Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
değerlendirilmesi, solunumun

Solunumun Değerlendirilmesi

Eski 04-25-2009   #1
Şengül Şirin

Solunumun Değerlendirilmesi

Solunum kendiliğinden, sessiz, ağrısız, kolaylıkla gerçekleşir Solunum sayısı erişkinde 15-20 kez/dk, çocukta 20-30 kez/dk, bebekte 30-40 kez/dk arasındadır
Solunum BAK-DİNLE-HİSSET yöntemiyle saptanır

Bu soruların yanıtları olumsuzsa ya da ağza burna ayna veya cam tutulduğunda buharlaşma olmuyorsa solunum yok demektir Solunum durduğunda dokular oksijenlenemeyeceği için dudaklar ve tırnaklar siyanotiktir (morarmıştır)

Oksijen yokluğunda görülebilecek sorunlar şunlardır
  • 0 -1 dakikada kardiyak hassasiyet (aritmi vb)
  • 1 -4 beyinde hasara eğilim
  • 4 -6 beyin hasarı başlar
  • 6 -10 beyin hasarı artar
  • 10 + geri dönüşsüz beyin hasarı
Suni Solunum
Bir kazazedenin yanına varıldığında ilk önce ABC kontrol edilerek sürekliliği sağlanmalıdır
  1. A (Airway) : Soluk yolunun açıklığının saptanması ve sürekliliğinin sağlanmasıdır
  2. B (Breathing): Solunumun varlığının saptanması ve sürekliliğinin sağlanmasıdır
  3. C (Circulation): Dolaşımın (nabzın varlığının) saptanması ve sürekliliğinin sağlanmasıdır
A (Airway)

Bu basamakta solunum yolunun açıklığının saptanması ve sürdürülmesi yapılır Bilinçsiz ya da yerde yatan bir kişiye rastlandığında, öncelikle kişi omuzlarından hafifçe sarsılarak iyi misiniz ? sorusu sorulmalıdır Yanıt alınamıyorsa, hemen baş-çene yöntemiyle baş geriye yatırılır

B (Breathing)

Soluk yolunun açıklığı sağlandıktan sonra, bak-dinle-hisset ile 10 saniye(geçmeyecek şekilde) solunum değerlendirilir Kişinin solunumu yoksa, hemen suni solunuma başlanılmalıdır Önce, her biri bir saniye sürecek şekilde, iki kurtarıcı soluk verilir Her soluk verildiğinde göğüs kafesinin yükselişi; soluğun ardından ise, soluk veren başını kaldırır, solunumun geri çıkışını ve bu arada göğüs kafesinin inişini izler Verilecek soluk miktarı, göğüs kafesini yükseltecek kadar olmalıdır Çok fazla ve güçlü soluk vermenin yararlı olmadığı tespit edilmiştir O nedenle, bir saniye sürecek şekilde aldığınız nefesi (balon üfler gibi) verilmelidir

C (Circulation)

Nabza bakılmadan hemen göğse bası ve suni solunum şeklinde TYD uygulanır (2005 kurallarından önce nabza bakılırken sağlık personeli dışındaki kişilerin bakması artık önerilmiyor)

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com