Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Kitap Özetleri

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
beyoğlu, festivali, sahaf

4. Beyoğlu Sahaf Festivali

Eski 11-03-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

4. Beyoğlu Sahaf Festivali

4 Beyoğlu Sahaf Festivali

Serin bir rüzgâr esiyor Her gün yüz binlerce insanın ayak bastığı Beyoğlu sokaklarına ekşi bir koku yayılıyor Nemle kol kola girmiş sararmış kitapların kokusu

Kimi kalabalıktan biri olmayı tercih ediyor, kimi hastası olduğu kokunun peşine düşüp soluğu Taksim Gezi Parkı'nda alıyor

4 Beyoğlu Sahaf Festivali'ndeyiz 76 sahaf, en değerli koleksiyonlarını, tarihî belge niteliği taşıyan kitaplarını, afiş ve dergilerini tezgâhına dizmiş, sabırla müşterilerini bekliyor Kadıköy, Moda, Sarıyer, Ortaköy, Beyazıt, Şişli ve Beyoğlu'nun yıllara meydan okuyan sahafları, kitaplarının kokusunu misafirlerle paylaşıyor Festival alanına adım atıyoruz Yolumuza ilk olarak Yol Kitapevi çıkıyor Tanıdık birini buluruz umuduyla kutuda satılan siyah-beyaz fotoğrafları karıştırırken Lokman Kaya ile sohbet ediyoruz Festivalde dört yıldır stantaçıyormuş Lokman Bey Asıl işyeri Beyoğlu Aslıhan Pasajı'nda Bu yıl meydana 4 bin kitap getirmiş Kitapların arasına sıkıştırdığı asker çantasını göstererek, "İhtiyaç olunca sırt çantasına koyup getiriyorum, kitaplara hamallık yapmak hoşuma gidiyor" diyor Nietzsche'nin bıyıklarına benzer bıyıklarını burarak satışlardan bahsediyor: "Ne zaman ne kadar olacağı belli olmuyor Okuyucunun psikolojisine bağlı Ama normal satışlarımızdan kat kat fazla Açık havaya çıktığımız için şanslıyız"

Birbirinden değerli koleksiyonlar, eserler, kartpostallar, sigaralıklar, farklı dillerde yazılan dergiler dikkatimizi çekiyor Meraklıları Cumhuriyet öncesi ve ilk yıllarına ait hisse senetleri koleksiyonları, Osmanlı tapuları ve noter evraklarını inceliyor Eski sahibinin yüzlerce anısını sır gibi saklayan köşeleri yırtık eski çizgi romanlar, sinema afişleri, tarihî belge niteliğini taşıyan Osmanlı çini, kilim, kumaş motifleri 'beni alın' der gibi göz kırpıyor Sahafların önüne yığılmış bazı kitaplar 1 TL'den alıcı buluyor, bazıları ise 5 TL'den

Kafamızı kaldırdığımızda bu kez karşımızda sakallı bir amca Barış Kitapevi'nin sahibi 35 yıllık sahaf Halil Bingöl Serveti Fünun dergilerini müşterilerine uzatırken sahaf ile ikinci el kitapçı arasındaki farkı anlatıyor: "Sahaf olmak isteyen, bir ustanın yanında 15 yıl çıraklık, 10 yıl kalfalık yapmalı Usta el verirse sahaf olur Günümüzde böyle değil İkinci el kitabı herkes satar" Festivalin en eski sahaflarından birini bulmuşken İstanbul'un ilk sahaf festivalini sormamak olmaz tabii İç çekerek konuşuyor: "İstanbul'un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet bütün sahafları topluyor İlk festival Eyüp Camii bahçesinde yapılıyor Kapalıçarşı yapılınca oraya yerleşiyorlar Beyazıt zamanında itibarını kaybediyor Sahaflar el ele verip bugünlere geliyor"

Kitap müzayedesi yapılacak

Usta hikâyeci Mustafa Kutlu'nun kitap sevdalısı bir adamı anlattığı Tahir Sami Bey'in Özel Hayatı adlı kitaptaki İskender Bey gibi görünüyor gözümüze herkes Sağımızda, solumuzda İskender Bey Sahaf Emin Nedret İşli Bey'den festivalin son günlerinde 'ilk defa' yapılacak kitap müzayedesinin ayrıntılarını öğreniyoruz Müzayede Taksim Meydanı'nda yapılacak Sahafların belirlediği kitaplar listelenip önceden duyurulacak ve en değerli 100 kitap açık artırma ile sahibini bulacak Oturumu, aksilik olmaz ise İbrahim Manav yönetecek Yazar, edebiyatçı, tarihçiler davet edilip söyleşiler düzenlenecek Festivalin 28 Eylül'e kadar devam ettiğini hatırlatalım Her gün 1000-2100 arasında kitaplarla birlikte olma şansınız var

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com