Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
hızİvmefizik

Hız-İvme(Fizik)

Eski 10-03-2006   #1
mate

Hız-İvme(Fizik)

Hız
Bir cismin birim zamanda aldığı yol Alınan yolun zamana göre değişimi olarak da tanımlanabilir Hareketlinin herhangi bir andaki hızına ani hız, yol boyundaki hızların ortalamasına da ortalama hız adı verilir Hız, vektörel bir büyüklüktür Yönü ve büyüklüğü ile ifade edilir Hız birimleri SI birim sisteminde m/s, İngiliz ölçü sisteminde feet/s = 30,6 cm/s veya mil/saat = 1,6 km/saat'dır Yaygın olarak kullanılan hız birimi 1 saatte alınan yolu kilometre cinsinden ifâde eden kilometre/saat kısaca km/h olarak gösterilir (1m/s = 3,6 km/h)Bir hareketlinin hızı, ya sabit veya değişen olabilir Değişen hız ise düzgün değişen (sabit ivmeli) veya gelişigüzel değişen hız şeklindedir Değişen hız da artabilir veya azalabilir Bu durumlarda cismin ivmesi pozitif veya negatif değer alırSerbest düşen bir cismin hızı düzgün değişen ve artan hız, düz bir yolda 70 km/h sabit hızla giden arabanın hızı sabit hız, yukarıya doğru düşey olarak fırlatılan bir cismin hızı ise düzgün değişen ve azalan hızdır Normal yürüyen bir insanın hızı 5 km/h, ses hızı 340 m/s = 1224 km/h=1mach, ışık hızı ise 300000 km/s'dirBazı Hareketlilerin Erişebildiği En Büyük Hızlar

İnsan (100 m'lik yolda)36 km/h
Bisiklet 40 km/h
Yarış atı 70 km/h
Leopar 96 km/h
Balık 109 km/h
Yarış otomobili 413 km/h
Yarış motorsikleti 513 km/h
Özel yarış botu 556 km/h
Özel sürat otomobili 1016 km/h
Tabanca mermisi (Namludan çıkış hızı)3500 km/h
Uçak, 3 mach=3564 km/h
İnsanlı uzay aracı 39897 km/h
İnsansız uzay aracı 240000 km/h

Açısal hız bir cismin bir eksen etrafındaki dönme hızıdır Dünyanın kendi ekseni etrafındaki açısal hızı 7,25 x 10-5 rad/s, bu dönüşten ötürü Ekvator üzerindeki çizgisel hız ise 1667 km/h'dır Atmosfer de dünya ile beraber aynı hızla döndüğü için dünyanın döndüğünü fark edemeyiz

İvme
Fizikte ivme hızın birim zamandaki biriminde değişimi olarak tanımlanır SI birim sistemindeki birimi: m/s2 (metre bölü saniye kare) dir Örneğin yerçekimi ivmesi (bir g) = 98 m/s2 dir İvme vektörel bir büyüklüktür, hem şiddeti hem de yönü vardır Daha teknik olarak, ivme

bir cismin hız fonksiyonunun zamana göre türevi

yerdeğiştirme fonksiyonunun da zamana göre ikinci türevidir

Newton'un ikinci yasasına göre ise kuvvetin kütleye oranıdır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com