Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Genel Konular > Dualar

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
duanın, ruh, sağlığı, tesiri, üzerindeki

Duanın Ruh Sağlığı Üzerindeki Tesiri

Eski 10-11-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Hakkında Duanın Ruh Sağlığı Üzerindeki Tesiri

Bilhassa ruh hastalıklarında manevi dertler de duanın çok önemli bir tesiri bulunmaktadır Büyük ruh tedavi uzmanlarından doktor Mahzar Osman devrin başkanına Bakırköy Ruh ve Sinir Hastanesi’nin çok dolu olmasından dert yanarak şöyle demişBizim hastanelerde yer kalmadı çok hasta var aslında bunların çoğu bizim hastamızda değilllerEskiden tekkeler vardı şeyhler vardı onlar bu hastalara nefes eder iyileşirlerdi siz tekkeleri kapattınız hastaları çoğaltınız bu hastalar bizlik hastalar deyil şimdi madem ki tekkeleri kapattınız şunu yapın hiç olmaz iseDergahları kapatılan bu şeyh efendileri imtihan ederek onlardan birer-ikişer-üçer kişi veriniz hastahanelerimize hastane de yatan hastaların dört de üçü iyileşir çıkar o zaman demiştir

DrAlexis Carrel diyor ki……

Dua dünyanın çekim kuvveti gibi gerçek bir kudrettirHiç bir tedavinin fayda etmediği vak’alarda insanların sadece dua gücü ile hastalıklarından ve melankoliden kurtulduklarını gördüm

Her gün içten gelen bir aşkla dua ederseniz yaşayışınızın bütün bütün değiştiğini sezersiniz Dua bütün davranışlarınızda silinmez izler bırakırDevamlı bir huzur ve iç ferahlığı vardır

FDostoyevski de şöyle söyler……

Duadan geri kalma eğer samimiysen her defasında duanda yeni bir mana olacaktır buda seni iyiliğe yöneltir

Koca Ragıp Paşa’nın sözü de ne güzeldir…

“Hakikat ehline tevfik rühnema yetişir

Bu yolda salika Hızır istemez Hüda yetişir”…

Dua etmeyi öğreten Yüce Rabbimiz Kitabında nasıl dua edileceğini de öğretmiş ve tesir olunacak şekilde ayetlerden duaları da işaret lütfetmiştir

Kimsesiz hiç kimse yok

Her kimsenin var kimsesi

Yalnız kaldım yetiş

Ey kimsesizler kimsesi

Gandhi daima dua eder ve şöyle söylerdi : “Dua ve ibadet olmasaydı çoktan çıldıracaktım” Allah her derdimize deva verir elhamdülillah

“De ki: Yalvarmanız olmasa Rabbim size ne diye değer versin?" (Furkan suresi 77 ) “Kullarım sana benden sorarlarsa muhakkak ki ben onlara çok yakınımdır Bana duada bulunanların duasını kabül ederim" (Bakara suresi 186)

“Bana dua ediniz ki kabul edeyim” (Mü’min suresi 60) Evet Allahü Teala dua etmeyi ve istemeyi bizzat emir buyurmuşturSevgili Peygamberimizde buyururlar ki……”Muhakkak ki Rabbimiz haya sahibidirKulları ellerini kaldırıp kendisinden bir şey istedikleri vakit onları boş çevirmekten haya eder “

Her gün beş vakit namaz kıldığımız zaman okuduğumuz Fatiha’da ve her rekat da bunu söylemiyormuyuz”Yalnız sana ibadet eder yalnız senden isteriz" (Fatiha-5) Kimin vermeye güçü var ki ? Güç onun varlık o’nun…Onun verdiğini kimse geri çeviremediği gibi vermediğini de kimse veremez

“Rabbimiz (cc) Buyurdu…

“Eğer Allah sana bir zarar dokundurursa onu yine O’ndan başkası giderecek yoktur

“Eğer sana bir hayır dilerse O’nun keremini geri çevirecek hiç bir güç yoktur

“O hayrını kullarından dilediğine eriştirir

“Çünkü o çok bağışlayan pek esirgeyendir ( Yunus suresi 107 )

Demek ki her şey yalnızca Allah'tan istenir

ALINTIDIR

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com