdiğim insanların sevmediğim ve bana olumsuz gelen yanlarını, ölümlerinden sonra (bi bakıma arkalarından) yazmak hem kolay değil, hem güzel olmayan bu işi yapıyorum bu kitabımda Peki neden? Başka türlüsünü yapamam, elimden gelmez de ondan Her neyse, onu yazacağım

Bir de, yaşamakta olan yakınları var Yazan elimi oldukça tutan (tek tutan) budur Onları incitmek beni de incitir Çünkü yakınları, ünlü ve değerli ölülerinin eleştirilmesine, olumsuz yanlarının belirlenmesine hiç dayanamazlar, ki onlara hak vermemek elde değildir Ama bunu bile göze alarak (her zaman ve çok değil) doğruyu (elbette benim öznel doğrumu) yazmaya çalıştım

Aziz Nesin’in önsözünden

4 Beni Beklerken-Sibel oral

Geçmişin labirentinde kayboluruz zavallı bir fare gibi Çıkış yoktur, peynirde Kendi kendimizi yeriz Cesaretimiz varsa bilincin kuytusuna iner, altına yatarız acımazdan kalan yaranın, teslim olurcasına Dümdüz olur bakışlarımız, ne hazzı duyarız, ne iğfal edilen yarınımıza “bekle” demeyi biliriz Bekle desek ne olacak ki?

Yarın bizim değildir, biz yarına aitizdir

Beklediklerimiz bize değil, biz bekleyişimize aitizdir Özlem, geçmişe-geçene-geçirip gidene aittir, yarına değil Özlem onanmaz duygusuyla önce içinden geceleri ağıt yakar, sonra ninnilerle uyandırır kendini;

uykusuzluğundan

Oyunlar oynarız, kendimizle

Oynamak istemeyen, acısını sobeleyip gider

Beni Beklerken, unutmak ile hatırlamayı reddediş üzerine ağır bir roman Onun adı Özlem Aynaya baktığında özleminin “aynısını” gören Özlem Bu hikâyede kendini bekleyecek, hepimiz gibi

5 Melekler Okulu 'Modern Bilgenin El Kitabı'-Antero alli

Melekler Okulu kendinize geri dönmek, kendinizi yeniden tanımak, yaşamı daha iyi anlamak için sekiz sınıftan oluşan bir hayat okulu

Amerika’nın en tanınmış astroloğu ve kişisel gelişim uzmanı Anterro Alli’den yetkin bir kişisel gelişim kitabı: Karma’dan Hint Çakra Sistemi’ne, Astroloji’den Tarot’a, kendini tanıma yöntemlerinin kusursuz bir sentezi

“Bu kitap, etrafımızdaki donuk tepkiler ve kabuslarla alakasını kesmiş olan, kovulmuş melekler için bir hayatta kalma el kitabıdır Bu kitap kendinizi tanımanız için sizi harekete geçirmek amacıyla yazıldı

Kendimizi yaratmak için bir okula gitmiyoruz Hayatı anlamak için de okula gitmiyoruz

Ya asıl bunlar için bir okula ihtiyacımız varsa?

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 10-02-2006   #2
emreduman

hayy saolasın yaa
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 10-02-2006   #3
mate

önemli değil devamı gelecek:))))
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com