Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Bilgisayar,Teknoloji & İnternet Dünyası > Yazılım & Donanım > Program Tanıtımları

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
anlatım, download, internet, kullanımı, manager, resimli

İnternet Download Manager Kullanımı Resimli Anlatım

Eski 10-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

1- Kullanım
Programı açıyoruz :--)
I- IDM ana penceresindeki pencere, seçenek ve diyalogların tanıtılması

Internet Download Manager ana program penceresi Burada, indirilmiş dosyaların listesi bulunuyor Bu liste, indirilen dosyanın boyutu, indirme hızı, kalan tahmini süre vs gibi bilgileri de içeriyor

İndirme kontrol düğmeleri ( URL Ekle, Devam Et, Durdur, Hepsini Durdur, Sil, Hepsini Sil, Seçenekler, Zamanlama, Kuyruğu Başlat, Kuyruğu Durdur, Grabber, Tavsiye Et) ise listenin hemen üstünde

URL Ekle ile bir link girerek yeni indirme başlatabilirsiniz İndirilecek dosya hesap kontrolü ile korunuyorsa bilgilerinizi girerek devam edebilirsiniz !

Eğer link çalışıyorsa, karşınıza indirilecek olan dosyanın kaydedileceği yolu seçmenizi ve indirme hakkında bir tanım yazmanızı sağlayan, dosya boyutunun dagörüntülendiği çeşitli seçeneklerin bulunduğu resimdeki bu küçük kutucuk çıkacak Seçeneklerden istediğinizi yapabilirsiniz hemen indirmek yada indirmeyi ertelemek gibi Biz İndirmeyi Başlat diyelim Karşımıza aşağıdaki pencere çıkacak:

Resimde de belirttiğim gibi pencereyi saatin yanına simge durumuna gizleyebilirsiniz İndirme sırasında ana penceredeki " Devam Et, Durdur, Hepsini Durdur, Sil, Hepsini Sil " seçeneklerinden birine tıklayarak indirme işlemini istediğiniz doğrultuda yönetebilirsiniz

Şimdi de Seçenekler bölümüne bir göz atalım (Seçenekler bölümündeki tüm sekmeleri tek bir resimde topluyorum ve açıklamasını yapacağım her seçeneğe bir numara veriyorum Açıklamalara aşağıda ulaşabilirsiniz:

Açıklamalar:

1- (rakamları koyu kırmızı yaz) Bu seçenek seçili olursa IDM bilgisayarınız açıldığında başlangıçta açılır

2- IE tabanlı tarayıcılarda IDM modülünü etkinleştirir

3- Bir forumda, web sayfasında, e-maillerinizi okurken ya da MSN de arkadaşınız size bir link yolladığınızda, siz bu linkleri seçip kopyalarsanız ( Panoya almak) o linkteki hedef dosya IDM tarafından anında indirilimeye başlanır

4- Bu seçenek seçili olursa, belirtilen tarayıcılar IDM yi tanır ve indirme işlemlerini IDM ile yaparlar Firefox dahi !!!

5- Tarayıcılarda örneğin bir sayfaya sağ tıklandığında IDM ile indir seçeneğini ekler

6- Farklı bir tarayıcı kullanıyorsanız ve o tarayıcıyla webi gezerken İndirme işlemlerinizi IDM ile tamamlamak istiyorsanız tıklatırsınız

7- IDM nin tanıyıp indirme kutucuğunda önizleme resmini koyduğu dosya türleridir

8- Internet Download Manager, indirilen dosyaları Genel, Müzik, Sıkıştırılmış Dosyalar (RAR ve ZIP), Programlar (EXE) ve Belgeler olarak 5 ana kategori altında gruplandırır ve indirilen dosyaları ilgili klasörlere taşır

9- Dosyalar indirilirken geçici bir klasör kullanılır ve parça dosyalar burada saklanır İstediğiniz bir klasörü belirtebilirsiniz IDM burada, ikinci bir HDD yi seçerseniz arçalama işleminin daha hızlı olacağını belirtmiş

10- İndirme ilerleme diyaloğu İndirme işlemlerinizi ister bağımsız bir pencerede (varsayılandır) ister simge olarak saatin yanında isterseniz tamamen program içinde gizli olarak yürütebilirsiniz Mükemmel özelliklerden biridir - yanlışlıkla iptale tıklama tehlikesi yoktur - bzim çok böyle rapitten bişey indirirken %90 a gelmiş yanlışlıkla kapatmış :--) Ayrıca, Explorer hata verse dahi indirmeleriniz etkilenmez çünkü Windows değil IDM indirir

11- İndirme başlatırken indirme bilgilerinin gösterildiği ve indirme tamamlandığında nereye inmiş kaç MB, inen dosya ne yapılsın, dosyanın bulunduğu klasör açılsın mı vs seçenekleri kullanabileceğiniz o küçük ama etkili kutucukları buradan açık ya da kapalı seçebilirisiniz İndirme canavarlığına devam :--)

12- İndirilen dosyalarınızı iner inmez belirttiğiniz Antivirüs ile tarattırabilirsiniz Yok artık demeyin bunu da düşünmüşler yani Mesela C Program Files tan KasperskyLab te kavexe yi seçebiliriz

13- Eğer aynı şeyi ikinci kez indiriyorsanız ya da aynı linki tekrar girmişseniz programın size ne yapacağını sorduğu bölüm

14- Bağlantı tipinizi seçiniz ADSL mi Dial-up mı T1 mi (aah ah :--)

15- Aynı anda yürütelecek en fazla paralel indirme sayısını belirleyiniz

16- Bu program aynı zamanda bir FTP canavarıdır Windows, bazı FTP sitelerinde erişemiyor derken bu programı indirmekte iken görürseniz şaırmayın derim Ayrıca güvenli HTTP Protokolü (HTTPS - HTTPSecure ) den indirme ayarlarını da düzenleyebilrisiniz

17- Bazı siteler, direk tek link dosya indirmelerinde hesap bilgilerini isterler Her indirmede 9 saat aynı şeyi yazmayı canınız almıyor mu IDM sizin için yazsın !!

18- Artık nesli tükendi ama hala Dial-up kullanan arkadaşlarımız varsa Windows Dial-up hesaplarını buradan yönetebilirler

19- İndirme bana yetmez bana tepki de versin diyen arkadaşlar için sesli uyarı sistemi de koymuşlar arkadaşlar İstediğiniz işlem için istediğiniz sesi seçebilirsiniz bilgisayarınızdan
Şimdi de sıra geldi kategorilere Ana penceredeki liste ve düğmelerden sonraki son kısımımız Kategoriler bölümü Burada indirilmiş - yarıda kalmış - indirilmişse ne tür dosyadır bunları ayrı ayrı görebileceğiniz bir bölüm

Resimde indirilmiş RAR ve ZIP dosyalarını görüyorsunuz

II- Programı kişiselleştirme ve görünüm ayarları

a) Buton sitili ve büyüklüğü

IDM ana penceresindeki düğmelerin boyutunu ve stilini istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz:

b) Yukarıdaki resimde de görüldüğü gibi düğmelerin görünümünü değiştirebiliyoruz Ve Yeni görünümler yükleyebiliyoruz Ya da isterseniz Düğmeler menüsünden kullanmadığınız düğmeyi kaldırabilir, veyahut kullanmak istediğiniz bir tanesini de ana pencewreye dahil edebilirsiniz:

c) Dil menüsünden istediğiniz dili seçebilirsiniz

III- İndirmeye başlayın

IDM, indirme işlemlerini bir kaç farklı şekilde başlatabilir Bunlar :

a)Otomatik İndirme Modu: IDM nin varsayılan indirme stilidir Web sitelerini gezerken sayfalarda gördüğünüz bağlantılara tıkladığınızda indirme penceresi çıkar ( o küçük kutucuk) ve size seçenekelrini sunar Burada ZIP dosyaları Önizleme tuşuna bakaarak içinde ne varmış içeriğine dahi bakabilirsiniz

b) Bir bağlantıya sağ tıklayıp IDM ile indir/Tüm bağlantıları IDM ile indir seçeneğini kullanabilirsiniz Anlayacağınız bildiğiniz Windows'un Hedefi Farklı Kaydet seçeneği gibi

c) Drag and Drop (Sürükle ve Bırak): Bu seçenek ile ise, tarayıcınızdaki indirme linkini ister IDM ana penceresine isterse Sürükle-Bırak kutucuğuna sürükleyip bırakmanız durumunda indirmeyi başlatabiliyorsunuz

d) Ya da ana pencerede ilk düğme olan URL Ekle den yeni link ekleyebilirsiniz
e) Geçerli URL leri Pano ya kopyalama yöntemi: İndireceğiniz dosyanın linkini sağ tık kısayolu kopyala derseniz ayarlamışsanız eğer indirme size sormadan başlar
f) Başlat - Çalıştırdan komut ile: Örneğin :

C:>idmanexe /n /d http://wwwtoneccom/download/idman317exe

oradaki linkin yerine istediğiniz bir link girebilirsiniz
g) Dosyadan indirme bilgisi alma-dosyaya indirme bilgisi kaydetme (import - export): İndirelecek linkleri bir IDM dosyasına saklayabilirsiniz Bunları daha sonra açarak IDM ile indirebilirsiniz:

IV- Belirtmeyi gerekli gördüğüm diğer konular
a) Zamanlayıcı - Kuyruk: Internet Download Manager, indirme işlemlerinizi sadece hızlandırmak, kaldığı yerden devam ettirmek gibi özellliklerle kısıtlamıyor Başka özellikeleri de var: Programlanabilir indirmeler ! İstediğiniz bir dosyayı istediğiniz saatte istediğiniz sırada (belirttiğiniz diğer dosya indikten sonra) istediğiniz saate kadar indirebilirsiniz Dosyalarınız inidikten sonra PC yi modemi ya da IDM yi kapatabilirsiniz Örneğin bir yere gitmek zorundasınız fakat aynı zamanda bir o dosyayı da indirmeniz gerekiyor Uğraşmanıza gerek yok, dosyalar insin işiniz bitsin PC kapansın modem kapansın hangini isterseniz
Öncelikli inmesini istediğiniz dosyayı oklarla yukarı taşıyarak 1 sıraya koyabilirsiniz Pencerenin sağ tarafında indirme başlama ve bitirme süresini de ayarladıktan sonra Şimdi Başlat a basarsanız programladığınız işlemler bir bir yapılmaya başlanacaktır
b) Ctrl ve Alt tuşlarının kullanımı: Bazen IDM ile indirmek istemeyebilirsiniz Ya da IDM o kaynağı desteklemyior olabilir Bu gibi durumlarda Windows ile indirmek isterseniz Alt a basılı tutup linke tıkladığınızda IDM etkisiz kalır, indirme Windows ile başlar

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 10-25-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

Kaldırtıktan Sonra " Başlat > Çalıştır > regedit " yazıyoruz ve karşımıza kayıt defteri düzenleyicisi çıkıyor,daha sonra F3'e basıyoruz > Arama yerine " internet download manager " yazıyoruzKarşımıza çıkan dosyaları siliyoruz

Bilgisayarı Yeniden Başlatıyoruz

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 10-25-2012   #3
Prof. Dr. Sinsi

kardeşler benim idmanın süresi doldu şimdide yeniden kurup açamıyorum benden üyelik istiyo nasıl yapabilirim lütfen acillllllllllllllllllllllllll

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com