Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Aşk & Sevgi - Bayanlar, Erkekler > Bayanlara Özel > Gebelik & Doğum

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
anne, bebeğin, embriyosunun, evreleri, gelişim, insan, karnındaki, resimleri, süreci

İnsan Embriyosunun Gelişim Evreleri, Anne Karnındaki Bebeğin Gelişim Süreci Resimleri

Eski 08-18-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

İnsan Embriyosunun Gelişim Evreleri, Anne Karnındaki Bebeğin Gelişim Süreci Resimleri

İnsan Embriyosunun Gelişim Evreleri - Anne Karnındaki Bebeğin Gelişim Süreç Resimleri

Anne Karnındaki Bebeğin Gelişim SüreciAnne karnında birkaç haftalık embriyo

bu onun gelişiminin başlangıcı önünde uzun bir yol var
bu insan gelişiminin ilk adımıdır
bu durumdaki bır ınsan enbriyosu bir maymun embriyosundan
ayırt edilemez

haftadan sonra vitelino kesesi işlevini yitirir

ondan sonra göbek bağı kordonu ile anne vucudundan sağladığı besinlerle
beslenmeye başlar
birkaç haftalık ömründe gıdasını bağlı olduğu vitelino kesesinden sağlar

haftada kol ve bacaklar gelişmiş duruma gelmiştir
gözler hala kapalıdıreller ve bacaklar kendi kendine hareket etmeya başlamış olsada
henüz anne bu hareketleri hissedemez

haftada sadece akciğerler gelişmemiştir
eğer bu anda goğarsa hayatta kalabilmesi için
çok büyük bir şansa ihtiyacı vardır

artık gözlerinide açıp kapatabilmekte
ve parmaklarını emmektedir etrafını saran özenle hazırlanmış ortama uymaya çalışıyor
bütün embriyolar gibi zamanının çoğunu uyuyarak geçiriyor ve rüyalar görüyor

40 haftada sadece tek bir hücreden insan varlığına dönüşüyor
birkaçgün içinde akçiger ve placenta dogum a saatler kaldığının sinyalini verecektir
evet doğum sadece anne için acı verıcı değildir doğm bebeğe de acı ve sıkıntı vermektedir

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-18-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

Bebeklerin Anne Karnındaki Gelişimi

1 Ay

Ben çok ufak olduğum için, ilk ultrasona girdiğinde birbirimizi göremeyebiliriz ama beni
görmesen de şimdiden sevdiğini biliyorum Bir sonraki ay beni biraz daha büyük görebilmen ve benim sağlıklı büyümem için senin çok iyi beslenmen gerekiyor Bu ilk tanışmamızı saymıyorum

2 Ay

Küçücük bir çizgi büyüklüğünde başlayıp, bir fasulye kadar büyüyeceğim bu ay içinde, kan hücrelerimin ve başımın oluştuğunu bilmelisin Göz ve kulak yerlerimde belirmeye başladı Kollarımın ve bacaklarımın oluşacağı yerlerde de küçük çıkıntılar oluştu Senin için atacak kalbim ise gelişimini hala sürdürüyor Bendeki bu
gelişmeler, sende biraz yorgunluk ve ağrıya neden olabilir ama beni çok
sevdiğin için bütün bunlara katlandığını biliyorum Bana bol vitaminli taze yiyecekler yollamaya devam et Gelecek sefere seni şaşırtacağım

3 Ay

Kollarım ve bacaklarım büyüdü Beynim gelişti ve kalbimde de kan dolaşımı başladı Minik kaslarım güç kazanmaya başladığından, hareket bile edebiliyorum Annecim, güçlenmem için bol bol kalsiyum alma zamanın geldi

4 Ay

Peki size el salladığımı görebiliyor musunuz? Ayrıca parmağımı da
emebiliyorum Boyum ise 10 santimetre civarında, yani fasulye büyüklüğü
gerilerde kaldı Gözlerim, kulaklarım ve dolaşım sistemim iyice gelişti Ayrıca 5ayımda size iki sürpriz birden yapacağım hazırlıklı olun

5 Ay

Bu ayki sürprizlerimden biri, artık cinsiyetimi görebilirsiniz İkincisi ise, anneme kendimi hissettirmem olacak, çünkü çok hareketli olduğumdan ara sıra ellerim ve ayaklarımla seni rahatsız
edebilirim İçerde beni hissetmen bakalım hoşuna gidecek mi? Annecim, yürüyüş
yapmayı ve benim için bol kalsiyum almayı unutma

6 Ay

Ben artık dokunabiliyorum, tat alabiliyorum ve işitebiliyorum Senin dinlediğin müziği ben de dinleyebiliyorum Senin sesini tanıyabiliyorum Yediğin yemeklerin tadına varabiliyorum Ayrıca benim saçlarım ve kaşlarım da oluştu Boyumda ortalama 17-18 santimetreyi buldu Kilom ise 700 gr
civarında Akciğerlerim de gelişmeye başladı İçerde yaptığım tüm hareketleri hissedebiliyor musunuz? Yakında daha güçlü tekmeler atmaya başlayabilirim haberiniz olsun

7 Ay

Sizleri görebilmek için öyle sabırsızlanıyorum ki Anneciğim ben bu ay hızla büyümeye devam edeceğim İçerde yer gittikçe daralıyor Umarım hareket ederken sana çok rahatsızlık vermem Vücudum artık orantılı ve kemiklerim hızla
gelişiyor Ayrıca benim artık tırnaklarım var

8 Ay

Artık başaşağı duruyorum yani yavaş yavaş doğum pozisyonunu almaya başlıyorum Bu arada çevremi de keşfetmeye başladım Akciğerlerim ise gelişimini tamamlamaya başladı Yaklaşık olarak boyum 40 santimetre ve kilom da 2000 gram civarında Bağışıklık sistemimde gelişmiş durumda

9 Ay

Yağ dokularım giderek arttığından kollarım ve bacaklarım bile tombul tombul oldular Ağırlığım da 3000 gramı geçti İçerde soluk alıp verme denemeleri de yaptım Sanırım artık çıkmaya hazırım Çok heyecanlıyım ve size kavuşmak için sabırsızlanıyorum
Hazır mısınız, ben geliyorum!

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com